Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Pracovní právo

 Odpovědi 121 - 130 z celkem 150
Strana:    ««  «  10  11  12  13  14  15  »  »» 
Dotaz z 04.12.2008 08:25
Dobry den,dostali jsme vypoved ze zamestnani pro nadbytecnost.rozvazani pracovniho pomeru bylo dano dohodou a jinou praci pro nas agentura nema.mame narok na odstupne,jestlize ano,tak v jake vysi.momentalne jsem na nemocenske pod agenturou u ktere jsem byla zamestnena skoro 2 roky. dekuji za odpoved
Odpověď z 09.09.2009 15:46
Vážený/á,
i přes to, že jste zaměstnáváni pod agenturou práce, tak byste měli mít dle § 67 nárok na odstupné ve výši 3 násobku průměrného výdělku. Tato částka by vám měla být vyplacena jednorázově a to v dalším kalendářním měsíci po ukončení pracovního poměru.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.12.2008 15:34
Dobrý den,chtěla bych se touto cestou zeptat-mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 31.12 2008,a nechci v podniku dál pracovat.Jak mám rozvázat pracovní poměr?Musím dát písemnou výpověď a nebo mi stačí nepodepsat novou smlouvu???Děkuji za odpověd´
Odpověď z 09.09.2009 15:47
Vážená paní,
pokud máte smlouvu na dobu určitou a ta je do 31.12. 2008, tak pokud nechcete do práce nastoupit, tak 1.1. 2009 či 2.1. 2009 do práce nenastupujte. pokud vám zaměstnavatel sdělí, že chce abyste do práce po novém roce nastoupila, tak mu sdělte, že už ve firmě nechcete pracovat. V tomto smyslu mluví zákoník práce jasně, smlouva končí uplynutím dohodnuté doby. Vašé povinností je nahlásit se pak co nejdříve na ÚP.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.12.2008 01:26
Dobrý den,mám otázku ohledně odstupného. Dostala jsem výpověď ze zaměstnání pro nadbytečnost a s tím spojené odstupné. Měsíc po faktu přišli s informací, že že výpově´d pro nadbytečnost není platná a tedy nemám nárok na odstupné. Pokud by se zjistilo, že něco s výpovědí není v pořádku,musím odstupné vrátit? Může se zpětně měnit důvod výpovědí?
Děkuji
Eva
Odpověď z 09.09.2009 15:48
Vážená paní Evo,
pokud jste už dostala výpověď, tak si myslím, že by jí neměl brát zaměstnavatel zpět. Nikdy jsem se s tím nesetkala a hlavně není důvod abyste na to reagovala když už je to přes měsíc, kdy tam nepracujete. Pokud po vás bývalý zaměstnavatel požaduje peníze, tak na to nemá právo.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 30.11.2008 16:38
Dobry den,
chtela jsem se zeptat:Jsem asi 2 mesice na nemocensky(tehotenstvi) ted jsem zjistila,ze zamestnavatel rusi pracoviste.Muzu dostat taky vypoved?Rekl to ze dne na den.
Dekuji za odpoved.
Odpověď z 09.09.2009 16:14
Vážená paní,
Podle zákoníku práce nemůžete dostat výpověď pokud jste na nemocenské a v těhotná, ale je tam výjimka, které se právě vás týká. Pokud jste těhotná a na nemocenské a zaměstnavatel ruší pracoviště má právo s vámi rozvázat pracovní poměr, ale máte nárok na odstupné dle § 67.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 27.11.2008 18:03
Dobrý den. Od zaměstnavatele jsem dostal výpověď s nárokem na odstupné. Chci se zeptat, zda mám nárok na odstupné i v tom případě, že ve výpovědní lhůtě nastoupim na nemocenskou. Děkuji
Odpověď z 09.09.2009 16:19
Vážený,
pokud máte ve výpovědi napsaný důvod po kterém vám náleží odstupné, nemělo by vadit, že nastoupíte na nemocenskou. Akorát se vám zkomplikuje odchod ze zaměstnání. A to tím, že v ochranné době nemůžete dostat výpověď. Výjimka je pokud váš zaměstnavatel ruší provozovnu.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 26.11.2008 00:25
Odcházím z firmy k 31.12.2008 dohodou a dostanu odstupné ve výši 6-ti násobku svého platu.
Otázka: budu pobírat podporu v nezaměstnanosti ihned t.z. od ledna 2009 nebo až po uplynutí půlročné lhůty?
Odpověď z 09.09.2009 16:23
Vážená paní,
odstupné musíte dle zákona dostat jako součást poslední výplaty tzn. v lednu 2009 dostanete poslední výplatu a 6-ti měsíční odstupné. Vy stejně musíte od 2.1. 2009 být regisrtovaná na ÚP a tam vám vypočítají podporu v nezaměstnanosti. Něrok na ní podle ÚP máte.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 25.11.2008 20:30
Dobrý den,od zaměstnavatele jsem dostala výpověd dohodou podle § 49,ale do výpovědi nenapsal,že dostanu 3 odstupné platy,řekl mi že je dostanu s poslední výplatou,chtěla jsem se zeptat, pokud mi je nedá, mohu je nějak vymáhat,protože je prokazatelné, že výpověd mi dal proto, že ruší firmu a ještě jsem se chtěla zeptat,za mi má dát zápočtový list,protože na tuto otázku mi řekl ,že to si musím vyřídit na sociálce nebo pracovním úřadě.Děkuji za odpověd.Irena
Odpověď z 09.09.2009 16:24
Vážená Ireno,
jestli vám peníze nevyplatí můžete se jedině soudit. pokud vám nedá ani zápočtový list, ten vám musí dát co nejdříve po skončení pracovníjo poměru, tak máte možnost vyžádat si ho prostřednictvím soudu. Toto může být součástí žaloby o zaplacení odstupného.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 21.11.2008 20:43
Dobrý den.Mám takový složitější dotaz.Jsem těhotná a jsem na nemocenské.V firmě jsem na dobu neurčitou.Zaměstnavatel uplně ruší pobočku firmy a snižuje stavy.Mužu dostat výpověd v době nemocenské,když firmu ruší a mám nárok na odstupné.Děkuji za odpověd Alena
Odpověď z 09.09.2009 16:28
Vážená paní Aleno,
Podle zákoníku práce § 53 nemůžete dostat výpověď v době, kdy jste těhotná a ještě na nemocenské. Ale dle § 54 je v písmenu a) výjimka, že pro organizační změny může dát zaměstnavatel výpověď dle § 52 a-b. Pro vás platí § 52 b) proto máte dle mého názoru nárok na odstupné dle § 67 ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 20.11.2008 13:56
Dobrý den,chci se zeptat,jsem na mateřské dovolené a zaměstnavatel mi dal výpověd, protože ruší firmu, výpověd mi dal dohodou, ale nebylo tam nic napsáno o odstupných platech. Chtěla jsem se zeptat zda na ně mám nárok. Děkuji Petra
Odpověď z 09.09.2009 16:29
Vážená paní Petro,
v dohodě o ukončení pracovního poměru nemusí být o odstupném žádný záznam. Je docela důležité, aby tam byl § podle jakého ta dohoda vznikla. V tomto je trochu problém. Pokud si zaměstnanec nevyžádá, aby to v dohodě bylo napsané zaměstnavatel to tam psát nemusí. Pokud tam ale máte § 52 a-d) zákoníku práce máte nárok na odstupné dle § 687 ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Tyto informace byste se pak měla ověřit ze zápočtového listu ve kterém bude napsáno z jakého důvodu jste sepsali dohodu a jestli bylo vyplaceno odstupné.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 20.11.2008 11:03
Dobrý den chci se zeptat,
pracuji jako řidič kamionu a část mého příjmu mi je vyplácena v dietách.ty někdy mám a jindy ne, navíc pokaždé v jiné výši.te´d mi přišla, na základě již vyplacených diet, povinnost do konce roku doplatit na výživném několik tisíc korun. Přestože se snažím argumentovat, že do konce roku nejezdíme a já mám te´d jen základní plat, který postačí jen tak tak na pokrytí základních potřeb mých a mé současné rodiny.Soudkyni to ale nezajímá, i když jsme se pokoušeli domluvit nějaký splátkový kalendář, tak na něj nepřistoupila. Chci se tedy zeptat, zda vůbec lze určovat výživné dle diet nebo zda se to dělá nějak zpětně dle opravdu obdržených peněz a také zda má nějaký význam se vůbec odvolat a argumentovat tím, že te´d nevydělávám a tudíž opravdu nemám z jakého příjmu "dluh" doplatit, zda hraje tato situace nějakou roli a zda mám právo, aby soud akceptoval moji žádost o splátky, neboť se nějak domluvit chci.děkuji J.
Odpověď z 09.09.2009 16:30
Vážený pane,
pokud jde o výši diet, tak tato se zpravidla do výše příjmu pro výpočet výživného započítává. Obecně je vycházeno z toho, že diety ve velké části zaměstnanci zůstanou. Soud při určení výživného by měl vycházet ze skutečných výdělkových poměrů otce a z tohoto důvodu by měl přihlížet i k tomu, že otec si za určité období nevydělá tolik, neboť nepobírá diety. Jestliže nepobírání diet je pouze přechodným jevem, tak by soud mohl za určité měsíce, kdy lze předpokládat, že stravné nebude vyplaceno, že mu sníží výživné na přiměřenou částku, případně jestliže se nejedná o přechodný jev, tak by měl ke snížení příjmu přihlédnout při stanovení výše výživného. Odvolání by zřejmě bylo účelné i z toho pohledu, že odvolací soud si zpravidla zjišťuje majetkové poměry otce znovu ke dni odvolacího řízení, v takovém případě již bude mít soud k dispozici aktuální výši příjmů i s ohledem na nevyplacené diety a měl by tedy soud vycházet z nižší částky příjmu. Pokud jde o plnění ve splátkách dlužného výživného, tak s tímto zpravidla soudy souhlasí a splátky umožňují.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  8  9  10  11  12  13  14  15  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Květen 2022
      
 4  6  7 
 12  13  14 
 18  20  21 
 26  27  28 
     
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz