Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Pracovní právo

 Odpovědi 21 - 30 z celkem 150
Strana:    ««  «  1  2  3  4  5  6  »  »» 
Dotaz z 25.05.2010 12:59
dne 3.8. nastupuji do zaměstnání po třech letech péče o dítě.Pracuji jako učitelka na základní škole.Zaměstnavatelem mi bylo sděleno,že do 1.9.mě dá neplacené volno protože v době prázdnin pro mne nemá práci.Po tuto dobu bych si měla platit sociální a zdravotní pojištění ze svého.Postupuje zaměstnavatel v souladu se zákonem? Děkuji
Odpověď z 16.06.2010 14:30
Vážená paní,
zaměstnavatel v souladu se zákonem nepostupuje. Pracovní volno se poskytuje v zásadě jen za práci přesčas a v případě zákonem stanovených překážek v práci, při nich navíc ve většině případů placené.

V daném případě zaměstnavatel není fakticky schopen zaměstnankyni práci přidělovat (existují zde překážky v práci na straně zaměstnavatele, který neplní svou povinnost přidělovat zaměstnankyni práci dle pracovní smlouvy), což však nelze dávat k tíži zaměstnankyně, které by měla obdržet mzdu a zaměstnavatel by za ni měl odvádět i příslušné platby pojištění. V úvahu připadá výpověď daná zaměstnankyni pro nadbytečnost, která se však pojí s odstupným.

Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 24.05.2010 15:32
Jsem studentkou VŠ a pracuji na plný úvazek v jedné organizaci. V únoru mi moje příjímá nadřízená slíbila, že před státní zkouškou mi povolí 14 volna (kombinace dovolené a neplaceného volna). Cca měsíc už mám jinou nadřízenou, která dnes již neslouhlasí s tím, abych měla volno a požaduje, abych v přišla do práce bezprostředně před státní zkouškou. Žádnou dohodu o zvyšování kvalifikace jsem nepodepsala, tudiž jsi nezvyšuji svoje vzdělání na žádost zaměstnavatele. Mám nárok mít i tak volno? Může mi zaměstnavatel bránit účasti na státní zkoušce? Děkuji za odpověď.
Odpověď z 01.06.2010 11:57
Vážená,
dle zákoníku práce § 227 a násl. má zaměstnanec možnost zvyšovat si kvalifikaci. Pro vás bude nejdůležitější následné § 231- 235. Postupujte proto dle těchto §. Jelikož z vašeho dotazu není jasné jestli jde o zvyšování či prohlubování kvalifikace mohu vám odpovědět jen takto.
Pokud vaše nadřízená nebude chtít postupovat dle § budete se muset obrátit na ředitele organizace.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 21.05.2010 15:03
Dobrý den,
jsem zaměstnanec na nejnižší úrovni. Nic nerozhoduji ani nejsem oprávněn podepisovat smlouvy apod. Řekněme, že jsem "pouze dělník", který když něco potřebuje, požádá o to vedoucího, který pak vše zajišťuje. Můj zaměstnavatel po mě přesto požaduje můj podpis do podpisového vzoru (Aby si zjednodušil situaci a nemusel evidovat jen ty pracovníky, u kterých to má praktický význam.). Navíc mým podpisem již disponuje, neboť ten se vyskytuje minimálně na pracovní smlouvě.

Ptám se. Má na to právo? Má právo mě na základě odmítnutí nějak (po)trestat či propustit?

Existuje nějaká možnost, že by se vlk nažral a koza zůstala celá např. podpis na nějaký třeba žlutý či červený papír, který by omezoval možnost případného zneužití? (V žádném případě nepodepíšu papír prázdný.)

S díky za odpověď
Odpověď z 01.06.2010 10:38
Vážený pane,
váš dotaz je velmi zajímavý a zvláštní. Nikdy jsem se nesetkala s podobným přístupem zaměstnavatele. Pokud po vás zaměstnavatel požaduje něco co nemáte napsané v náplni práce nemusíte na to reagovat. Nemělo by vás to ani ohrozit.
Pokud se bojíte potrestání, tak zaměstnavatel musí vždy postupovat dle zákona. Nemůže si proto do případného trestu vymyslet něco co by vás ohrozilo a bylo současně v rozporu se zákonem. Určitě nepodepisujte žádný prázdný papír a pokud vás bude zaměstnavatel i nadále obtěžovat tím, že chce podepsat nějaký papír písemně doporučenou poštou mu oznamte, že si nepřejete, aby vás takto obtěžoval. Tokud by i po písemné výzvě nepřestal obraťte se na nejbližší oblastní Inspektorát práce. Toto by se dalo považovat za šikanu na pracovišti a to by měl Inspektorát práce řešit.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 19.05.2010 18:23
Dobrý den, zaměstnavatel mi chce dát výpověd po 10 měsících ale mám si jí podat já sama dohodou. Já jsem to odmítla tak mi bylo řečeno pokud to neudělám tak mi napíšou odpolední směnu. Na kterou já z důvodu,že jsem matka s dvěma dětmi ve školce nemůžu. Celou tu dobu jsem chodila pouze na ranní směnu. Mají na to právo? Děkuji Smejkalová
Odpověď z 20.05.2010 14:48
Paní Smejkalová,
zaměstnavatel vám může dát výpověď jen ze zákonných důvodů, musí postupovat např. dle § 49 a 52. Vám jde určitě o nárok na odstupné dle § 67. Pokud chce po vás, abyste podala dohodu o ukončení pracovního poměru, můžete požádat zaměstnavatele, aby vám napsal výpovědní důvod. On toto musí učinit a pokud vám tam napíše něco ve smyslu, že vás již nepotřebuje, máte automaticky nárok na odstupné.
S matkou, která má malé děti by mělo být zacházeno tak, aby mohla nerušeně vychovávat své nezl. děti. Pokud si myslíte, že se zaměstnavatelem opravdu nedohodnete, obraťte se na oblastní Inspektorát práce, tam by vám měli pomoci.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 18.05.2010 15:15
Dobrý den, prosím o radu: mám se zaměstnavatelem uzavřenou smluvu o pracovním poměru na dobu určitou. Zaměstnavatel mě tedy může smlouvu po roce neprodloužit bez udání důvodu. Mohu i já, jako zaměstnanec z místa odejít, třeba dříve aniž by mě za to čekal nějaký postih?? Děkuji.
Odpověď z 19.05.2010 13:24
Vážený/á,
omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.
Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice

Dotaz z 05.05.2010 16:35
Byl jsem odvolán z funkce vedoucího, přičemž den odvolání připadá na neděli (9.5.2010). Nemůže zakládat den výpovědi připadající na den pracovního klidu, neplatnost výpovědi ?
Odpověď z 06.05.2010 11:37
Vážený pane,
omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.
Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice

Dotaz z 05.05.2010 10:31
Dobrý den, prosím o radu. Kamarádka je v zaměstnání, kde se dělají dvanáctky na krátký a dlouhý týden. Nyní jim z vedení přišlo nařízení, že při krátkém týdnu musí udělat jeden povinný přesčas dvanácti hodinový. Zajímalo by mě, jestli může zaměstnavatel tento přesčas opravdu přikázat, nebo jak se zaměstnanec může tomuto příkazu bránit, aby nedostal výpověd. Děkuji za odpověd H.A.
Odpověď z 06.05.2010 11:36
Paní A.,
podle zákoníku práce § 93 může zaměstnavatel zaměstnanci, (ve vašem případě se jedná o vaši kamarádku) nařídit práci přes čas. Avšak jen z vážných provozních důvodů. Práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Pokud by zaměstnavatel požadoval více hodin, musí se sepsat se zaměstnancem dohoda, kde budu vypsáno, kolik hodin by musela dělat přesčas a za jakou mzdu. Pokud vaše kamarádka toto zadávání přesčasů vidí jako šikanozní, může se obrátit na příslušný Inspektorát práce, kde by jí měli poradit popřípaděš udělat kontrolu ve firmě.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 03.05.2010 21:43
Od 11/2009 jsem na rodičovské dovolené (kterou mi zaměstnavatel schválil), zvolila jsem si ji do 3 let dítěte, nyní bude synovi 1 rok. Firma, u které jsem zaměstnaná má finanční problémy a majitel firmy chce vyhlásit konkurz. Zaměstnavatel mě však nijak nekontaktoval a nevypadá to, že by mi chtěl zaslat výpověď z org.důvodů, natož abych dostala nějaké odstupné. Jak se mám v takové situaci zachovat? Na co mám nárok? Mám počkat, až mi výpověď přijde od správce konkurzní podstaty? Nebo mám výpověď podat sama nebo ji od zam.požadovat? Vzhledem k fin.problémům pochybuji, že by přistoupil na nějakou dohodu ohledně fin.vyrovnání. Mám nárok na nějakou pomoc z úřadu práce? Co po vyhlášení konkurzu mám dělat - musím se nahlásit na ÚP? Předpokládám, že na výplatu rodič.příspěvku by to nemělo mít vliv. Ostatní zaměstnanci uvažují o okamžitém rozvázání pracovního poměru dohodou-bez požadavků na odstupné, aby jim byla proplacena alespoň dovolená.Nebo by měli raději vyčkat na správce konkurzu? Děkuji za odpověď.
Odpověď z 07.05.2010 14:35
Vážená paní,
ve vašem případě byste měla písemně požádat zaměstnavatele o vysvětlení co se děje. Rozhodně nedávejte výpověď z vaší strany, protože tím nebudete mít nárok na odstupné. Jelikož jste na rodičovské dovolené, může vám dát zaměstnavatel výpověď jedině z důvodu, že ruší provozovnu. I v tomto případě máte nárok na odstupné dle § 67 zákoníku práce. Pokud by s vámi chtěl zaměstnavatel ukončit pracovní poměr dohodou, chtějte ať vám tam zaměstnavatel napíše z jakého důvodu ukončujete pracovní poměr dohodou. On na vaši žádost musí důvod uvést. Okamžitě co se dozvíte, že máte ukončený pracovní poměr musíte se do 5 dnů přihlásit na příslušný úřad práce. Pokud byste potřebovala poradit ohledně konkurzního správce, můžete se obrátit na něj, pokud neznáte jeho jméno můžete se obrátit na úřad práce. Mohl by vám i pomoci oblastní Inspektorát práce, který by vám mohl poradit ohledně ukončení pracovního poměru. Pokud ostatní zaměstnanci chtějí ukončit pracovní poměr bez odstupného je to jejich záležitost.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 23.04.2010 17:52
Dobrý den, do září 2007 jsem pracovala na celý uvazek (rezort školství). Od září jsem nastoupila mateřskou dovolenou, po jejímž ukončení jsem začala ihned čerpat rodičovskou dovolenou. V této době jsem nastoupila na částečný úvazek ke stejnému zaměstnavateli (přivýdělek k rodičovské dovolené). Bez přerušení rodičovské dovolené jsem v září 2007 nastoupila na mateřskou dovolenou s druhým dítětem, poté opět ihned na rodičovskou dovolenou a znovu jsem nastoupila na částečný úvazek ke stejnému zaměstnavateli. V listopadu 2010 mi končí rodičovská dovolená a mám zájem nastoupit k danému zaměstnavateli na plný úvazek jako do září 2005 (dle pracovní smlouvy před počátkem čerpáním navazujícíh mateřských a rodičovských dovolených). Bohužel zaměstnavatel se zdráhá mi vyhovět (nečerpaným mým úvazkem rozšířil úvazky mých kolegů).
Děkuji za odpověď. Hrušková
Odpověď z 28.04.2010 13:42
Paní Hrušková,
omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.
Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 13.04.2010 09:21
dobrý den,
pracuji od roku 1.1.2008 jako servirka v hotelu, 12.11.2009 jsem byla prerazena na jine pracoviste kvuli docasnemu uzavreni strediska. Do dnesniho dne 13.4.2010 mi nebyla predlozena smlouva o zmene pracoviste ci dodatek ke smlouve jelikoz se jedna o zcela jinou pracovni napln. Premyslim o odchodu,protoze je prace velmi narocna po zdravotni strance, a zajimalo by mne jestli mam diky jejich pochybeni narok na odstupne?
Odpověď z 26.04.2010 08:18
Vážená paní,
pokud jste nedostala ještě dodatek pracovní smlouvy může to být problém. Pokud se doba bude prodlužovat, tak požádejte o pomoc Oblastní inspektorát práce, kde by vám s tímto mohli pomoci.
Co se týká odstupného, měla byste na něj nárok pokud by s vámi ukončil zaměstnavatel pracovní poměr pro nadbytečnost či z důvodu ukončení nebo přesměrování provozu. Pokud máte problém se zdravotním stavem, tak byste měla nárok na okamžité zrušení pracovního poměru a odstupné v případě pokud byste měla z Okresní správy sociálního zabezpečení či oddělení pro pracovně lékařskou péči potvrzení o tom, že nemůžete vykonávat danou práci. Jestliže nemáte v pracovní smlouvě jinak platí pro vás odstupné dle § 67 ZP ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  1  2  3  4  5  6  7  8  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Leden 2022
      1  2 
 4  5  6  7  8  9 
 11  12  14  15  16 
 21  22 
 26  28  29 
      
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz