Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Pracovní právo

 Odpovědi 151 - 158 z celkem 158
Strana:    ««  «  13  14  15  16 
Dotaz z 06.09.2008 16:57
Dobrý den,pracuji jako sociální pracovnice, na toto místo nemám kvalifikaci, jelikož jsem původním povoláním učitelka MŠ. Z důvodů mé neodpovídající kvalifikace, jsem se rozhodla pro studium VŠ, navíc mi toto ukládá i zákon o soc. službách.Chtěla bych prosím vědět, jaké mám jako zaměstnanec možnosti, co se týká uvolňování ke studiu a ke zkouškám, popř. i možnost příspěvku zaměstnavatele na studium/jedná se o soukromou VŠ/. Můj zaměstnavatel je příspěvková organizace zřízená Magistrátem města.Velmi děkuji za Vaši odpověď.
Odpověď z 09.09.2009 17:36
Vážená paní,
jelikož vám bylo zvyšování kvalifikace nařízeno, jinak byste nesplňovala povinnost kvalifikace dle zákona 108/2006 Sb., vztahuje se dle našeho názoru na vás § 227- 235 zákoníku práce, kde máte odpovědi na vaše otázky.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 04.09.2008 11:47
Dobrý den!
Jsem už přes 2 roky zaměstnancem stavební firmy a na začátku tohoto roku jsem měl Vážný úraz.Při mé pracovní neschopnosti se stavba kterou jsem měl na starost dostala da skluzu a při mém návratu do práce po 3 měsících to vypadalo,že zaměstnavateli to nevadí.Nicméně mi až teď u červencové výplaty snížil hrubou mzdu v rámci osobního ohodnocení.Chtěl bych se zeptat,jestli na toto zpětné(protože to provedl v srpnu a bez jakéhokoliv sdělení) snížení mzdy má právo.Poslední dobou mi totiž připadá,že mi tento skluz dává za vinu.Děkuji za brzkou odpověď
Odpověď z 09.09.2009 17:37
Vážený pane,
z vašeho dotazu se nedá jednoznačně určit jaký máte se zaměstnavatelem problém. Pokud vám v červencové výplatě snížil mzdu na základní, tak je samozřejmé, že se to projevilo ve výpatě, kterou jste dostal v srpnu. Osobní ohodnocení je nenároková částka tak vám jí může zaměstnavatel na určitou dobu nebo na pořád snížit nebo nedávat vůbec. Není to snížení mzdy jako takové, protože základní mzdu vám musí nechat, ale osobní ohodnocení nemusíte dostávat. Jestli vám skuz na stavbě dává za vinu a myslíte si, že řeší odebráním osobního ohodnocení má na to zaměstnavatel bohužel nárok.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 28.08.2008 01:27
Dobrý den, potřebuji poradit. Momentálně jsem na mateřské dovolené, která mi 25. září končí, protože synovi budou 3 roky. Chtěla bych se vrátit do zaměstnání, ale můj zaměstnavatel mi řekl, že pro mě práci zatím nemá. Může se mnou zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr? Pracovní smlouvu, kterou mám uzavřenou, je na dobu neurčitou. Děkuji
Odpověď z 09.09.2009 17:39
Vážená paní,
i když vám zaměstnavatel sdělil, že pro vás nemá práci, v klidu nastupte po uplynutí rodičovské dovolené do zaměstnání, protože na to máte právo, zaměstnavatel vám měl místo podržet takže máte se kam vrátit. Pokud vám bude chtít dát zaměstnavatem výpověď může, ale jelikož to bude z nadbytečnosti tak máte dle § 67 ZP nárok na odstupné a to ve výši 3 průměrných měsíčních platů. Rozvázání pracovního poměru může být dohodou a nebo výpovědí ze strany zaměstnasvatele s dvou měsíční výpovědní dobou.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 28.07.2008 09:40
Text Vašeho dotazu PODALA JSEM VYPOVED VE ZKUSEBNI DOBĚ Z RODINNYCH DUVODU KE 31.7.08. K TOMUTO DATU MAM I NESCHOPNOST OD DOKTORKY. JINY LEKAR MI CHCE DAT NESCHOPENKU NA PROBLOMY SE ZADY. NYNI JI MAM NA GYNEKOLOGII. ZAMESTNAVATEL MI VZKAZAL,ZE NEMUSIM PRERUSOVAT NESCHOPNOST. CO Z TOHO PRO MNE VYPLYVA A JAK MAM POSTUPOVAT DEKUJI
Odpověď z 09.09.2009 17:44
Vážená paní,
z vašeho dotazu mi není patrné co potřebujete řešit. Jestli máte namysli problémy ohledně nemocenské informujte se na Okresní správě sociálního zabezpečení. Pokud jste vy podala dohodu o rozvázání pracovního poměru tak ve vašem případě neplatí ani ochranná doba. Proto si myslím, že jste nic nezanedbala a až vám lékař ukončí neschopenku tak se co nejrychleji zaregistrujte na ÚP pokud nebudete mít nové zaměstnání.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 06.05.2008 16:20
Dobrý den, prosím Vás o radu. Pracuji jako asistentka ředitele u jedné zahraniční firmy. Momentálně jsem na nemocenské a dnes mi volal šéf, že mám okamžitě ukončit neschopnost nebo dostanu výpověď.Můžu se nějak bránit? Dále bych se chtěla zeptat, zda mám nějaký nárok na vyplacení diet, pokud jsou vedené v účetnictví, ale vyplaceny mi nikdy nebyly. Moc děkuji za brzkou odpověď.
Odpověď z 09.09.2009 18:00
Vážená paní,
váš zaměstnavatel porušil hned několik § ZP. Pokud jste v neschopnosti tak vás zaměstnavatel podle § 53 pís a) nemůže vyhodit. Jste v tzv. ochranné době. Mohl by vás vyhodit pouze tehdy pokud byste podle § 55 byla pravomocně odsouzená nebo hrubě porušila pracovní kázeň. Což jste podle mne neučinila. Pokud vám stejně zaměstnavatel výpověď dá tak bude neoprávněná a vy se budete moci domáhat práva před soudem žalobou na neoprávněné ukončení pracovního opměru.
A pokud jde o diety. Tak poud vás zaměstnavatel posílal na pracovní cesty a vytvářel pro vás cestovní příkazy, které stejně musíte podepisovat, tak je nejlepší na toto zaměstnavatele upozornit. Pokud nebude na požadavky vyplacení cestovních příkazů reagovat tak je možnost podat podnět na Inspektorát práce v nejbližším míste zaměstnání nebo Finanční úřad a popřípadě podat žalobu. Tuto žalobu byste mohla podat součástí žaloby o neplatném ukončení pracovního poměru.
Ale na toto už je nejlepší si najít právníka, aby vám žalobu sespal a zastupoval vás u soudu. Jelikož píšete, že pracujete u zahraniční firmy, tak můžete předpokádat, že si firma najme kvalitní právní zástupce.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 10.04.2008 22:58
Dobry den,

obracim se na Vas ohledne dotazu tykajiciho se Ochranni lhuty.
Mam nasledujici problem: zamestnanec ukoncil svuj HPP dnem 31.3.2008 (pracoval v prazske firme). Dne 9.4.2008 byl hospitalizovan v nemocnici na Slovensku (jelikoz je Slovak a v dobe mesice duben nebyl zamestnany v CR, pojistil se na Slovensku). Ma tento zamestnanec narok na davky nemocenskeho pojisteni a jestli ano, jak se v tomto pripade postupuje?
Odpověď z 09.09.2009 18:02
Vážený pane,
pokud se jedná o ochrannou dobu tak by byla použitelná, kdyby byl zamětnanec hospitalizován do 7 dnů od ukončení pracovního poměru. Ve vašem připadě by to bylo n jelépe do 6.4. 2008. Pokud byl hospitalizován až 9.4. 2008 tak podle našeho názoru nemá nárok na nemocenské pojištění od předchozího zaměstnavatele.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 10.04.2008 13:22
Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem..Dnes jsem chtěla podat výpověď v práci. Bylo mi ovšem tedy sděleno dle mého očekávání, že od prvního dne následujícího měsíce mi začne běžet dvouměsíční výpovědní lhůta. Takže to tedy znamená , že do nového zaměstnání bych mohla nastoupit až 1.7. a ne 1.6. jak mám již sjednáno. Mám 23 dní dovolené s tím , že pracuji na směny krátký a dlouhý týden ..Maximálně tedy pracuji 16 dní v měsíci..Chci se tedy zeptat, jestli bybylo možné vybrat si tedy svou dovolenou a bez ukončení pracovního poměru nastoupit do nové práce? Děkuji za odpověď
Odpověď z 09.09.2009 18:02
Vážená paní,
co se týče výpovědní doby má váš zaměstnavatel pravdu. Výpovědní doba začíná běžet od 1. dne následujícího měsíce po podání výpovědi. Zaměstnavatel vám také může určit jak můžete čerpat dovolenou. Pro vás by bylo nejvýhodnější domluvit se se zaměstnavatelem na tom, že si vyberete dovolenou v době, kdy budete moci chodit do nového zaměstnání v domě od 1.6. Je to na domluvě mezi vámi a zaměstnavatelem. Pokud se toto nebude zaměstnavateli líbit nemáte žádné "páky" donutit ho k tomu, aby vám dovolenou dal v daný měsíc najednou. Další pro vás reálnou šancí jak problém řešit je vzít zpět výpověď z vaší strany a domluvit se rozvázat pracovní poměr dohodou. Toto řešení by pro vás bylo nejideálnější, ale záleží pouze na domluvě mezi vámi a zaměstnavatelem. Pokud také máte dovolenou větší než předpokládaný počet odpracovaných dnů do konce pracovního poměru měla by vám být dovolená proplacena.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 30.01.2008 10:49
Pracovala jsem jako krupierka spolu s dalšimi dvema lidmi. Zamestnavatel nas propustil na par.55, podali na nas trestni oznameni a jsme obžalovani z trestného činu. Chtěji po nas zaplatit částku 17.500 e. Zastavaji nazor ze jsme na stole manipulovali se sazkami ve spolupraci s jednim hostem, ktery casino navstevoval. Jak se mame branit, dokazat svou nevinu? jako dukaz uvadeji zaznam z dvd nahravek. Co nastane v pripade, že se nam povede prokazat nevinu a v opacnem pripade.Dekuji za odpoved
Odpověď z 09.09.2009 18:02
Vážená,
děkujeme, že jste využila naši internetovou poradnu, ta je ale určena pouze k řešení problémů v diskriminačních sporech. Bohužel váš problém se podle informací, které jste nám poskytla nedá zařadit do diskriminační problematiky, proto vás žádáme o zaslání svého dotazu prostřednictvím e-mailu na adresu právní poradny Centra:
pravni.poradenstvi@krumlov.cz. Touto cestou vám rádi váš dotaz zodpovíme...

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  11  12  13  14  15  16 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz