Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 121 - 130 z celkem 280
Strana:    ««  «  10  11  12  13  14  15  16  »  »» 
Dotaz z 27.01.2009 12:14
Dobrý den, prosím pěkně o zodpovězení mého dotazu: je možno vymoci peníze půjčené bez jakéhokoli dokladu,mám nějakou možnost?Děkuji za Váš čas a odpověď.
Odpověď z 09.09.2009 15:04
Vážená/ý,
pokud nemáte žádný dokument tak vymožení peněz bude dost náročné a možná i nesnadné. bylo by nejlepší kdyby vám dotyčný, který vám dluží peníze podepsal uznání dluhu. Toto stačí napsat, že dotyčný uznává dluh ve výši jméno datum a podpis, kdybyste měl takovýto dokument můžete řešit věc soudně, jestli ji nemáte a nedostanete, tak bohužel neunesete důkazní břemeno před soudem.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 24.01.2009 21:56
dobrý den. Byla na mne vyhlášena exekuce,ve výši kterou nejsem schopen uhradit hotově, ani odprodejem majetku. Dluh vznikl v podnikání, takže podle mých vědomostí nemůžu uplatnit ani tzv. osobní bankrot. Existuje, za nějakých okolností, možnost promlčení exekuce?
//jsem zaměstnanec //

děkuji za odpověd David
Odpověď z 09.09.2009 15:06
Vážený Davide,
exekuce je promlčená až po 10 letech. Doporučuji vám zkontaktovat NNO organizaci SPES, která se specialuzuje na dluhovou problematiku. Internetové stránky jsou www.pomocsdluhy.cz.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 24.01.2009 20:12
Dobrý večer.Koupily jsme si pračku zn.CANDY a k té jsme dostali zdarma mikrovlnou troubu na kterou taky byl vystavený záruční list,ale ne faktura což je logické.Mikrovlnka se nám ani ne po roce rozbila a tak jsme ji dali na reklamaci.Už je to přes měsíc a mikrovlnka ještě není opravená.Tak se chci zeptat jak to máme řešit,když na ni nebyla vystavena žádná faktura.Radily nám že máme vrátit pračku a oni nám vrátí peníze.Díky za vyjádření.Šnapko
Odpověď z 09.09.2009 15:06
Pane Šnapko,
zde je věc vaše komplikovaná v tom, že na mikrovlnou troubu nebyla uzavírána samostatná kupní smlouva a není zde ani vyčíslena cena. Bylo by tedy problematické odstupovat od smlouvy v části, ve které se smlouva týká mikrovlnné trouby. Podle zákona o ochraně spotřebitele, tedy podle zákona č. 634/1992 Sb. - § 19 odst.3 má kupující stejná práva jako kdyby vadu nešlo odstranit v případě, že o reklamaci nebude rozhodnuto do 30 dnů. Toto je váš případ, kdy do 1 měsíce nebyla reklamace vyřízena. Podle ustanovení občanského zákoníku má pak kupující v případě, že se jedná o vadu neodstranitelnou nárok na odstoupení od smlouvy nebo na výměnu věci. Ve vašem případě by tedy bylo účelnější požadovat výměnu mikrovlnné trouby. Doporučil bych, abyste si písemně zajistil vyjádření servisu, že závada nebyla do 30 dnů opravena a poté uplatnil vůči prodávajícímu nárok na výměnu mikrovlnné trouby. Tento nárok byste měl uplatnit písemně.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 20.01.2009 09:57
Dobrý den,jsme dvě dospělé,ale studující,tedy nezaopatřené sestry.Otec nám už od října loňského roku neplatí řádně stanovené výživné.Platí nepravidelně a hodně malé částky-místo soudním rozhodnutím určených 4.500,-, zaplatil 300,-.Neoznámil nám důvod.Není s ním možná řeč.Jak se můžeme bránit?Děkujeme za odpověď.
Odpověď z 09.09.2009 15:13
Vážené slečny,
okamžitě tuto skutečnost oznamte příslušnému soudu a požádejte o exekuc na plat vašeho otce. Toto je jediná možnost, kterou máte. Pokud totiž otec neplatí přiměřenou částku, tak po 3. měsících kdy vůbec neplatí, můžete podat exekuci na tyto dlužné částky.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 19.01.2009 23:29
Dobry den moje sestra bydli u rodicu kde ma trvaly pobyt a hrozi ji exekuce ma pravo exekutor k odebrani majetku i kdyz v byte ji nic nepatri jak vtomto pripade postupovat predem dekuji
Odpověď z 09.09.2009 15:14
Vážená paní,
exekutor může vejít do bytu, kde má dlužník trvalé bydliště a je oprávněn zabavit či polepit majetek o kterém se domnívá, že je dlužníka. Jediná možnost jak se proti tomuto bránit je podat vylučovací žalobu na věci, které jsou v bytě, ale vaší sestře nepatří a nebo se domuvit a přesvědčit exekutora.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 18.01.2009 07:17
Dobrý den, potřebujem poradit, bydlíme v obecním bytě a obec byty prodává. Náš příjem nám nedovoluje vzít si hypotéku ani půjčku. Jsem na mateřské dovolené a od nového roku snížené na polovic, manžel vydělává v průměru 13000,- Kč a máme 2 děti. Problem je v tom, že obecní úřad chce peníze za byt a nebere ohled. Není žádná ochota poskytnout splátky nebo počkat s prodejem aspoň rok. Pokud byt nekoupíme hned, chtějí nás vystěhovat. Můžete nám poradit, jak to udělat, aby jsme neskončili na ulici? Děkuji Hajtman
Odpověď z 09.09.2009 15:16
Pane Hajtmane,
obecně lze uvést, že smlouvat o výši nabídky lze samozřejmě kdykoliv. I v tomto případě není v zákoně uvedena žádná konkrétní cena či konkrétně stanovený způsob určení ceny a tato cena závisí pokud jde o nabídku na rozhodnutí majitele bytu, tedy v tomto případě obce. Obec je omezena pouze tím, že tato cena nesmí být vysloveně přemrštěná s ohledem na obvyklou cenu bytu. Jestliže se vám zdá tato cena přemrštěná, pak by nabídku bylo možno považovat za neplatnou. Jedná-li se však o obvyklou cenu bytu, za kterou se obdobné byty v obdobném místě běžně prodávají, je tato nabídka platná. Neznamená to však, že byste se nemohla s obcí dohodnout na jiné kupní ceně. Je třeba zjistit, z jakých kritérií obec vycházela při stanovení nabídky a případně považovat, aby byly zohledněny i jiné skutečnosti. Např. špatná prodejnost bytu, obsazenost bytu, nedostatečná kvalita bytu, atd. Může se také stát, že obec prodá byt i s vámi jako nájemníky, to znamená, že byste měli nového majitele. Pokud máte nájemní smlouvu na dobu určitou, musí vás obec "vyhodit" jak říkáte pouze soudně a myslím si, že byste mohli mít nárok na bytovou náhradu.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 15.01.2009 21:16
Dobrý den, před 2 měsíci mi zemřela matka,cca před týdnem jsem zjistil, že po ní zůstaly i nějaké dluhy.O úmrtí jsem se snažil informovat patřičný peněžní ústav, který po mě ovšem chce pravidelné splácení úvěru za matku ačkoliv do dnešního dne ještě neproběhlo dědické řízení.Jak mám dále postupovat?.Druhá část dotazu se týká toho, že matka do své smrti žila se mnoul ve společné domácnosti.Těžko říct jestli ona u mě nebo já u ní neboť byt není v soukromém vlastnictví,ale vlastní ho zcela jiná osoba,která byt odkoupila i s nájemníky.Bude nutné dokazovat,které zařízení patřií mě a které matce v souvoslosti s vyřízením pozůstalosti??
Odpověď z 09.09.2009 15:17
Vážená paní,
dotaz ohledně pozůstalosti: pokud ještě neproběhlo dědické řízení, tak po vás nidko nemůže žádat, abyste platila za dluhy své matky. Jiné by to bylo, kdybyste byla napsaná ve smlouvě o půjčce jako ručitel. Pokud vás věřitel oslovuje ohledně placení dluhů, tak mu dejte písemně vědět, že ještě neproběhlo dědické řízení a že nemůžete v dané věci zatím nic dělat.
Pokud jste měli společnou domásconst, tak by se měl notář ptát co bylo majetkem vaší matky a usporných věcí musíte bohužel dokázat jestli jste to pořizovala vy nebo matka. Pokud bude projednáváno dědické řízení máte také právo celé dědictví odmítnout.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 14.01.2009 10:52
Dobrý den,mohu napsat vyjádření k soudnímu řízení, i když nejsem účastnicí tohoto řízení.Přesto se v tomto řízení o mě píše a mám s ním hodně společného.Děkuji.
Odpověď z 14.09.2009 16:53
Vážená paní,
vyjadřovat se k soudnímu řízení mohou zpravidla pouze účastníci. Jestliže jsou o vás sdělovány v řízení informace, se kterými nesouhlasíte, můžete soudu napsat k předmětné spisové značce vyjádření. Tento dopis bude založen do soudního spisu a soudce se bude muset s jeho obsahem seznámit. Bude potom na úvaze soudce, zda s obsahem tohoto dopisu seznámí i účastníky řízení, avšak jestliže je váš zájmem, aby se svým postojem seznámil rozhodujícího soudce, pak bude stačit, že tento dopis či vyjádření bude založeno v soudním spise.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 13.01.2009 12:12
Komu dluží exmanžel za služby v bytě,když vše platím já,ale byt je mé matky?Té nájem neplatím,platím jen za služby a to i za něj.On neplatí ani nepřispívá ani korunou.Žaloba o vyklizení bytu se vleče a já to už psychicky ani finančně nezvládám.
Odpověď z 09.09.2009 15:20
Vážená paní,
jestliže bývalý manžel nechce hradit společně náklady za služby vzniklé po zániku manželství, pak bych doporučoval, abyste podala návrh na vypořádání společného jmění manželů, neboť v tomto řízení bude zohledňováno, kolik každý z bývalých manželů uhradil za služby po zániku manželství. Domnívám se, že jiné řešení nepřichází v úvahu, neboť soud může po zániku manželství řešit vzájemná práva a povinnosti vzniklé v manželství pouze v řízení o vypořádání SJM. Pokud jde o služby popřípadě nájem a bývalí manželé jsou společnými nájemci bytu, pak jsou manželé povinni se na úhradě nájemného podílet společně, tedy každý jednou polovinou. Jestliže některý z bývalých manželů tuto svoji povinnost neplní, pak má bývalý manžel právo domáhat se úhrady části nájemného či služeb, kterou uhradil za druhého manžela, soudní cestou. Tato pohledávka by také mohla být dohodou zohledněna při vypořádání SJM manželů.
Manžel za služby dluží 1/2 vám, pokud má trvalé bydliště na adrese a pokud bydlíte ve společné domácnosti.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 12.01.2009 21:32
prosim o radu,snacha ma exekuci na konto,kam ji ale chodi i materska na dite.Jakou formou,muze tuto materskou vyloucit z exekuce.Dekuji za odpoved
Odpověď z 09.09.2009 15:20
Vážená paní,
dle občanského suodního řádu může exekutor zablokovat i část peněz z peněžité pomoci v mateřské. Jediná možnost je vyjednávat z exekutorem.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Prosinec 2022
    2  3  4 
 6  9  10  11 
 13  16  17  18 
 20  22  23 
 
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz