Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Pracovní právo

 Odpovědi 111 - 120 z celkem 152
Strana:    ««  «  9  10  11  12  13  14  15  »  »» 
Dotaz z 16.01.2009 21:03
1. ledna jsem nastoupila do nové práce, kde mám tříměsíční zkušební dobu a zjistila jsem,že jsem těhotná. Předtím jsem byla 3 měsíce na úřadu práce. Zajímalo by mne, zda jsem povinna nahlásit zaměstnavateli, že jsem těhotná. Předpokládám, že pokud to zamětnavateli nahlásím, tak mi po zkušební době neprodlouží smlouvu? A vztahuje se k němu placení mateřské, když jsem tam ted ve zkušební době? Pokud mi totiž smlouvu neprodlouží, tak budu opět na úřadu práce a jistě mě nikdo už těhotnou nezaměstná. Bude tedy mateřská počítána z dávek od pracáku nebo se bude počítat ze mzdy od nynějšího zaměstnavatele? A mám vlastně vůbec nárok na podporu v nezaměstnanosti, když budu po poslední evidenci pracovat jen 3 měsíce? Děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď z 09.09.2009 15:16
Vážená paní,
oznamovat zaměstnavateli to, že jste těhotná nemusíte, jelikož by to mohli ohrozit vaši práci. Toto byste měla oznámit jen v situaci, kdy by vaše práce ohrožovala vaše zdraví. Vy na mateřskou budete nastupovat až 6. týdnů před porodem a v té době máte právo na vyplácení mateřské dovolené. Pokud jste odpotacovala pouze 3 měsíce, tak nárok na podporu nemáte, jelikož tak je vyplácena lidem, kteří pracovali za poslední 3 roky alspoň 12 měsíců. Dávky peněžité pomoci v mateřství se vám budou vyopčítávat ze zaměstnání.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 15.01.2009 09:00
Zaměstnavatel nám oznámil,že kdo bude marodit toho propustí.Všichni máme smlouvy na dobu neurčitou.Je to od nového roku možné.Děkuji
Odpověď z 09.09.2009 15:17
Vážený/á,
toto není v zákoníku práce uzákoněno. Zaměstnavatel vám může dát výpověď jen dle zákoných možností a tam opravdu není ani zmínka o marození. § které se týkají výpovědi ze strany zaměstnavatele jsou § 52, zákaz výpovědi § 53, 54, okamžité zrušení § 55 a k § 52 se také váže § 67 odstupné.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 14.01.2009 19:00
Dobrý den. Zaměstnavatel nám zkrátil pracovní týden z 5 na 4 dny. Tím přijdu o 20% mé mzdy. CHtěl bych žádat o snížení výživného na 2 děti. Nevím jak takovou žádost formulovat. Poradíte mi? Děkuji.
Odpověď z 09.09.2009 15:17
Vážený pane,
nejlepší by bylo abyste si nechal od zaměstnavatele napsat potvrzení o tom, že máte nižší příjem a aby on tam zdůvodnit proč. Pak by bylo dobré sepsat si vaše náklady a toto všechno napsat do návrhu na snížení výživného a podat ho na příslušný soud. Záleží na soudci jestli vám vyhoví či nikoli.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 14.01.2009 11:03
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, ve zkušební době jsem onemocněla a zaměstnavatel se mnou ukončil prac. poměr. Nyní ještě marodím a zaměstnavatel po mně požaduje lékařskou vstupní prohlídku jinak že mi nevydá zápočtový list a list ELDP. Bez toho ale nemůžu nastoupit do nové práce. Má právo zaměstnavatel zápočtový list nevydat? A jak mám postupovat? Děkuji za odpověď.
Odpověď z 09.09.2009 15:17
Vážená paní,
zaměstnavatel po vás nyní nemůže žádat vstupní prohlídku, když už vám dal výpověď ve zkušební době. Zápočtový list by vám měl vydat v den ukončení pracovního poměru a pokud tak neučiní, tak by vám ho měl vydat neprodleně a nejpozději do 3 měsíců od ukončení pracovního poměru. Pokud tak neučiní musíte žádat vydání soudní cestou nebo někdy to jde řešit i prostřednictvím úřadu práce.
Vyzvěte tedy zaměstnavatele, aby vám zápočtov list a list ELDP vydal, nejlépa písemně a pokud tak neučiní zkuste se obrátit na inspektorát práce. Pokud ukončíte nemoc a půjdete na pracovní úřad, tak by vám mohli více pomoci.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 12.01.2009 20:48
Dobrý večer, prosím o radu, mohu li nastoupit nemocenskou i v případě, že jsem dostala den před ní výpověď, znamenalo by to být v neschopnosti den po výpovědi zaměstnavatelem ve zkušební době.Děkuji za odpověď
Odpověď z 09.09.2009 15:20
Vážená paní,
dle zákona jste ještě 7 dní po ukončení pracovního poměru v ochranné lhůtě, i když vám dal zaměstnavatel výpověď ve zkušební době.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 07.01.2009 00:48
Text Vašeho dotazu dobry den,chtel bych se zeptat jsem v plnem invalidnim duchodu po autonehode, byl jsem castecne odskodnen, odskodneni nadale trva jen mne trapi ze jsem byl v dobe nehody velmi mlady, dnes je mi 30 let, a ocitl jsem se n evlastni vinou v duchode pred tim jsem pracoval pred autonehodou, kratce u firmy a vydelek tedy nebyl moc vysoky , nyni pobiram 6025.duchodu a to jiz po nekolikratem zvysenim statem, a rentu 1120.muze mi prosim vas byt pokazdem zvyseni duchodu statem, snizena o toto castka vyplacejici renty ,dale prosim o kolik mohu zadat navyseni odskodneni za mimoradne trvale odskodneni, a stizene spolecenske uplatneni,slysel jsem az trojnasobek,zakladniho bodoveho ohodnoceni, mohu pozadovat odskodneni i za psychickou ujmu, a naposledy zda muže vubec clovek s trvalymi nasledky vykonavat nejakou praci na dohodu nebo smlouvu tak aby byla prispusobena k memu zdravotnimu stavu mnohokrat vam dekuji za vasi odpved.
Odpověď z 14.09.2009 16:52
vážený pane,
pokud vám je vyplácena renta z tzv. předpokládaného výdělku, tak i tento předpokládaný výdělek se valorizuje, tedy zvyšuje se. Z tohoto důvodu by pravděpodobně nemělo dojít k tomu, aby se vám při zvýšení důchodu snižovala renta, neboť by současně mělo dojít k valorizaci vašeho výdělku. Konkrétní závěr by však závisel na propočtech a srovnání s příslušnými vyhláškami, které upravují valorizaci důchodu a valorizaci výdělku. Pokud se ptáte na další nároky spojené s vaším úrazem, pak máte samozřejmě nárok na odškodnění za mimořádné trvalé následky, za psychickou újmu, atd. Je však třeba si dát pozor na to, aby tento nárok nebyl promlčen, neboť se promlčuje v obecné dvouleté lhůtě poté, kdy jste o tyto nároky mohl žádat poprvé. Pokud jde o ztížené společenské uplatnění, tak byste o tento nárok mohl žádat poprvé tehdy, když se váš zdravotní stav ustálil. Jestliže v průběhu doby došlo ke zhoršení jeho zdravotního stavu, tak opět po ustálení tohoto zhoršení byste mohl požadovat ve dvouleté lhůtě další nároky.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 17.12.2008 22:26
byl vydán zápočtový list, bez jakéhokoliv ukončení pracovního poměru, jak to kvalifikovat?
Odpověď z 09.09.2009 15:34
Vážený pane,
zápočtový list musí obsahovat:
a) Údaje o zaměstnání, zda se jednalo o pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti a o době jejich trvání
b) druh konaných prací
c) dosaženou kvalifikaci
d) zda byl pracovněprávní vztah zaměstnavatelem skončen z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem
e) odpracovanou dobu a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby (týká se pracovníků v hornictví)
f) zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky
g) údaje o započitatelné době zaměstnání v I. a II. pracovní kategorii za dobu před 1. lednem 1993 pro účely důchodového pojištění.

Pokud tam všechny tyto náležitosti máte a nemáte tam § dle kterého jste ukončil pracovní poměr, můžete se domáhat do 3 měsíců ode dne, kdy se o obsahu zápočtového listu dověděl, u soudu, aby zaměstnavateli bylo uloženo přiměřeně zápočtový list upravit.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 08.12.2008 18:11
Dobrý den. Mám dotaz ohledně nástupu do zaměstnání na HPP v době, kdy mám ještě nárok 1 rok pobírat rodičovský příspěvek. Konkrétně: 24.2.09 budou mé dceři 2 roky a já bych chtěla od 1.3.09 nastoupit do zaměstnání na HPP. O dceru bude v době, kdy budu v zaměstnání, pečovat moje matka. Nezanikne mi tím, podle nového zákoníku práce, nárok na pobírání rodičovského příspěvku? Děkuji mnohokrát za odpověď. Kamila H.
Odpověď z 09.09.2009 15:41
Vážená paní Kamilo,
nárok na rodičovskou dovolenou mít budete, pokud HPP budete mít na 4 hodiny. Protože máte i nárok, aby vaše dítě chodilo do školky, ale jen na půl dne. Vy můžete pracovat na 4 hodiny denně a pak byste neměla o rodičovský příspěvek.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 06.12.2008 08:35
Text Vašeho dotazu
Dobry den chtěla bych se zeptat mam dvojčata budou mít 3roky a mne bude končit materska,tedy nastupim do prace,holky budeme davat do školky a chci se zeptat co když mi tam nebudu chtet chodit,byla by možnost dat díte hlídat osobe -třeba babičke,ktera by s nima byla rok do 4let a mohla by za to dostavat nejaky příspěvek když by mi je hlídala?
Odpověď z 09.09.2009 15:43
Vážená paní,
máte možnost prodloužit si rodičovskou dovolenou ještě o jeden rok, ale musíte o to požádat zaměstnavatele. Jinak s dětmi může být doma i manžel. Ale jinak si myslím, že osoba, které by děti hlídala tzn. vaše babička nemá důvod proč dostávat příspěvek. Nevím jaký příspěvek máte na mysli. Pokud nebudou chtít být děti ve školce, už existují i profesionální tety na hlídání, které hlídají děti i několika maminkám.
Jiná možnost mě nenapadá.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 05.12.2008 14:52
prosim vas,mam rozvazany pracovni pomer dohodou podle paragrafu 49ZP,PROTOZE AGENTURA PRO ME PRACI JIZ NEMELA,MAM NAROK NA ODSTUPNE.DEKUJI
Odpověď z 09.09.2009 15:44
Pokud máte v dohodě napsaný § 49 a nemáte tam napsaného nic jiného, třeba to, že agentura pro vás nemá práci, tak nárok na odstupné nemáte. Pokud jste to podepsala tak je jediná šance o zpězvzetí výpovědi prostřednictvím žaloby.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Prosinec 2022
    2  3  4 
 6  9  10  11 
 13  16  17  18 
 20  22  23 
 
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz