Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 161 - 170 z celkem 268
Strana:    ««  «  14  15  16  17  18  19  20  »  »» 
Dotaz z 13.11.2008 08:35
Dobrý den, chtěla bych se na Vás obrátit s dotazem ohledně mého pozemku. Dočetla jsem se, že poskytujete zdarma poradenství a já bych toho ráda využila. Mám pozemek, na který jsem se dostávala vždy po obecním pozemku, který sousedí s naším. Měla jsem zájem o odkup tohoto pozemku ale žádost byla zamítnuta. Před zhruba dvěmi lety se tento pozemek prodal soukromému vlastníkovi a tím mi znemožnil přístup. Jako jediná možnost byla, že z druhé strany pozemku se nachází pozemek soukromého vlastníka a odtud bych už měla přístup na obecní přístup. Proběhla tedy výměna pozemků „metry za metry“ a já už se na svůj pozemek oficiálně dostanu. Bohužel pod tou cestou není kanalizace a aby toto cesta byla musel by se ten pozemek aspoň strhnout. Jde mi o to, že starosta mi nabízí odkup tohoto pozemku s tím, že mi tam udělá cestu, ale kanalizaci ne. Myslím si, že by to měla být povinnost, aby pod obecní cestou byla kanalizace, přemýšlím správně? Odkup tohoto pozemku by měl proběhnout v ceně 50 Kč za metr čtvereční, jediné proč starosta mi chce udělat tu cestu je, že ode mě chce odkoupit ještě jednu část pozemku – taktéž za 50 Kč. Na tomto pozemku bych chtěla v blízké době stavět a nemám dost financí, nechce se mi prodávat pozemek za takovouto cenu s tím, že si tu kanalizaci musím udělat na své náklady a délka té kanalizace by byla cca 27 m. Poraďte mi prosím, co bych v tomto případě měla dělat? A je správné, že mi odřízl přístup k pozemku?
Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Odpověď z 09.09.2009 16:34
Vážená paní,
postup starosty obce je poněkud zvláštní, neboť obec by měla dbát o zájmy svých občanů a obecní pozemky by tedy měla prodat zejména vlastníkům sousedního pozemku, zvláště za situace, když tyto obecní pozemky jsou jediným přístupem k jiným pozemkům. Starosta tak jednal v rozporu s principy obce, resp. obecního řízení, avšak se domnívám, že s takovým jednáním zákon žádné sankce nebo např. neplatnost nespojuje.
Pokud jde o dotaz týkající se kanalizace, tak nelze říci, že obec je povinna pod každou obecní cestou zřídit kanalizaci. Takto tomu určitě není. Je tedy dosti pravděpodobné, že v případě, že byste se s obcí nedohodla na zřízení kanalizace a tuto kanalizaci si chtěla poté zřídit, musela by tak učinit vlastním nákladem. Z tohoto důvodu bych možná navrhoval jednání s obcí, neboť z dotazu vyplývá, že obec má zájem od koupit část pozemku, tak aby podmínky této koupě byly pro obě strany výhodné.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 12.11.2008 12:55
Dobry den mam problem stim ze jsem v roce 2001 vyplatila podily na RD svym tetam ale protoze jsem nedala navrh na vklad do katastru do 3let jsou tyto smlouvy neplatne a oni sve podily na dome prodaly v letosnim roce znovu.Je nejaka sance ze bych sve penize ziskala zpet.Smlouvu o prodeji mam ale overeny podpis jen od jedne tety druha zemrela driv nez mi dala overit svuj podpis.Dekuji Turkova
Odpověď z 09.09.2009 16:35
Vážená paní Turková,
jestliže smlouva o vypořádání podílového spoluvlastnictví, kterou jste uzavřela se zbylými spoluvlastníky má všechny zákonné náležitosti, tak je stále platnou smlouvou i v době, když od uzavření smlouvy uplynuly více než 3 roky. Z tohoto důvodu se domnívám,že nelze smlouvu bez dalšího prohlásit za neplatnou. Z tohoto důvodu bych nepovažoval vaši situaci za špatnou. Pokud jde o vrácení zaplacené částky, tak zde je situace horší, neboť by bylo třeba prokázat, že došlo k zániku smlouvy o vypořádání podílového spoluvlastnictví. Proto bych vám doporučil, abyste navštívila některého z advokátů a poradila se s ním s ohledem na konkrétní znění smlouvy , kterou jste uzavřela a na dalším postupu.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 11.11.2008 11:16
Dobrý den,

pokud bydlím s přítelem a mám u něho trvalý pobyt, do výpočtu jeho alimentů jeho dětem se můj příjem nepočítá? A pokud tam bydlíme spolu, polovina nákladů na bydlení se mu odečítá a dělí se mezi nás oba? A pokud by přítel chtěl jít v budoucnu na mateřskou dovolenou s naším dítětem, bralo by se to, že vlastně nemá žádný vlastní příjem? čili z čeho by měl platit alimenty.
Děkuji Klára
Odpověď z 09.09.2009 16:37
Vážená Kláro,
váš příjem bude chtít soud vědět, bude však posuzovaný pouze jako přehled o životní úrovni Vašeho přítele a Vaší domácnosti. Nebude přímo výchozí při určení jeho výživného, protože Vy nemáte k jeho dětem vyživovací povinnost. Při určení výživného bude soud vycházet z výdělků Vašeho přítele a toho, jestli má další děti. Náklady na domácnost se až tak podrobně neřeší, soud bere, že náklady mají všichni lidé na domácnost. Pokud by přítel šel na mateřskou dovolenou, poté by byl důvod pro snížení výživného.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 07.11.2008 14:21
Dobrý den.Prosím o informaci a radu.Mám syna budou mu 4 roky.Jeho biologický otec o něj nemá zájem.Uznal odcovstvý tudíš je uveden v jeho rodném listu jako otec.Podle rozsudku je svěřen do výchovy mě.Otec platí alimenta jen díky tomu že jsem byly ny soudním sepsat papír a strhávají mu ti z platu.
Jde o to že je stále zadlužený a já slyšela že je možné,kdyby se mu něco stalo,že ty dluhy by mohl platit můj syn jako jeho biologický potomek.Je to možné?Pokud ano co mohu udělat aby k tomu nedošlo.Děkuji
Odpověď z 09.09.2009 16:39
Vážená paní,
pokud se chcete bránit dluhům manžela kvůli svému synovi je možnost toto řešit v dědickém řízení tím, že dědictví odmítnete a to u soudu. Pokud by syn měl dědit jen dluhy bylo by to nejlepší řešení, pokud by měl dědit např. nemovitost pak by záleželo na výši dluhů a odhadu nemovitosti, třeba by bylo lepší dluhy zaplatit a nechat si nemovitost.
Možnost máte odmítnutím dědictví.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 06.11.2008 11:10
Dobrý den, chtěli bychom se s manželem rozvést. Jsme společnými nájemci družstevního bytu, po rozvodu manželství bych zůstala bydlet v bytě já, tudíž bych měla manžela vyplatit nebo mu poskytnout náhradní ubytování. Mohu mu poskytnout jako náhradní ubytování podnájem v mém družstevním bytě a jak by se pak řešili platby ( podnájem, inkaso..)? Děkuji za odpověď
Odpověď z 09.09.2009 16:40
Vážená paní,
vaši situaci popisuje § 705 občanského zákoníku, podle kterého v případě že se rozvedení manželé nedohodnou o nájmu bytu, rozhodne soud na návrh jednoho z nich tak, že se právo společného bytu zrušuje. Při tomto zrušení se hodnota členského podílu v družstvu stává předmětem vypořádání. Po vypořádání se členský podíl v družstvu stane výlučným majetkem toho z bývalých manželů, který zůstal nájemcem družstevního bytu a druhému manželovi vzniká nárok na vypořádání. Vypořádání hodnoty členského podílu se cena tohoto majetkového práva pro účely vypořádání stanoví jako cena obvyklá, to je cena, kterou by bylo možno za převod těchto práv a povinností v rozhodné době dosáhnout. Pokud jde o náhradní ubytování, pak má rozvedený manžel nárok na bytovou náhradu ve formě náhradního ubytování, tedy např. podnájem, ubytovna atd. Toto náhradní ubytování je povinen si hradit z valstních prostřeků.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 05.11.2008 04:37
Dobry den.Chtela bych jse rozvest.V dobe rozvodu budu mimo uzemi Ceske Republiky.Mohu byt zastupovana mim pravnikem a rozvedena bez me pritomnosti u soudu?Dekuji za odpoved Petra J.
Odpověď z 09.09.2009 16:41
Vážená paní,
pokud napíšete právníkovi plnou a moc a dále soudu sdělíte, že z důvodu např. práce jste mimo republiku mělo by toto stačit a měli by vás rozvést i bez vaší přítomnosti.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.11.2008 14:14
Dobrý den,
mám matku, která je již několik let psychiatricky léčená, má diagnozu porucha osobnosti a v současné době uvažuji o omezení způsobilosti k právním úkonům, jenže je to může trvat i několik let... mám pětiletého syna a moje matka, když není zrovna v léčebně, nás neustále obtěžuje, jak telefony, tak každý den čeká u domu, sedí na schodech u bytu, když jsme už doma, tak bouchá na dveře, brečí, nadává.. když se s ní bavím, je agresivní, sprostá apod. a já nechci, aby v tomto musel můj syn vyrůstat. Je nějaká možnost, jak se bránit? Nějakým způsobem jí zakázat styk s námi, nebo alespoň s mým synem?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den
Odpověď z 14.09.2009 16:50
Vážená paní,
řízení o zbavení způsobilosti k právním úkonům je poměrně krátké a trvá cca 3 - 4 měsíce, domnívám se však, že v tomto případě by vám nepomohlo, neboť i po zbavení způsobilosti k právním úkonům by mohla vaše matka pokračovat v jednání, které ve svém dotazu popisujete. Jestliže matka trpí poruchou osobnosti, pak by zřejmě nebyla schopna pochopit ani respektovat soudní rozhodnutí a v tomto směru by případná žaloba, kterou byste se domáhala uložení povinnosti matce nezdržovat se v blízkosti vašeho bydliště byla neúčelná. Jestliže matka určitým způsobem zasahuje do vašich práv, případně vašeho dítěte a tento zásah má takovou intenzitu, že hrozí poškození vašeho zdraví, případně vašeho dítěte, a to ať fyzické či psychické, pak by mohl soud uložit vaší matce ambulantní či ústavní psychiatrické léčení. Toto by šlo v případě, že by jednání matky dosahovalo trestného činu a ona by svým jednáním spáchala trestný čin. V takovém případě by mohlo být od trestního stíhání matky upuštěno, avšak za předpokladu, že by současně bylo rozhodnuto o nařízení léčení matky. Proto bych navrhoval dostavit se na Policii ČR a podat trestní oznámení na matku, aby policie posoudila, zda jednání, kterého se dopouští je trestným činem či nikoliv.
Dotaz z 31.10.2008 14:29
Dobrý den, manžel má plno dluhů, mám obavy z exekucí, je nutný rozvod, abych se tak vyhnula nepříjemnostem plynoucích z exekucí na majetku _
Odpověď z 09.09.2009 16:43
Vážená paní,
pokud se chcete bránit dluhům manžela tak je to dost komplikovaná záležitost. Jelikož dle občanského zákoníka majetek a dluhy, které vznikly za manželství se půlí to znamená, že vy budete muset platit 50% dluhů manžela. Nemusíte ase proto rozvádět, ale bylo by dobré kdybyste požádali soud o zúžení společného jmění manželů. Ten by vyloučil všechny dluhy ze společného jmění a ty by pak byly napsány jen na manžela a mohlo by vás to uchránit.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 29.10.2008 11:27
Dekuji za Vasi odpoved, muzete mi napsat jestli je toto mozne sepsat i v pripade, kdybychom dal zili v odlouceni, dekuji
Frydlova
Odpověď z 09.09.2009 16:43
Toto sespání se musí udělat jedině v manželství. Obecně se Dohoda o zúžení společného jmění manželů dělá např. kvůli podnikatelům, aby manželky následně neplatili dluhy svých neúspěšně podnikajících manželů a naopak.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 25.10.2008 17:28
Dobrý den, na internetu v jedné aukci jsem objevila inzerát na prodej domu za cenu 490000,-Kč. Chtěla jse se zeptat, pokud bych dům v této aukci koupila, měl by případný majitel možnost od tohoto obchodu odstoupit? Např. že by si prodej domu za takovou cenu rozmyslel nebo by říkal, že se při zadávání ceny v inzerátu spletl? Byla bych i tak výhradním vlastníkem domu, pokud bych byla jediným výhercem v aukci? Předem děkuji.
Odpověď z 09.09.2009 16:44
Vážená paní,
pokud není uvedeno jinak cena by měla být závazná. Majitel domu si prodej samozřejmě může rozmyslet má na to právo. Vše se řídí § 52-§ 65 občanského zákona. Pokud opravdu v aukci navrhnete nejvyšší cenu tak budete výhradním vlastníkem, ale pokud bude dražit i spoluvlastník nemovitosti může mít před vámi přednost. Být vámi tak si zjistím jestli nemá majitel na tomto domu spolumajitele a jestli na domě nejsou dluhy.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Květen 2022
      
 4  6  7 
 12  13  14 
 18  20  21 
 26  27  28 
     
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz