Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Pracovní právo

 Odpovědi 91 - 100 z celkem 152
Strana:    ««  «  7  8  9  10  11  12  13  »  »» 
Dotaz z 22.09.2009 08:44
Dobrý den,prosím o radu.Byla jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti,podpůrčí doba mi končila 14.9.2009,k tomu jsem si vyřizovala částečný invalidní důchod,který mi začal platit 7.9.2009.a v důsledku mého zdravotního stavu nemůžu vykonávat zejména tyto práce:tahání těžkých břemen,práci ve vynucených polohách atd.. 15.9.2009 jsem měla nastoupit do práce a tam mi po telefonu můj oblastní,řek,že si mám vybrat dovolenou a pak mi ukončí pracovní poměr z důvodů,že nemá pro mě práci,kvůli změně mého zdravotního stavu,jsem zástupce vedoucí,ale mé místo je obsazené a jako prodavačku mě nevezme i když jsem mu řekla,že bych to zkusila.Tím prosím o radu a pomoc,na co mám nárok,jak ukončit pracovní poměr a co můžu čekat...Děkuji za Vaši jakoukoliv odpověd
Odpověď z 29.09.2009 23:19
Dobrý den, vážená paní,
obracíte se na poradnu s dotazem na ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele kvůli Vaší změněné pracovní schopnosti.
Dle zákoníku práce § 52 odst. e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci, může mu zaměstnavatel dát výpověď. Pokud tedy zaměstnavatel bude Váš stav považovat za takový, že nejste schopna již vykonávat svou předchozí pozici (musí podloženo lékařskou zprávou, posudkem), může Vám vypovědět smlouvu. Výpovědní doba je stanovena jednotně v minimální délce 2 měsíců a začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí posledním dnem 2. měsíce. Výpověď musí být písemná a pouze ze zákonných důvodů. Ze zákona vám náleží odstupné ve výši trojnásobku Vašeho průměrného měsíčního výdělku. Částka ale může být i vyšší, záleží především na vaší pracovní anebo kolektivní smlouvě. Nepleťte si ovšem výpověď s dohodou. Dohodu o ukončení pracovního poměru můžete podepsat, ale měla byste v ní mít přiznané odstupné. Pečlivě si každý dokument od zaměstnavatele pročtěte předtím, než jej budete podepisovat.
Doufám, že jsem vše vysvětlila jasně a dostatečně a přeji Vám mnoho úspěchů v řešení Vaší situace.

Odpověděla:
Ivana Součková, DiS.
poradce Občanské poradny při Jihočeské rozvojové o.p.s.
Dotaz z 17.09.2009 19:24
Vážená právní poradno, obracím se na Vás s dotazem z oblasti pracovního práva. Zajímalo by mě, zda musím svého zaměstnavatele informovat o dalším pracovním poměru, který bych si sjednala u dalšího zaměstnavatele. Konkrétně jde o to, že pracuji jako všeobecná sestra u lůžka v pracovním poměru v rozsahu úvazku 1,0 a měla bych zájem o další úvazek v rozsahu 0,5, kde bych vykonávala stejnou činnost., ale u jiného zaměstnavatele. Zajímalo by mě, jestli potřebuji souhlas dosavadního zaměstnavatele k uzavření smlouvy o dalším pracovním poměru. Pokud mi můžete poradit, byla bych Vám velice vděčná. S pozdravem Langerová J. Zn. SPĚCHÁ
Odpověď z 24.09.2009 16:00
Omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.

Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.Dotaz z 16.09.2009 16:32
Text Vašeho dotazu
Dobrý den,
prosil bych o Vaše stanovisko k výpovědi z organizačních důvodů, která mi byla dána v roce 2005 ještě dle starého zákoníku práce a podle §47 mi bylo potvrzeno, že můj pracovní poměr jakožto invalidy nemůže skončit do té doby,dokud mi původní zaměstnavatel nenabídne jiné zaměstnání.
Protože mi zaměstnavatel- Min.obrany- žádné jiné zaměstnání ani nenabídnul podal jsem žalobu ki soudu, a u okresního soudu v Č. Krumlově mi bylo v červnu t.r. rozsudkem potvrzeno, že mi zaměstnavatel opravdu žádné jiné zaměstnání opatřovat nemusí, i když se k tomu několikrát písemně zavázal a to včetně i samotného ministra obrany. Soud rozsudek odůvodnil tím, že jsem v době výpovědi měl přiznaný částečný invalidní důchod ve výši cca 5000 Kč a že tato částka je vyšší než životní minimum a tedy proto mi žádné jiné zaměstnání nenáleží a to ani když jsem v té době měl ještě vyživovací povinnost k nezletilé dceři.
Nebyly nic platné moje důvody, že jen nejnutnější náklady na moji léčbu mě přijdou měsíčně více než na 1000 Kč, ani další důvody, které jsem uváděl, třeba již zmíněné několikanásobné přísliby opatření zaměstnání. Soud nevzal do úvahy ani moji námitku, že při svém zdrvotním stavu nejsem schopen z životního minima existovat a ještě plnit vyživovací povinnost. a moji žalobu zamítnul.
Proti rozsudku jsem podal odvolání ke Krajskému soudu v Č. Budějovicích, ale jednání ještě neproběhlo.
Na základě popsané situace bych proto prosil o Vaši radu co bych měl na svoji obhajobu ještě udělat a jak se zachovat při odvolání u soudu.
Za Váš zájem Vám děkuji.

16.9.2009 A.K.
Odpověď z 24.09.2009 16:25
Pane K.,
jádro vašeho problému bude asi v tom, zda jste či nejste zabezpečen důchodem. Musíte prokázat, že důchodem zabezpečen nejste a nebyl jste, což se vás asi zatím nedaří. Proto navrhuji osobní schůzku u nás v poradně. Do 25.09.2009 se vám telefonuicky ozveme a domulvíme se.
Prosím napište mi na lysonkova@latran.cz, na vás telefonický kontakt, abychom se domluvili. Děkuji

Za CSS Tereza Lysoňková
Dotaz z 15.09.2009 16:59
Text Vašeho dotazu
Dotaz-pojistná událost
Prosila bych o radu,dne 24.7.2009 vznikla škodní událost,při vichřici zatekla voda a poškodila malbu na zdi.Škoda byla ihned nahlášena.Včera 14.9.2009 mi bylo zděleno pracovnicí Kooperativy že na toto se nevztahuje pojistka.Chtěla bych vědět co obnáší článek II. 1/a živelní událost.
Děkuji,Vacková
Odpověď z 17.09.2009 18:30
Omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.

Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Dotaz z 15.09.2009 10:24
Dobrý den.Prosím Vás o radu,či jak mám postupovat dál. S manželem jsme před 10 lety zakoupili chalupu.Po vzájemné dohodě a z určitých důvodů ,jsme nechali smlouvu napsat pouze na mě a tak i na vkladu do KN jsem jako výhradní majitelka zapsaná já. V manželství začali neshody a já nechala smlouvu přepsat/darovala/ našemu synovi.Opět po vzájemné ústní domluvě.Dnes,kdy syn nechce otci dovolit tam jezdit a pobývat veřejně s cizí ženou/muž se ale rozvádět nechce/,vyhrožuje manžel,že darovací smlouvu napadne jako neplatnou,že ji nepodepsal.Je muž v právu? A co můžu udělat proti tomu,aby mi na chalupu/synovi/nevozil cizí ženy?
Děkuji moc.E.S.
Odpověď z 17.09.2009 18:04
Omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.

Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Dotaz z 08.02.2009 10:00
dobrý den,prosím o radu jsem na nemocenské a zaměstnavatel upozornil všechny zaměstnance že se bude podávat výpovědˇ"hromadné propouštění"do konce /nora by nám měla byt doručena výpovědˇ,musim ji podepsat když jsem na nemocenské,pry to nemá žádny vliv že vše bylo už oznámeno úřadu práce a výpovědˇpry poběží souběžně s nemocenskou děkuji za odpovědˇanna
Odpověď z 09.09.2009 14:58
Vážená paní Anno, zaměstnavatel vám opravdu může dát výpověď i přesto, že jste v tzv. ochranné době( dle zákona §52 č. 262/2006 Sb., zákoník práce). Podle §67 zmíněného zákona, vám ale náleží při skončení prac. poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
V případech hromadného propouštění, má zaměstnavatel splnit povinnosti dle §62-63 ZP.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 05.02.2009 08:28
dobry den chci se zeptat prodavacka ktera byla na nemocenske a podnikatel bez jeji pritomnosti provedl inventu musi byt pritomna prodavacka aby byla inventura platna a pozadoval po ni strátu
Odpověď z 09.09.2009 15:00
Vážená paní,
pokud nemáte sepsanou hmotnou odpovědnost, tak po vás zaměstnavatel nemůže chtít, abyste zaplatila ztrátu. Pokud máte hmotnou odpovednost měla byste u inventury být a pak jí následně podepsat. Jinak můžete žádat zaměstnavatele o novou inventuru nebo o to, abyste neplatila danou ztrátu.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 30.01.2009 15:53
Pracuji na poloviční uvazek to je 40 hodin týdne.S čeho se mi počíta mateřská tech 28 tydnu . Dekuji
Odpověď z 09.09.2009 15:03
Vážená paní,
ve vašem případě se jedná se o dávku z nemocenského pojištění, tzv. peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM). Ta se vypočítává jako 70 % z denního vyměřovacího základu.
Denní vyměřovací základ se upravuje takto:
částka do 786,- se počítá v plné výši, tedy 100%
z částky od 787,- do 1178,- se počítá 60%
z částky od 1179,- do 2356,- se počítá 30%
k částce nad 2356,- se nepřihlíží
Denní vyměřovací základ se zjišťuje tak, že se vyměřovací základ za rozhodné období (většinou předchozích 12 měsíců) dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Nezapočítávají se kalendářní dny nepřítomnosti zaměstnance v práci za které mu nenáleží mzda, dočasná pracovní neschopnost v níž náleží náhrada mzdy, nemocenské, PPM nebo ošetřovné. Maximální výše PPM je 28 890,- / měsíc (30 dnů).
Vznikne-li zaměstnankyni, v době trvání pracovního poměru, nárok na další PPM (do 4 let od první PPM), použije se pro výpočet další PPM denní vyměřovací základ rozhodný pro první PPM.
Dle tohoto postupu si můžete vypočítat peněžitou pomoc v mateřství.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 28.01.2009 13:46
Jsem na nemocenské od 16.11.2008 a podepsal jsem výpověd ze zaměstnání ze strany a zaměstnavatele pro nadbytečnost k 31.1.2009 a chtěl bych se zeptat jestli musím ukončit nemocenskou pokud jsem vážně a dlouhodobě nemocen Děkují za kladné vyřízení Petroš Jaroslav.
Odpověď z 09.09.2009 15:04
Vážený pane Petrouši, povinnost platit nemocenské pojištění přechází po 15 dni pracovní neschopnosti na okr. správu soc. zabezpečení a to i po ukončení prac. poměru, tím pádem nemusíte ukončovat vaši prac. neschopnost. Podpůrčí doba nemocenské trvá 380 kalendářních dnů, pokud se nestanoví jinak (podrobnosti obsahuje zákon o nemocenském pojištění §26).
Ještě k vašemu ukončení prac. poměru: zaměstnavatel nesmí ukončit prac. poměr, jste-li v prac. neschopnosti z důvodů nadbytečnosti zaměstnanců. Neplatnost rozvázání prac. poměru je třeba uplatnit vždy pouze u soudu. Neoznámíte-li, že trváte na tom, aby vás dále zaměstnávali před uplynutím výpověďní doby, skončil váš prac. poměr dohodou.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 28.01.2009 02:42
Text Vašeho dotazu dobry den chtel jsem se zeptat jestli si muze zena privydelat doma kdyz marodi a do jake vyse? predem moc dekuji
Odpověď z 09.09.2009 15:04
Vážená paní,
pokud máte více pracovních poměrů u různých zaměstnavatelů, tak můžete u jednoho zaměstnavatele být nemocná a u dalšího pracovat, z čehož můžete mít příjem. ale pokud jste zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, tak si přivydělávat nemůžete, protože ta nemocenská nahrazuje ztrátu na výdělku.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Prosinec 2022
    2  3  4 
 6  9  10  11 
 13  16  17  18 
 20  22  23 
 
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz