Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 141 - 150 z celkem 287
Strana:    ««  «  12  13  14  15  16  17  18  »  »» 
Dotaz z 08.01.2009 11:03
mám exekuci,exekutor chce po mě zaplatit jistinu ve větší častce na kterou absolutně nemám,chci exekuci splácet v měsíčních splátkách,ale to mě exekutor nepovolí pokud nezaplatím jistinu,jak se proti tomu bránit,dluhu se nevyhýbám ale exekutor mě splátky neumožnuje,díky za odpověd
Odpověď z 09.09.2009 15:23
Vážený/á,
v tomto případě vám bohužel nemůžu říci nic jiného než zkusit vyjednávat. Zkuste se ale ještě obrátit na občanské sdružení SPES. Toto sdružení se zabývá problematikou exekucí a dluhové problematiky více než naše organizace a mohli by vám lépe poradit. internetové stránky má www.pomocsdluhy.cz.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 08.01.2009 10:59
Dobrý den,vzala jsem si pujcku kde jsem rucila menším majetkem,ale na uvedene adrese nemám trvalý pobyt,muže exekutor zabavit majetek i když jsem majetkem ručila bez trvalého pobytu.Děkuji za odpověd
Odpověď z 09.09.2009 15:23
Vážená paní,
pokud na dané adrese bydlíte, tak je pravděpodobné, že na tuto adresu přijde a bude chtít daný majetek polepí. Může se ovšem také stát, že exekutor půjde na adresu vašeho trvalého bydliště a možná polepí i majetek tam, i když tam nebydlíte a žádný majetek tam mít nemusíte.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 07.01.2009 14:32
dobry den chtela jsem se zeptat dnes me navstivil exekutor momentalne jsem prisla o zamestnani a jsem vedena na uradu prace dluhu jsem si vedoma a jsem i ochotna ho splacet ale exekutor chce po me jistinu 20000kc kterou bohuzel nemam teprve potom je pry ochoten domluvit se na splatkach vubec nevim jak mam dale postupovat o majetek prijit nechci ale tak vysokou castku momentalne taky nesezenu

Odpověď z 09.09.2009 15:24
Vážená paní,
tomto případě se podle mého názuru můžete snažit pouze o vyjednávání. Doporučuji vám obrátit se na specializovanou poradnu občanského sdružení SPES, která pomáhá lidem, kteří se dostali do situace jako vy. Internetové stránky jsou: www.pomocsdluhy.cz.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 07.01.2009 14:27
dobry den mam dotaz bratranec ma hlaseny trvaly pobyt na me adrese asi pred 6 mesici u me byl exekutor ktery mi polepil muj majetek a ja se domluvila na mesicnich splatkach ktere za nej platim pravidelne dnes ale ke me prisel jiny exekutor z jineho uradu a jine exekuce s tim ze bratranec ma i dluh u jine spolecnosti muj dotaz tedy zni muze nejaky jiny exekutor zabavit majetek ktery je polepen jiz jinym exekutorem dekuji za odpoved
Odpověď z 09.09.2009 15:24
Vážená paní,
pokud už jsou nějaké věci polepené, nemůže je jiný exekutor polepiz znovu. Pokud vám mohu poradit odhlaště okamžite bratrance z trvalého bydliště. viz odpověď paní Janě výše.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 07.01.2009 14:06
Dobrý den, prosím Vás o radu. Manžel dostal darem od rodičů polovinu rodiného domku,druhou polovinu vlastní jeho sestřenice, mají dům v bezpodílovém vlastnictví. Kdyby manžel svoji polovinu daroval našim dcerám po čtvrtině, byly by pak v nevýhodě oproti jeho sestřenici,která vlastní polovinu domu nebo by měly stajná práva a povinnosti např. při prodeji - předkupní právo, při pronájmu - jen se souhlasem spolumajitele nebo by si pak jako poloviční majitelka domu mohla jeho sestřenice dělat, co by chtěla bez souhlasu našich dcer? Děkuji předem za Vaši laskavou odpověď
Odpověď z 09.09.2009 15:24
Vážená paní,

Podílové spoluvlastnictví
§ 137
(1) Podíl vyjadřuje míru, jakou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci.
(2) Není-li právním předpisem stanoveno nebo účastníky dohodnuto jinak, jsou podíly všech spoluvlastníků stejné.
§ 138 Zrušen.
§ 139
(1) Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně.
(2) O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud.
(3) Jde-li o důležitou změnu společné věci, mohou přehlasovaní spoluvlastníci žádat, aby o změně rozhodl soud.
§ 140
Převádí-li se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké (§ 116, 117). Nedohodnou-li se spoluvlastníci o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.
§ 141
(1) Spoluvlastníci se mohou dohodnout o zrušení spoluvlastnictví a o vzájemném vypořádání; je-li předmětem spoluvlastnictví nemovitost, musí být dohoda písemná.
(2) Každý ze spoluvlastníků je povinen vydat ostatním na požádání písemné potvrzení o tom, jak se vypořádali, neměla-li již dohoda o zrušení spoluvlastnictví a o vzájemném vypořádání písemnou formu.
§ 142
(1) Nedojde-li k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud. Přihlédne přitom k velikosti podílů a účelnému využití věci. Není-li rozdělení věci dobře možné, přikáže soud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům; přihlédne přitom k tomu, aby věc mohla být účelně využita. Nechce-li věc žádný ze spoluvlastníků, nařídí soud její prodej a výtěžek rozdělí podle podílů.
(2) Z důvodů zvláštního zřetele hodných soud nezruší a nevypořádá spoluvlastnictví přikázáním věci za náhradu nebo prodejem věci a rozdělením výtěžku.
(3) Při zrušení a vypořádání spoluvlastnictví rozdělením věci může soud zřídit věcné břemeno k nově vzniklé nemovitosti ve prospěch vlastníka jiné nově vzniklé nemovitosti. Zrušení a vypořádání spoluvlastnictví nemůže být na újmu osobám, kterým příslušejí práva na nemovitosti váznoucí.

Toto je výčet z občanského zákoníku, vaše drery budou mít stejná práva jako sestřenice.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 07.01.2009 11:37
Dobrý den.Můj dotaz se týká zrušení trvalého pobytu.Manžel má syna z předchozího manželství.Ještě mu není 18 let a v domě s námi nechce bydlet a násilím ho doma udržet nelze.Zdržuje se u kamarádů, dělá dluhy, které neplatí. Splácíme za nej dluhy, zejména za právníky, a soudy,protože páchá trestnou činnost. Platíme mu výživné a kapesné, ale jeho spotřeba je evidentně vyšší, než naše možnosti.Platíme mu soukromé učiliště, protože ze státního byl vyloučen.Mám obavy kam až to může zajít a že díky němu ztratíme i střechu nad hlavou.Je zde předpoklad, že až bude dospělý vše se ještě zhorší, protože již nebudeme mít přehled o tom kde si bere půjčky nebo neplatí pohledávky.Můžeme se po dovršení jeho 18 let nějak bránit a zrušit mu trvalý pobyt v našem domě, zejména kvůli exekucím?Uvažovali jsme o přehlášení trvalého pobytu na úřad. Nevíme však jestli je toto možné pokud bude dospělý a evidován na úřadu práce? Co budeme muset doložit na úřadě,pokud ho tam budeme chtít přehlásit?
Končí rodičům vyživovací povinnost, když je dítě dospělé, ale evidováno na úřadě práce?Musel by on sám požádat o stanovení výživného, nebo ho musíme dále automaticky podporovat ze zákona?Děkuji za odpověď za takto složitý dotaz.Jana.
Odpověď z 09.09.2009 15:25
Vážená paní Jano,

§ 12 z. 133/2000 Sb.
Zrušení údaje o místu trvalého pobytu
(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,
a) byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných nebo padělaných dokladů nebo nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností,
b) byl-li objekt, na jehož adrese je občan hlášen k trvalému pobytu, odstraněn nebo zanikl nebo je podle zvláštních právních předpisů nezpůsobilý k užívání za účelem bydlení, nebo
c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.
(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c). Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů uvedených v odstavci 1 písm. c) ohlašovně prokázat.
(3) Zrušení údaje o místu trvalého pobytu se uvede v informačním systému.

žádost můžete podat písemně nebo osobně na Městské úřadě na oddělení osobních dokladů a evidence obyvatelstva. K žádosti je nutno doložit:
- doložení oprávněnosti žadatele- doložit vlastnictví výpisem z Katastru nemovitosti, pokud jste vlastníky nemovitosti s manželem tak musíte předložit jeho doklady, musíte prokázat, že zaniklo užívací právo syna a to písemným dokladem, kde napíšete z jakého důvodu nechcete, aby u vás syn bydlel, pak by bylo dobré prokázat, že se sny na vaší adrese nevyskytuje a že tam nemá ani věci, mělo by stačit prohláčení souseda, že ho tam nevídá.
Vyživovací povinnost končí pokud plnoletý syn nestuduje a je tedy evidován na ÚP. a jelikož je plnoletý museb by sám podat návrh na výživné, bylo by dobré, kdyby váš manžel podal návrh na skončení placení výživného na soud a uvést tam důvod evidence syna na ÚP.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 06.01.2009 21:32
Dobrý den,chtěl bych se zeptat. Byl jsem na daňové kontrole za rok 2004,2005 a 2006, dostal jsem pokutu 120 tis. korun. V té době jsem byl ještě ženatý a všechny peníze z podnikání šli do společné domácnosti a na účet mé bývalé ženy. Mohu po ní vyžadovat půlku pokuty?Jsme rozvedeni od června 2007.Děkuji za odpověď.
Odpověď z 14.09.2009 16:52
Vážený pane,
v tomto případě, i přes zjevnou nespravedlnost, bych se klonil k názoru, že uložená pokuta není společná a jste tudíž povinen ji uhradit sám z vlastních prostředků. Občanský zákoník za společné pohledávky považuje především pohledávky, které vznikly za dobu trvání manželství. Tato pohledávka vznikla až po zániku manželství. Její právní základ, tedy porušení právní povinnosti vaší osobou, má sice základy v manželství, nicméně samotná povinnost uhradit pokutu vzniká až pravomocným rozhodnutím finančního úřadu, tedy nepochybně po zániku manželství. Jiná situace by byla, kdyby na vaše podnikání mohlo být nahlíženo jako na podnik podle obchodního zákoníku, pak by tento závazek byl společný a patřil by do SJM. To je ale otázka dosti odborná a závisí na posouzení více právně rozhodných skutečností, zde byste měl vyhledat odbornou pomoc příslušeného advokáta.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 06.01.2009 01:02
Text Vašeho dotazu..dobry den 6.12.2008 mi zemrela ma jedina sestra ,je již rok rozvedena manzel ji v tezke nemoci po dvaceti letech manzelstvi opustil ,sestra ma tedy zanechala tri deti,ve veku 17,20. a 21.let,jelikoz po po sestre zustali nejenom deti,ale i nejake nezaplacene pohledavky,uver atd,kdo prosim za toto ted zodpovida,kdo s rodiny zije jsem ja sestra jeji tri deti, amaminka,s manzelem nez umrela byla rozvedena, problem je v tom ze mi jsme se dedicvi vzdali vsichni,sepsano to mame kazdy zvlast,ale byvali manzel si dela jako jediny naroky,zjistil totiz ze byt ktery patri mestu se ma prodavat do osobniho vlastnicvi,a mnel by o nej najednou zajem neni tam ale od rozvodu hlasen, jak tedy prosim s dluhy ,dale kdo s deti muze yiskat predkupni pravo na byt,tak abych jim jako teta mohla pomoci ,jeto velmi bolestive tema ale deti se v nicem nevyznaji .mockrat vam dekuji za odpoved .pozustala sestra katerina.vek 35.let.
Odpověď z 09.09.2009 15:30
Vážená paní Kateřino,
jestli z vašeho dotazu chápu, tak jste se vy a děti vaší sesrty dědictví vzdali. To znamená, že jste se vzdali všeho dědictví a dluhy tedy nikdo dědit nebude. Toto by měl všechno ještě vyhodnotit soud, ale trochu se obávám jak to máte vyřešené s nezl. dítětem. Pokud nechce přijnout opatrovník dědictví neměl by to být problém. Předkupní právo jako takové nemá asi nikdo, protože vaše sestra nebyla spoluvlastníkem, ale město by mělo nabídnout k odkupu byt nejdříve osobám, které měli v bytě trvalé bydliště a pokud byly děti i psaní jako nájemníci bylo by to nejlepší. Bylo by tedy dobré jednat společně se zletilými dětmi o koupi bytu a pokud má nezl. dítě opatroníka na Městském úřadě, obrátit se naněho, aby pomohl s vyřešením této situace. Pokud nemají všechny děti kde bydlet a mají dostatečně finance na to byt koupit, tak si myslím, že by se mělo dát s obcí jednat.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 05.01.2009 12:29
Dobrý den,jsem pul roku rozvedená mám dvě ďeti,které žijí semnou.Dcera při návšťevě otce zjistila že bývalí manžel nemá dosud nový občanský průkaz(rozvedený) a stále mě tam má napsanou jako manželku.Chci se zeptat jestli by mě to mohlo do budoucna nějak uškodit např.může si můj bývalí manžel vzít uvěr?Stím že jsem jeho manželka i když jsme rozvedeni,Jsem chráněná rozvodovým listem?Předem moc Děkuji za odpověd Nikola
Odpověď z 09.09.2009 15:30
Vážená paní Nikolo,
dle mého názoru byste měla být rozsudkem Okresního soudu krytá a váš bývalý manžel porušuje zákon tím, že vystavuje všechny veřejné orgány v omyl. Rozsudek soudu by mělvstačit. Důležité je také to, že by máte v občanském průkazu napsáno rozvedená.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.01.2009 15:16
Dobrý den,rád bych věděl podle čeho se rozpočítává vodné a stočné v domě majitelem. Jestli je to podle trvale přihlášených nebo skutečně bydlících také jestli v tom rozhoduje,že studuje na škole málo se zdržuje, že je na montáži a nechtějí za tyto lidi plati měsíční zálohy máme vodoměry v každé bytové jednotce jak přesně rozdělit m3 mezi patním vodoměrem a vodoměry bytové vždy je něco navíc jestli podle vodoměrů nebo osob. Prosím poradte. Moc děkuji
Odpověď z 09.09.2009 15:31
Vážený pane,
pokud jde o rozúčtování poplatků za odběr vody, tak toto je stanoveno v zákoně o vodovodech a kanalizacích a dále je nutné vycházet z příslušných výměrů Ministerstva financí, které jsou vydávány pro každý rok. V těchto výměrech je uveden způsob, jakým je třeba vodné a stočné rozpočítat. Tyto výměry a zákon o vodovodech a kanalizacích se použije pouze tehdy, není-li jiná dohoda mezi vlastníkem domu a nájemníky. Tato dohoda bývá zpravidla obsažena v nájemní smlouvě. Způsob stanovení odběru je poměrně složitý, když se např. vychází ze součinu náměru bytového vodoměru, ceny vody a součinitele, který je podílem náměru patního vodoměru a součtu náměrů bytových vodoměrů. Zákon upravuje také určité alternativy, jak stanovit výši odběru. Pronajímatel by tedy měl vycházet v případě, že není uzavřena dohoda vždy ze zákona. Jestliže tomu tak není, tak byste měl vyzvat pronajímatele, aby vám sdělil, jakým způsobem dospěl ke konkrétní částce a čím tento postup odůvodňuje, tedy zda dohodou či příslušným zákonným ustanovením.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz