Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 181 - 190 z celkem 284
Strana:    ««  «  16  17  18  19  20  21  22  »  »» 
Dotaz z 06.11.2008 11:10
Dobrý den, chtěli bychom se s manželem rozvést. Jsme společnými nájemci družstevního bytu, po rozvodu manželství bych zůstala bydlet v bytě já, tudíž bych měla manžela vyplatit nebo mu poskytnout náhradní ubytování. Mohu mu poskytnout jako náhradní ubytování podnájem v mém družstevním bytě a jak by se pak řešili platby ( podnájem, inkaso..)? Děkuji za odpověď
Odpověď z 09.09.2009 16:40
Vážená paní,
vaši situaci popisuje § 705 občanského zákoníku, podle kterého v případě že se rozvedení manželé nedohodnou o nájmu bytu, rozhodne soud na návrh jednoho z nich tak, že se právo společného bytu zrušuje. Při tomto zrušení se hodnota členského podílu v družstvu stává předmětem vypořádání. Po vypořádání se členský podíl v družstvu stane výlučným majetkem toho z bývalých manželů, který zůstal nájemcem družstevního bytu a druhému manželovi vzniká nárok na vypořádání. Vypořádání hodnoty členského podílu se cena tohoto majetkového práva pro účely vypořádání stanoví jako cena obvyklá, to je cena, kterou by bylo možno za převod těchto práv a povinností v rozhodné době dosáhnout. Pokud jde o náhradní ubytování, pak má rozvedený manžel nárok na bytovou náhradu ve formě náhradního ubytování, tedy např. podnájem, ubytovna atd. Toto náhradní ubytování je povinen si hradit z valstních prostřeků.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 05.11.2008 04:37
Dobry den.Chtela bych jse rozvest.V dobe rozvodu budu mimo uzemi Ceske Republiky.Mohu byt zastupovana mim pravnikem a rozvedena bez me pritomnosti u soudu?Dekuji za odpoved Petra J.
Odpověď z 09.09.2009 16:41
Vážená paní,
pokud napíšete právníkovi plnou a moc a dále soudu sdělíte, že z důvodu např. práce jste mimo republiku mělo by toto stačit a měli by vás rozvést i bez vaší přítomnosti.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.11.2008 14:14
Dobrý den,
mám matku, která je již několik let psychiatricky léčená, má diagnozu porucha osobnosti a v současné době uvažuji o omezení způsobilosti k právním úkonům, jenže je to může trvat i několik let... mám pětiletého syna a moje matka, když není zrovna v léčebně, nás neustále obtěžuje, jak telefony, tak každý den čeká u domu, sedí na schodech u bytu, když jsme už doma, tak bouchá na dveře, brečí, nadává.. když se s ní bavím, je agresivní, sprostá apod. a já nechci, aby v tomto musel můj syn vyrůstat. Je nějaká možnost, jak se bránit? Nějakým způsobem jí zakázat styk s námi, nebo alespoň s mým synem?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den
Odpověď z 14.09.2009 16:50
Vážená paní,
řízení o zbavení způsobilosti k právním úkonům je poměrně krátké a trvá cca 3 - 4 měsíce, domnívám se však, že v tomto případě by vám nepomohlo, neboť i po zbavení způsobilosti k právním úkonům by mohla vaše matka pokračovat v jednání, které ve svém dotazu popisujete. Jestliže matka trpí poruchou osobnosti, pak by zřejmě nebyla schopna pochopit ani respektovat soudní rozhodnutí a v tomto směru by případná žaloba, kterou byste se domáhala uložení povinnosti matce nezdržovat se v blízkosti vašeho bydliště byla neúčelná. Jestliže matka určitým způsobem zasahuje do vašich práv, případně vašeho dítěte a tento zásah má takovou intenzitu, že hrozí poškození vašeho zdraví, případně vašeho dítěte, a to ať fyzické či psychické, pak by mohl soud uložit vaší matce ambulantní či ústavní psychiatrické léčení. Toto by šlo v případě, že by jednání matky dosahovalo trestného činu a ona by svým jednáním spáchala trestný čin. V takovém případě by mohlo být od trestního stíhání matky upuštěno, avšak za předpokladu, že by současně bylo rozhodnuto o nařízení léčení matky. Proto bych navrhoval dostavit se na Policii ČR a podat trestní oznámení na matku, aby policie posoudila, zda jednání, kterého se dopouští je trestným činem či nikoliv.
Dotaz z 31.10.2008 14:29
Dobrý den, manžel má plno dluhů, mám obavy z exekucí, je nutný rozvod, abych se tak vyhnula nepříjemnostem plynoucích z exekucí na majetku _
Odpověď z 09.09.2009 16:43
Vážená paní,
pokud se chcete bránit dluhům manžela tak je to dost komplikovaná záležitost. Jelikož dle občanského zákoníka majetek a dluhy, které vznikly za manželství se půlí to znamená, že vy budete muset platit 50% dluhů manžela. Nemusíte ase proto rozvádět, ale bylo by dobré kdybyste požádali soud o zúžení společného jmění manželů. Ten by vyloučil všechny dluhy ze společného jmění a ty by pak byly napsány jen na manžela a mohlo by vás to uchránit.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 29.10.2008 11:27
Dekuji za Vasi odpoved, muzete mi napsat jestli je toto mozne sepsat i v pripade, kdybychom dal zili v odlouceni, dekuji
Frydlova
Odpověď z 09.09.2009 16:43
Toto sespání se musí udělat jedině v manželství. Obecně se Dohoda o zúžení společného jmění manželů dělá např. kvůli podnikatelům, aby manželky následně neplatili dluhy svých neúspěšně podnikajících manželů a naopak.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 25.10.2008 17:28
Dobrý den, na internetu v jedné aukci jsem objevila inzerát na prodej domu za cenu 490000,-Kč. Chtěla jse se zeptat, pokud bych dům v této aukci koupila, měl by případný majitel možnost od tohoto obchodu odstoupit? Např. že by si prodej domu za takovou cenu rozmyslel nebo by říkal, že se při zadávání ceny v inzerátu spletl? Byla bych i tak výhradním vlastníkem domu, pokud bych byla jediným výhercem v aukci? Předem děkuji.
Odpověď z 09.09.2009 16:44
Vážená paní,
pokud není uvedeno jinak cena by měla být závazná. Majitel domu si prodej samozřejmě může rozmyslet má na to právo. Vše se řídí § 52-§ 65 občanského zákona. Pokud opravdu v aukci navrhnete nejvyšší cenu tak budete výhradním vlastníkem, ale pokud bude dražit i spoluvlastník nemovitosti může mít před vámi přednost. Být vámi tak si zjistím jestli nemá majitel na tomto domu spolumajitele a jestli na domě nejsou dluhy.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 22.10.2008 21:32
Dobrý den,mám asi 11 úvěrů, celkem to dělá 440.000 Kč a už je nestačím platit.Jediná možnost je osobní bankrot. Platím 4.000 výživné a 3.000 nájem.Plat mám 14.500 kč. Myslím si že je to jediná možnost jak z toho za 5 let ven.Poraďte mi prosím,kde se osobní bankrot podává.Děkuji Zdeněk.
Odpověď z 14.09.2009 16:50
Vážený pane Zdeňku,
pokud se chcete zabývat osobním bankrotem, podívejte se na www.justice.cz, tam v rubrice insolvenční rejstřík se můžete dozvědět vše co se OB týče mělo by tam být vše, pak třeba na http://www.vyplata.cz si vypočítejte nezabavitelnou částku a podle toho poznáte jestli dosáhnete na OB. Jinak je na justuci.cz i formulář, který vyplníte a pošlete na krajský soud. Z toho co jste mi poslal nejsem schopna hned říci jestli máte nárok na oddlužení či nikoli. Je to běh na dlouhou trať, ale může vám to pomoci. Doporučuji vám obrátit se také na nějakého odborníka jako občanskou poradnu, či bezplatnou poradnu jako tu naši a to osobně.
Dotaz z 21.10.2008 10:27
Dobry den mam na vas dotaz pred casem jsem delala manzelovi rucitele na pujcku on ji prestal platit tak mu ji zuctovali jelikoz jsem byla rucitel prislo me do zamestnani ze me maji ztrhavat urcitou castku z platu ale on rekl ze mu s tim jeho zamestnavatel pomuze a zaplati to cele v hotovosti ja to rekla mymu zamestnavateli tak me nic neztrhavaji ale ted vyslo na jevo ze nic jeste zaplacene neni a jeste k tomu to mezi nami neklape a chci se nechat rozvest ale on se ohani po mne tim ze kdyz chci jit pryc nic nezaplati a tim tu budu muset zustat vite jde me o to kdyz si najdu naky byt do pronajmu a pak by me opravdu neco zacli strhavat abych nato vubec mela je naka castka ktera me musi z vyplaty zustat????
Odpověď z 14.09.2009 16:49
Vážená paní,
je pravda, že pokud jste ručitelem, tak na vás exekutor půjde. Pozor na to, pokud nebude zaměstnavatel strhávat exekuci z platu, může vám exekutor zablokovat účet a odblokuje ho až se zaplatí všechny dluhy. Proto se domluvte s exekutorem a zaměstnavatelem, aby vám posílal výplatu na jiný účet. Podívejte se na http://www.vyplata.cz/ a vypočítejte si nezabavitelnou částku a vše co je nad ní vám mohou následně z platu odečíst.
Dotaz z 21.10.2008 10:27
prosim vas,mam exekuci na plat za zdravotni pojisteni,tenhle mesic platim posledni splatku dluhu a chci si zazadat o prominuti penale.budou mi nadale strhavat penale z platu,nebo to zastavi a pockaji na vyjadreni jestli me bylo penale prominuto.dekuji za odpoved
Odpověď z 09.09.2009 16:48
Vážený/á,
exekuce je napsaná celkem tzn. jak dlužná částka tak penále. V tomto případě dokud vám nepovolí odpuštění těchto penále, budou vám strhávány z platu. Stejně zaměstnavatel přestane strhávat exekuci z platu až do té doby odkud se od soudu či exekutora nedozví o ukončení pohledávky. Hlídejte si hlavně pravomocnost rozsudku o prominití penále.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 19.10.2008 12:00
Dobrý den,
jsme s manželem společnými nájemci obecního bytu. Město nyní tento byt nabízí k prodeji. Vzhledem k tomu, že o byty nebyl 100% zájem, zakládá se družstvo. S manželem trvale nežiji, proto podle §703, odst.3, zákon 40/1964 Sb. bych se členem družstva měla stát pouze já. Postačí při podpisu o členství v družstvu pouze čestné prohlášení mé osoby, že v bytě žiji pouze já a s manželem trvale nežiji, nebo i prohlášení zletilých dětí, případně svědectví sousedů atd.? Děkuji za odpověď.
Odpověď z 09.09.2009 16:49
Vážená paní,
ve vašem případě se domnívám, že postačí čestné prohlášení, že byt užívá pouze vy nikoliv manžel. Toto čestné prohlášení nebude třeba ani tak k založení družstva, resp. ke vzniku jejího členství, ale bude právně významné poté, co s družstvem podepíšete nájemní smlouvu. Zde se bude poté zjišťovat, zda v okamžiku, kdy jste podepsala nájemní smlouvu vznikl manželovi společný nájem či nikoliv. V této věci je třeba se ještě vypořádat s § 143 odst. 2 občanského zákoníku, na základě kterého vzniká společné členství v družstvu v případě, že se jeden z manželů za trvání manželství stane členem bytového družstva. Situace by tedy měla být taková, že zřejmě se manžel stane členem družstva a podle výše uvedeného § 143 odst. 2, avšak vzhledem ke skutečnosti, že s vámi nežije ve společné domácnosti mu již nevznikne společný nájem bytu podle ustanovení, tak jak jste ho ve svém dotazu zmínila.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz