Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 181 - 190 z celkem 271
Strana:    ««  «  16  17  18  19  20  21  22  »  »» 
Dotaz z 15.10.2008 21:30
Dobry den, chtel bych se zeptat zda pri urceni vlastnicke hranice soudem mezi pozemky je automaticky urceno vlastnicke pravo k danym pozemkum. Nebo-li zda se mohu domahat vlastnickeho prava k casti druheho pozemku(jiny vlastnik), ktere deli prave soudem urcena vlastnicka hranice (petit zaloby-urceni vlastnicke hranice). Ponevadz bylo zjisteno po oprave katastralniho operatu (bohuzel po nabyti pravni moci rozsudku-jiz nelze obnovit rizeni-lhuty), ze historicky dana hranice byla posunuta (bez pravniho podkladu na KU) o 2 m (vymera 50 m2) v muj neprospech a mam tedy zajem o urceni vlastnickeho prava k danemu posunu. Velice dekuji za Vasi odpoved
Odpověď z 09.09.2009 16:51
Vážený pane,
bohužel vám musím sdělit, že váš problém řešíte natolik obecně, že vám nejsme schopni odpovědět. Zkuste osobně navštívit občanskou poradnu ve vašem okolí, tam by se vám měli věnovat. Adresy můžete najít na www.obcanske-poradny.cz. My se problematikou vlastnických práv tolik jako občanské poradny nezabýváme, tak vám nejsem schopna odpovědět.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 14.10.2008 18:21
DOBRY VECER,mam 3letou dceru, se kterou ziji sama, s otcem ditete jsme nikdy nebyli sezdani, soud urcil vyzivne ve vysi 1750,- kc, ktere naposledy zaplatil v lednu letosniho roku, od te doby jsem od nej nevidela ani korunu, nevim kde zije, co dela nemam na nej zadny kontakt. nemohli by jste mi prosim poradit, jak postupovat, aby mi bylo doplaceno to, co mi dluzi za poslednich devet mesicu? dekuji Radka
Odpověď z 09.09.2009 16:51
Vážená paní Radko,
podejte na soud návrh na exekuci na otcům plat či majetek. Pokud s tím potřebujete pomoci a poradit, obraťte se na OSPOD- odbor sociálně-právní ochrany dětí na Městském úřadě, kde máte trvalé bydliště. Tam vám s návrhem určitě poradí a pomohou vám ho i vyplnit.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 08.10.2008 14:35
Dobrý den, pokud si budeme chtít s budoucím manželem rozšířit SJM kolik nás to bude přibližně stát. A kolik by stála předmanželská smlouva.
Odpověď z 09.09.2009 16:55
Vážená paní,
v tomto ohlednu vám nejsem schopna říci kolik by mohlo rozšíření SJM stát. Liší se to podle majektu a nemovitostí apod. To samé se vztahuje i na přemanželskou smlouvu. Doporučuji vám, zavolat advokátovi a zeptat se ho na to. A porovnat ceny služeb právníků ve vašem okolí.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 08.10.2008 11:22
Dobrý den, bývalí manžel naplatil alimenty po uplynutí půl roční lhůty jsem podala trestní oznámení, následně dluh uhradil. Nyní platí alimenty nepravidelně (ob měsíc). Do práce nechodí, žádný příjem nemá (oficielní), žádné peníze v hotovosti také nemá. Exekuce ne něj podaná již je (z předchozích let). Jakým jiným způsobem se mám domáhat dlužné částky na alimentech.Předem děkuji za odpověď Veronika
Odpověď z 09.09.2009 16:55
Vážená paní Veroniko,
bohužel vám musím sdělit, že jste vyčerpala všechny možné prostřeky jak by mohl bývalý manžel platit výživné. Řešila jste to soudem, Policií, exekucí, bohužel v současné době není moc jiných možností jak danou situaci řešit. Možná by bylo dobré, když je před volbami lobovat u politiků, ale to je bohužel jediné co mě napadá, že byste mohla udělat. Pak je ještě možnost najmout si soukromého exekutora.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 07.10.2008 23:34
Dobrý večer,potřebovala bych prosím poradit.Objednala jsem si zboží přez internetový obchod,peníze jsem zaslala převodem z banky na účet prodejce.Čekám už měsíc na odezvu,na emaily nikdo nereaguje,mobilní telefon hlásí nedostupného majitele.Poraďte,co mám teď udělat.Děkuji
Odpověď z 14.09.2009 16:49
Vážená paní,
okamžitě se všemi dokumenty a korespondencí běžte na POLICII ČR a nahlaště trestní oznámení. Policie se s tím začne zabívat okamžitě po "udání".
Dotaz z 07.10.2008 11:27
Dobrý den.
Potřebovala bych poradit ohledně sousedských vztahů, jedná se o hranici pozemku. Babička 64 let vlastní pozemek a jeho hranice nikdy nebyla rovná, plánky bohužel neméne. V roce 1988 babička hlásila na kat.úřad stavbu garáže a nikdo ji neupozornil změnu hranice. Teď vlastní pozemek paní z Prahy a naléhá na vrácení hranice do původního stavu. Plot jsme přestavěli, aby jsme nezasahovali a ještě o kousek víc od hranice a dnes babičce přišel dopis z kraje, že ještě zasahujeme 15-20cm na její pozemek.Ale když natáhneme provázek jak by měla vypadat hranice rovně tak plot máme v pořádku.Paní abičku pořád terorizuje a nedá jí pokoj. Jelikož jsem vlastníkem části pozemku, tak se na Vás obracím co máme dělat. Na právníka nemám dostatek inancí. Děkuji za Vaši radu. Petra.
Odpověď z 09.09.2009 16:55
Vážená Petro,
zde by přicházelo v úvahu podání žaloby na určení vlastnického práva ke sporné části pozemku, tedy pozemku pod garáží. Jestliže by nedošlo k dohodě mezi sousedy, pak o vlastnictví může rozhodnout pouze soud. U vás je velká pravděpodobnost, že by rozhodl o tom, že jste vlastníky pozemku pod garáží za situace, že by bylo prokázáno, že jste určitou část pozemku vlastnili v dobré víře, že je vaše a v dobré víře také na tomto pozemku, případně vaši právní předchůdce postavil garáž. Před podáním případné žaloby je však nutné si nechat vyhotovit geometrický plán, který sporný pozemek pod stavbou zaměří, přidělí mu konkrétní parcelní číslo. V podané žalobě byste se potom domáhali, aby soud určil, že pozemek s daným parcelním číslem je ve vašem vlastnictví. Do vašeho vlastnictví by se dostal buď tím, že jste pozemek již dříve vlastnili a nebo např. tím, že jste ho v průběhu 10 let užívání v dobré víře vydrželi. Konkrétní závěr by pak záležel na výsledku dokazování.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 06.10.2008 19:16
Dobrý večer, prosím o radu:syn uhradil rezervační zálohu ve výši 100 tis. na koupi nemovitosti.Tato záloha je jako rezervační platná do 21.10.2008. RK nám dala kontakt na svého hypotečního poradce a syn zažádal o hypotéku společně se mnou, jako spolužadatelem.Hypotéka byla předběžně schválena. Vyskytla se však nenadálá komplikace a já, jakožto spolužadatel jsem nucena odstoupit od hypotéky, neboť jsem já sama v situaci, kdy si musím koupit byt do OV a nemohu tedy riskovat, že budu zapsána na 30 let v registru bank jako ručitel. Volala jsem do RK, abych nahlásila tuto skutečnost, že tedy je můj syn nucen odstoupit od smlouvy, neboť pouze jeho výše příjmů neodpovídá výši požadované hypotéky. Bylo mi sděleno, že rezervační záloha ve výši 100 tis. v tomto případě celá propadne ve prospěch RK. Že vzhledem k tomu, že syn je již těsně před podpisem KS nemá nárok ani na poměrnou část z této zálohy. Prosím vás, je toto správný postup RK, nebo má syn ještě nějakou možnost se hájit o vrácení zálohy?V Podmínkách má RK napsáno, že zájemce má právo odstoupit od smlouvy i tehdy, když nesplní podmínky pro poskytnutí úvěru v případě, že hyp. úvěr bude zprostředkován RK. A nám tu hypotéku vlastně RK zprostředkovala. Prosím o radu, aby se ev. dalo ještě něco řešit, než nám vyprší lhůta. Moc vám děkuji.
Odpověď z 09.09.2009 16:58
Vážený pane,
k přesnému zodpovězení tohoto dotazu je třeba znát obsah rezervační smlouvy a bližší podmínky. V zákoně rezervační smlouva není výslovně upravena, a proto záleží pouze na konkrétních právech a povinnostech, které smluvní strany do této rezervační smlouvy pojmou. Jestliže je v rezervační smlouvě uvedeno, že jeváš syn oprávněn od smlouvy odstoupit a toto odstoupení není sankcionováno žádnou smluvní pokutou, pak v případě odstoupení od smlouvy z důvodu, které předvídá rezervační smlouva bez sankcionování by neměla realitní kancelář samozřejmě po vašem synovi žádat žádnou úhradu. Blíže je však možno k věci vyjádřit pouze za předpokladu, že bude k dispozici kopie rezervační smlouvy.
Pkud budete chtít situaci řešit obraťte se na kteroukoli občanskou poradnu ve vašem okolí. www.obcanske-poradny.cz

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 06.10.2008 17:34
Dobrý den...chtěl jsem se jen zeptat, jaký možny postih je za přestupek nad 5000kč...potřeboval bych to nutně vědět, pomůže mi někdo?? Děkuji za Vaší odpověď!....p. Obchvat
Odpověď z 14.09.2009 16:46
Vážený pane Obchvate,
pokud je váš čin kvalifikován jako krádež, budete souzen dle § 247 TZ
§ 247 Krádež
(1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a
a) způsobí tak škodu nikoli nepatrnou,
b) čin spáchá vloupáním,
c) bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,
d) čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě, nebo
e) byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu nikoli malou.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, nebo
b) způsobí-li takovým činem značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek.
(4) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.
Pokud jste obžalován poprvé a škoda není velká mohl byste vyjít s podmínkou a probačním dohlede. Toto jsou pouze obecné informace, neznám váš případ konkrétně.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 06.10.2008 11:21
Dobrý den, chtel bych se zeptat zda je možno nahlasit se k trvalému pobytu na základě podnájemní smlouvy? Předem děkuji za Vaši odpověď
Odpověď z 09.09.2009 17:00
Vážený pane,
úprava trvalého pobytu je obsažena v zákoně č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel. Tento zákon v § 10 odst. 6 uvádí podmínky, které musí osoba splnit pro přihlášení k trvalému pobytu. Jedná se o 3 podmínky, první je vyplnění a podepsání přihlašovacího lístku k trvalému pobytu, druhá je předložení občanského průkazu a třetí nejdůležitější pro vás je buď doložení vlastnictví bytu nebo domu nebo doložení oprávněnosti užívání bytu nebo předložení úředně ověřeného písemného potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Z tohoto tedy vyplývá, že v případě, kdy máte podnájemní smlouvu, resp. nájemní smlouvu podepsanou vlastníkem bytu, stačí k zaevidování trvalého pobytu výpis z listu vlastnictví, kterým bude mít ohlašovna osvědčeno, že pronajímatel je vlastníkem bytu a nájemní smlouvu, resp.podnájemní smlouvu, kterou bude mít ohlašovna potvrzeno, že jste oprávněna byt užívat. Po předložení těchto dokladů je povinností ohlašovny zaevidovat trvalý pobyt v bytě.
List vlastnictví si můžete zjistit na adrese www. cuzk.cz- je to adresa nahlížení do katastru nemovitostí.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.10.2008 07:54
Dobrý den,

žádat o výživné může na sebe žádat má bývalá manželka do tří let po rozvodu a pak už se jí to netýká, nebo na tři roky třeba i po deseti letech od rozvodu.
Odpověď z 09.09.2009 17:01
Vážení,
dle § 92 a násl. je možné žádat o výživné na rozvedeného manžela, pokud není schopen se sám život a je to ten z manželů, který se převážně nepodílel na rozvodu a rozvodem mu byla způsobena závažná újma. Podle mého má manžel nárok žádat nejdéle po dobu 3 let po rozvodu, ale myslím si, že pokud jste rozvedeni už 10 let, že je toto podle mého názoru již promlčené.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Červenec 2022
     1  2  3 
 9  10 
 13  14  15  16  17 
 19  20  21  22  23  24 
 25  27  28  29  30  31 
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz