Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 171 - 180 z celkem 284
Strana:    ««  «  15  16  17  18  19  20  21  »  »» 
Dotaz z 20.11.2008 14:16
Dobrý den. prosím o odpověď.Bydlím v podnájmu s druhem. Nyní jsem se dozvěděla, že je na něj podána exekuce na částku 150.000 kč. V bytě mám věci, na které mám doklad, že jsem je koupila na splátky, které nyní splácím / sedačku,stěnu a pračku/. Počítač a televizi jsem dostala od rodičů. Druh platí nájem 7.500Kč. Které věci může exekutor zabavit a jak mám dál postupovat v případě, že exekutor příjde k nám. Já mám trvalé bydliště u rodičů a druh má trv.pobyt veden na Měst.úřadě. Dluh vznikl za bývalého manželství mého druha.Prosím o odpověď. Děkuji Kol.
Odpověď z 09.09.2009 16:28
Vážená Kol.,
§ dle občanského soudního řádu 321 as násl. hotovost do 1000 Kč, snubní prsten a jiné předměty podobné povahy, zdravotnické potřeby a jiné věci, které povinný potřebuje z důvodu své nemoci, věci, které povinný nutně potřebuje k provozování svého podnikání. Jinak by mohl zabavit skoro vše. Pak věci, které potřebujete pro děti by měli být také ponechány v domácnosti. Vy si hlavně schovejte všechny doklady o zaplacení věcí, které máte na splátky nebo těch které jste dostala. Pokud se chcete bránit před exekutorem a druh u vás v bytě nemá žádné věci, tak je jediná možnost podat žalobu na vyloučení vašich věcí se společné domácnosti.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 19.11.2008 07:10
dobrý den chtěbych se zeptat vlastním smanželkou každý polovinu domu chtěl bych ji tu polovinu odkázat zavěti a manželka zase my abychom měli klidné staří v připadě že bysme jeden stohoto světa odešel máme 3. děti a nevíme jestli to jde udělat adodatku po naši smrti obou bychom zanecht chtěli závět apodělit je majetkem prosím o radu jestli to jide ajestli musí být notářem to zepsané nebo jen světci děkuji zapochopení ikdyž máme hodné děti nikdy nevíte jak se zachovají dškuji franta
Odpověď z 09.09.2009 16:30
Vážený pane Franto,
myslím si, že je zbytečné vaší situaci řešit prostřednictvím závěti. Bylo by možná vhodnější napsat darovací smlouvu vaším dětem, kdy si oba s manželkou do ní dáte věcné břemeno na užívání. To znamená, že by vaše 3 děti měli dům přepsaný ne sebe a vy byste tam vklidu až do smrti bydleli. Jestli, ale chcete sepsat závěť, tak o té se můžete dozvědět potřebné informace v občanském zákoníku § 460-487.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 17.11.2008 19:26
Dobrý den,
s manželem jsme spolu 4,5 roku.Během této doby jsme si vzali úvěry na bydlení.Bohužel manžel nejspíš nadělal další dluhy, o kterých nevím, ale jen tuším bez mého vědomí.Je možné provést zúžení majetku?Jak ji provést?Pomohlo by mě to a mého syna ochránit před případnými dluhy manžela?
A ještě jeden dotaz: Manžel vlastní dům,ve kterém žijí i rodiče.Když na dům je zástavní právo Raiffaisen stav.spořitelny(RSTS) je možné kdyby přišla nedejbože případná exekuce přijít o dům, když by se pravidelně i nadále platil úvěr RSTS?Děkuji za odpověď.
Odpověď z 09.09.2009 16:31
Vážená paní,
zúžení SJM se může týkat i závazků, které manžel nabyl za manželství bez souhlasu druhého manžela. Platí ale zásada, že dohoda o zúžení SJM by neměla poškodit věřitele. Problém je v tom, že i když např. smlouvy o půjčce uzavřel pouze jeden z manželů, pak dluh, který z této půjčky vznikl jsou povinni splácet oba manželé. Do budoucna si však myslím, že určitě zúžení společného jmění manželů je jeden ze způsobů, jak alespoň částečně minimalizovat rizika, která by se v budoucnu mohla projevit v souvislosti s uzavíráním půjček jedním z manželů. Tento postup bych vám doporučil. V případě dluhů manžela by se případní věřitelé mohli uspokojit z celého jeho majetku, tedy i z jeho domu. Zástavní právo, které na domě je sice omezuje realizaci práv věřitelů, avšak neznamená to, že tento dům by nemohl být prodán. Jestliže by se jednalo o jeho hlavní majetek a dům byl poměrně vysoké hodnoty, pak se domnívám, že věřitelé budou postupovat právě prodejem tohoto domu, neboť by tím měli nejvyšší naději na úspěch svých pohledávek. V praxi by to vypadalo tak, že na dům by byla vedena exekuce. Dům by se prodával v dražbě, RSTS by ke dni dražby vyčíslila své závazky, resp. zbytek úvěru, tato částka by byla uhrazena z vydražené kupní ceny a jestliže by něco zbylo, tak tato částka by poté byla poukázána zbylým věřitelům.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 17.11.2008 17:03
dobrý den chtěla bych se poradit chtšlibychom zavěti odkazat dům z manželem nejmladšímu synovi vlastníme smanželem každý půlku anevíme jak tonapsat jestli tomůsí pravnickou cestou nebo stačí jen světci dva a jestli když to tak bude vzavěti takjeho sourozenci na ten barák nebudou mít nárok aby ho oto neobrali prosilbych o radu jak bychtoměl zařídit ale chceme to z manželkou až posmrti dát děkuji za informace olin
Odpověď z 10.12.2018 09:05
Vážený Oline,
pokud chcete, aby dům dostal pouze nejmladší syn, tak vám závěť moc nepomůže. Potomci musí dědit vždy a v tomto případě by byla závěť neplatná. Nejlepší by bylo dům mu darovat a nechat si ne něm věcné břemeno.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 16.11.2008 18:01
Dobrý den, chtěl bych se zeptatna Váš názor ohledně nájemného. Jsem od března letošního roku rozveden. Kvůli nesnesitelnému chování mé bývalé ženy jsem byl nucen se odstěhovat z domu, kde jsem spoluvlastníkem. Můj advokát nejdřív tvrdil, že mám nárok na obvyklé nájemné, které jsem bývalé manželce písemně oznámil (dle nabídky z internetu na podobnou nemovitost). Dětem samozřejmě nájem nepočítám. Nedávno mi ale bohužel advokát oznámil, že na tento nájem nemám nárok, jelikož se jedná o SJM, které bohužel do dnešního dne není vypořádáno. Nicméně § 149 OZ tvrdí, že SJM zaniká zánikem manželství, domníval jsem se tedy, že jsme podílovými vlastníky a já mám na nájem nárok. Nemovitost tedy výlučně obývá moje žena a já platím nájem v podnájmu. Navíc mi znemožňuje vypořádání jak jen je to možné a já nemám žádné páky jak to změnit. Můžete mi tedy otázku nájemného trochu objasnit?
Děkuji
Odpověď z 09.09.2009 16:31
Vážený pane,
podílové spoluvlastnictví k nemovitosti vznikne až uplynutím 3 let po zániku manželství, viz § 150 odst. 4 obč. zák. V době ode zániku manželství do vypořádání SJM, případně do doby vzniku výše uvedené domněnky podílového spoluvlastnictví platí, že se jedná o nevypořádané SJM. V právní praxi je sporná povaha tohoto vlastnictví, resp. spoluvlastnictví, nicméně se kloní k závěru, že jde o jakousi formu spoluvlastnictví. V tomto směru bych se proto přiklonil k vašemu názoru, že ho lze považovat za podílového spoluvlastníka domu. Jestliže teď manželka užívá dům celý a užívá ho nad rámec svého spoluvlastnického podílu, tak byste se mohl domáhat plnění ve výši obvyklého nájmu. Samozřejmě jsou zde nezletilé děti, jak zmiňujete, i tato skutečnost by se měla zohlednit do výše nájmu. Každopádně bych vám navrhoval, abyste co nejdříve zahájil řízení o vypořádání SJM, aby došlo k vypořádání vzájemných nároků a odstranila se tak sporná práva mezi manžely.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 15.11.2008 18:35
Dobrý den.
Mám dotaz týkající se podnájemní smlouvy.Musí být notářsky ověřená,nebo stačí jen podepsaná oběma stranami?Bydlíme v podnájmu (s manželem a dvěma malými dětmi) a dohodli jsme se s pronajímatelkou,že se odstěhujeme.Problém je v tom,že nám nechce vrátit kauci.Ve smlouvě je psané,že bude vrácena nejpozději v den vyúčtování,ale já požaduji polovinu kauce ted a zbytek (v případě nedoplatků snížené o tyto výdaje) potom.Smlouvu sepisovala známá právnička pronajímatelky (myslím,že dokonce tchýně).Jak bych měla postupovat?
Další dotaz-ve smlouvě je psané,že se smlouva uzavírá na dobu neurčitou,počínaje 1.3.2008 do 30.9.2008.Paní tvrdí,že smlouva stále platí,já si ale myslím,že neplatí,neboť je psané do 30.9.2008.Jak to tedy je? Prosím poraďte mi.Děkuji Tománková
Odpověď z 09.09.2009 16:32
Vážená paní Tománková,
pro formu podnájemní smlouvy zákon nepředepisuje žádnou formu, tato podnájemní smlouva nemusí být dokonce uzavřena ani písemně a stačí ústně. Ověřená notářsky už být vůbec nemusí. Pokud jde o vrácení kauce, tak zde je třeba vycházet z dohody uvedené ve smlouvě, jestliže je tedy dohodnuto, že kauce bude vrácena nejpozději v den vyúčtování, tak toto ustanovení je pro obě dvě strany závazné. Z toho důvodu je tedy nájemkyně povinna vrátit kauci až poté, co bude provedeno vyúčtování. Jak jsem uvedl, nemusí být podnájemní smlouva uzavřena písemně, a proto jestliže písemná forma podnájemní smlouvy skončila dne 30.9.2008 a podnájemce užívá předmět podnájmu dál a užívá ho se souhlasem nájemkyně, tak by se dalo dovodit, že došlo k prodloužení podnájmu ústní formou. Záleželo by samozřejmě na tom, za jakých podmínek tato ústní smlouva o podnájmu byla uzavřena, ale jestliže se strany chovají nadále tak, jako by platila smlouva písemná, tak by zřejmě bylo dospěno k závěru, že smlouva podnájemní byla v měsíci říjnu a dále prodloužena za stejných podmínek, za jakých byla uzavřena smlouva podnájemní v písemné formě.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 13.11.2008 08:35
Dobrý den, chtěla bych se na Vás obrátit s dotazem ohledně mého pozemku. Dočetla jsem se, že poskytujete zdarma poradenství a já bych toho ráda využila. Mám pozemek, na který jsem se dostávala vždy po obecním pozemku, který sousedí s naším. Měla jsem zájem o odkup tohoto pozemku ale žádost byla zamítnuta. Před zhruba dvěmi lety se tento pozemek prodal soukromému vlastníkovi a tím mi znemožnil přístup. Jako jediná možnost byla, že z druhé strany pozemku se nachází pozemek soukromého vlastníka a odtud bych už měla přístup na obecní přístup. Proběhla tedy výměna pozemků „metry za metry“ a já už se na svůj pozemek oficiálně dostanu. Bohužel pod tou cestou není kanalizace a aby toto cesta byla musel by se ten pozemek aspoň strhnout. Jde mi o to, že starosta mi nabízí odkup tohoto pozemku s tím, že mi tam udělá cestu, ale kanalizaci ne. Myslím si, že by to měla být povinnost, aby pod obecní cestou byla kanalizace, přemýšlím správně? Odkup tohoto pozemku by měl proběhnout v ceně 50 Kč za metr čtvereční, jediné proč starosta mi chce udělat tu cestu je, že ode mě chce odkoupit ještě jednu část pozemku – taktéž za 50 Kč. Na tomto pozemku bych chtěla v blízké době stavět a nemám dost financí, nechce se mi prodávat pozemek za takovouto cenu s tím, že si tu kanalizaci musím udělat na své náklady a délka té kanalizace by byla cca 27 m. Poraďte mi prosím, co bych v tomto případě měla dělat? A je správné, že mi odřízl přístup k pozemku?
Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Odpověď z 09.09.2009 16:34
Vážená paní,
postup starosty obce je poněkud zvláštní, neboť obec by měla dbát o zájmy svých občanů a obecní pozemky by tedy měla prodat zejména vlastníkům sousedního pozemku, zvláště za situace, když tyto obecní pozemky jsou jediným přístupem k jiným pozemkům. Starosta tak jednal v rozporu s principy obce, resp. obecního řízení, avšak se domnívám, že s takovým jednáním zákon žádné sankce nebo např. neplatnost nespojuje.
Pokud jde o dotaz týkající se kanalizace, tak nelze říci, že obec je povinna pod každou obecní cestou zřídit kanalizaci. Takto tomu určitě není. Je tedy dosti pravděpodobné, že v případě, že byste se s obcí nedohodla na zřízení kanalizace a tuto kanalizaci si chtěla poté zřídit, musela by tak učinit vlastním nákladem. Z tohoto důvodu bych možná navrhoval jednání s obcí, neboť z dotazu vyplývá, že obec má zájem od koupit část pozemku, tak aby podmínky této koupě byly pro obě strany výhodné.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 12.11.2008 12:55
Dobry den mam problem stim ze jsem v roce 2001 vyplatila podily na RD svym tetam ale protoze jsem nedala navrh na vklad do katastru do 3let jsou tyto smlouvy neplatne a oni sve podily na dome prodaly v letosnim roce znovu.Je nejaka sance ze bych sve penize ziskala zpet.Smlouvu o prodeji mam ale overeny podpis jen od jedne tety druha zemrela driv nez mi dala overit svuj podpis.Dekuji Turkova
Odpověď z 09.09.2009 16:35
Vážená paní Turková,
jestliže smlouva o vypořádání podílového spoluvlastnictví, kterou jste uzavřela se zbylými spoluvlastníky má všechny zákonné náležitosti, tak je stále platnou smlouvou i v době, když od uzavření smlouvy uplynuly více než 3 roky. Z tohoto důvodu se domnívám,že nelze smlouvu bez dalšího prohlásit za neplatnou. Z tohoto důvodu bych nepovažoval vaši situaci za špatnou. Pokud jde o vrácení zaplacené částky, tak zde je situace horší, neboť by bylo třeba prokázat, že došlo k zániku smlouvy o vypořádání podílového spoluvlastnictví. Proto bych vám doporučil, abyste navštívila některého z advokátů a poradila se s ním s ohledem na konkrétní znění smlouvy , kterou jste uzavřela a na dalším postupu.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 11.11.2008 11:16
Dobrý den,

pokud bydlím s přítelem a mám u něho trvalý pobyt, do výpočtu jeho alimentů jeho dětem se můj příjem nepočítá? A pokud tam bydlíme spolu, polovina nákladů na bydlení se mu odečítá a dělí se mezi nás oba? A pokud by přítel chtěl jít v budoucnu na mateřskou dovolenou s naším dítětem, bralo by se to, že vlastně nemá žádný vlastní příjem? čili z čeho by měl platit alimenty.
Děkuji Klára
Odpověď z 09.09.2009 16:37
Vážená Kláro,
váš příjem bude chtít soud vědět, bude však posuzovaný pouze jako přehled o životní úrovni Vašeho přítele a Vaší domácnosti. Nebude přímo výchozí při určení jeho výživného, protože Vy nemáte k jeho dětem vyživovací povinnost. Při určení výživného bude soud vycházet z výdělků Vašeho přítele a toho, jestli má další děti. Náklady na domácnost se až tak podrobně neřeší, soud bere, že náklady mají všichni lidé na domácnost. Pokud by přítel šel na mateřskou dovolenou, poté by byl důvod pro snížení výživného.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 07.11.2008 14:21
Dobrý den.Prosím o informaci a radu.Mám syna budou mu 4 roky.Jeho biologický otec o něj nemá zájem.Uznal odcovstvý tudíš je uveden v jeho rodném listu jako otec.Podle rozsudku je svěřen do výchovy mě.Otec platí alimenta jen díky tomu že jsem byly ny soudním sepsat papír a strhávají mu ti z platu.
Jde o to že je stále zadlužený a já slyšela že je možné,kdyby se mu něco stalo,že ty dluhy by mohl platit můj syn jako jeho biologický potomek.Je to možné?Pokud ano co mohu udělat aby k tomu nedošlo.Děkuji
Odpověď z 09.09.2009 16:39
Vážená paní,
pokud se chcete bránit dluhům manžela kvůli svému synovi je možnost toto řešit v dědickém řízení tím, že dědictví odmítnete a to u soudu. Pokud by syn měl dědit jen dluhy bylo by to nejlepší řešení, pokud by měl dědit např. nemovitost pak by záleželo na výši dluhů a odhadu nemovitosti, třeba by bylo lepší dluhy zaplatit a nechat si nemovitost.
Možnost máte odmítnutím dědictví.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz