Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 191 - 200 z celkem 274
Strana:    ««  «  17  18  19  20  21  22  23  »  »» 
Dotaz z 06.10.2008 17:34
Dobrý den...chtěl jsem se jen zeptat, jaký možny postih je za přestupek nad 5000kč...potřeboval bych to nutně vědět, pomůže mi někdo?? Děkuji za Vaší odpověď!....p. Obchvat
Odpověď z 14.09.2009 16:46
Vážený pane Obchvate,
pokud je váš čin kvalifikován jako krádež, budete souzen dle § 247 TZ
§ 247 Krádež
(1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a
a) způsobí tak škodu nikoli nepatrnou,
b) čin spáchá vloupáním,
c) bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,
d) čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě, nebo
e) byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu nikoli malou.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, nebo
b) způsobí-li takovým činem značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek.
(4) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.
Pokud jste obžalován poprvé a škoda není velká mohl byste vyjít s podmínkou a probačním dohlede. Toto jsou pouze obecné informace, neznám váš případ konkrétně.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 06.10.2008 11:21
Dobrý den, chtel bych se zeptat zda je možno nahlasit se k trvalému pobytu na základě podnájemní smlouvy? Předem děkuji za Vaši odpověď
Odpověď z 09.09.2009 17:00
Vážený pane,
úprava trvalého pobytu je obsažena v zákoně č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel. Tento zákon v § 10 odst. 6 uvádí podmínky, které musí osoba splnit pro přihlášení k trvalému pobytu. Jedná se o 3 podmínky, první je vyplnění a podepsání přihlašovacího lístku k trvalému pobytu, druhá je předložení občanského průkazu a třetí nejdůležitější pro vás je buď doložení vlastnictví bytu nebo domu nebo doložení oprávněnosti užívání bytu nebo předložení úředně ověřeného písemného potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Z tohoto tedy vyplývá, že v případě, kdy máte podnájemní smlouvu, resp. nájemní smlouvu podepsanou vlastníkem bytu, stačí k zaevidování trvalého pobytu výpis z listu vlastnictví, kterým bude mít ohlašovna osvědčeno, že pronajímatel je vlastníkem bytu a nájemní smlouvu, resp.podnájemní smlouvu, kterou bude mít ohlašovna potvrzeno, že jste oprávněna byt užívat. Po předložení těchto dokladů je povinností ohlašovny zaevidovat trvalý pobyt v bytě.
List vlastnictví si můžete zjistit na adrese www. cuzk.cz- je to adresa nahlížení do katastru nemovitostí.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.10.2008 07:54
Dobrý den,

žádat o výživné může na sebe žádat má bývalá manželka do tří let po rozvodu a pak už se jí to netýká, nebo na tři roky třeba i po deseti letech od rozvodu.
Odpověď z 09.09.2009 17:01
Vážení,
dle § 92 a násl. je možné žádat o výživné na rozvedeného manžela, pokud není schopen se sám život a je to ten z manželů, který se převážně nepodílel na rozvodu a rozvodem mu byla způsobena závažná újma. Podle mého má manžel nárok žádat nejdéle po dobu 3 let po rozvodu, ale myslím si, že pokud jste rozvedeni už 10 let, že je toto podle mého názoru již promlčené.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 02.10.2008 16:13
Dobrý den,
v zákonné lhůtě jsem podávala odvolání proti rozhodnutí OSSP, kde mi byly odebrány přídavky na 2 děti a sociální příspěvek. 3 dny poté jsem si uvědomila, že jsem odvolání nepodepsala. Mám odvolání s vysvětlením posílat znovu (odvolací lhůtě již proběhla) nebo mám vyčkávat, zda-li mě vyzvou k doplnění podpisu. Děkuji.
Odpověď z 09.09.2009 17:01
Vážená paní,
myslím si, že opomenutí podpisu není tak velká chyba, aby vám přerušili odvolání. Může se to stát a hlavně sociální pravocnice ví, že toto odvolání jste psala, protože jste tam psala číslo jednací a nikdo jiný by neměl možnost odvolání poslat. Podle mého názoru to není protiprávní a ani byste z toho neměla mít žádné problémy. Jen bych být vámi zavolala na OSSP a sdělila jim co se vám stalo.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 02.10.2008 14:12
Dědí manželka po manželovi vždy nejméně polovinu z jeho podílu?
Odpověď z 09.09.2009 17:01
Vážená paní,
dědí-li se podle zákona dle § 473 občanského zákoníku dědí v první skupině zůstavitelovi děti a manžel nebo partner, každý z nich stejným dílem. Dědí-lise za závěti patří pak § 479.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 30.09.2008 10:41
Dobrý den. Vlastním rodiný dům mám danou soudem exekuci na plat ale také jsem zaroveň zjistil, že ikdyž mi byla dána exekuce na plat, která se mi v pravidelných dávkách strhává cca30000kč, mám i na KU zapsanou danou exekuci přitom jí ve srážkách z vyplaty platím. Příští měsíc jí doplatím a jak zajistím vymaz katastru? Děkuji za odpověď.
Odpověď z 09.09.2009 17:03
Vážený pane,
Pokud zaplatíte exekuci měl by vám soud sdělit, že exekuce pravomocná. Můžete to udělat tak, že napíšete na soud žádost o to, aby vám sdělili, že exekuce "číslo jednací" byla již pravomocná s tímto pak zajděte na Katastrální úřad a měli by vám exekuci z domu odepsat.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 30.09.2008 10:06
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat - přítel si koupil dům na úvěr, který splácíme spolu. Z předchozího manželství má dvě malé děti. Bývalé manželce přenechal dům ve kterém bydleli. Nyní bychom se chtěli vzít a založit si vlastní rodinu. Jak nejlépe udělat to, aby přítelovi děti neměly žádný nárok na náš dům. Abych ho mohla zdědit pouze já a naše děti. Naopak ho chci uchránit, že v případě našeho rozvodu dostane polovinu našeho domu on.
Odpověď z 09.09.2009 17:03
Vážená paní,
pokud se jená o dědictví tak to opravuje občanský zákoník § 460- § 487. Děti ať zletilé či nezplatilé dědí vždy ať ze zákona či ze závěti jsou to tzv. neopomenutelní dědicové. Ve vašem případě budou dědit děti z předchozího manželství a dědi z vašeho manželství pak následně až vy. Pokud chcete toto obejít musí manžel dům dědem darovat prostřednictvím darovací smlouvy.
Ohldendě rozvodu záleží na dohodě. Pokud se dohodnete, že manžel bude mít dům stačí sepsat dohodu o vypořádání společného jemnění manželů. Jediná podmínka je, aby ta dohoda byla notářsky ověřena.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 29.09.2008 16:06
mam exekuci na plat za zdravotni pojisteni,napsala jsem si odvolani o placeni nizzich splatek k soudu.pravni poradce na vzp me rekl,ze by bylo lepsi pro me to odvolani ze soudu stahnout,ze to bude dlouho trvat a pak ,ze mohu platit jeste vic.co mam delat,stahnout odvolani a nebo ne.jeste bych se chtela zeptat,pokud mam odvolani u soudu v ochrane lhute,muzou mi nadale strhavat penize z platu dekuji za odpoved
Odpověď z 14.09.2009 16:46
Vážená paní,
bohužel vám nejsem schopna odpovědět, protože jsem váš dotaz vůbec nepochopila. Pokud chcete poradit obraďte se na jakoukoli občanskou poradnu, www.obcanske-poradny.cz a řešte to s nimi osobně.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 27.09.2008 13:15
dostala jsem exekuci na plat ve vysi 9000kc z vzp a penale v castce 30000kc.strhavaji me dost velkou castku,jsem sama a nemam na zaplaceni ani najmu.chtela bych si zazadat o prominuti penale a taky o snizeni castky ztrhavani z platu.muzu zazadat o zrusni penale i kdyz jeste dluh nemam zaplaceny dekuji za odpoved
Odpověď z 09.09.2009 17:05
Vážená paní,
prví co opravdu musíte udělat je, že zaplatíte tu dlužnou částku 9.000,- Pokud už jí budete mít splacenou tak můžete požádat o prominutí penále. Ale první musíte mít zaplacenu dlužnou částku. Pohledávka z VZP je brána dle občanského soudního řádu jako přednostní pohledávka, proto vás z platu mohou ztrhnout až 2/3 platu. Pozor, ale na to, že VZP vám nemusí oproštění od penále povolit, ale to musíte zkusit sama.
Dotaz z 25.09.2008 21:48
Dobrý Den.
Bratr mého manžela si vzal hypotéku na rod.domek,ve kterém žiji já s manželem a s dětmy. Místo manželova bratra splácíme hypotéku, protože si jí bral jakoby místo nás/máme tři děti takže u banky jsme na hypotéku nedosáhly/ ale vše pravidelně platíme a rodiný dům opravujeme vkládáme tam nemalé investice.Chtěla jsem se zeptat, aby jsme si byly jisti že nám dům zůstane a aby nám jej bratr jelikož je jediný vlastník na KU se zástavní právem hypotéky po splacení dům neprodal. Jestli nám ho může darovat. Dům by byl napsaný na nás a asi by na nás přešlo a zástavní právo.Ale mi tu hypotéku stejně splácíme takže by to neměl být problém. Jde mi o to kdyby se náhodou změnily poměry mezi bratry, aby jsme nezústali na ulici.
Děkuji Vám za radu
Odpověď z 09.09.2009 17:05
Vážená paní,
vy určitě dokážete prokázat, že hypotéku splácíte vy, ale můžete nebo spíše váš manžel s bratem sepsat darovací smlouvu. Tato darovací smlouva bude bez placení darovací daně jelikož je to darování mezi příbuznými.
Vzor darovací smlouvy můžete najít kdekoli na internetu.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz