Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 271 - 274 z celkem 274
Strana:    ««  «  25  26  27  28 
Dotaz z 04.04.2008 17:07
Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu.
Za svobodna jsem získala od své matky družstevní byt převodem členských práv a povinností.
Nyní jsem vdaná a mám zažádáno o převod bytu do osobního vlastnictví, ale mám obavy, aby se manžel nestal spoluvlastníkem bytu, když vlastnictví k bytu získám v manželství.

Manžel v bytě nemá trvalé bydliště, není žádným způsobem v nájemní smlouvě uveden (tam jsou uvedeny pouze naše děti) a je tam napsáno, že "Společné členství manželů podle §703/2 Obč. zák. a čl. 51 stanov družstva nevzniklo."

Předem moc děkuji za radu a objasnění situace.

Nováková L.

Odpověď z 09.09.2009 18:02
Vážená paní Nováková,
ve vašem případě, že jste se stala členem družstva a nájemcem družstevního bytu před vznikem manželství, pak vznikem manželství nevzniká manželovi členství v bytovém družstvu. Vzniká mu pouze společný nájem bytu. Je tedy nutno rozlišovat členství v družstvu, od kterého se poté odvíjí vaše právo na převod bytu od bytového družstva uvedené v § 23 zák. č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů a nájem bytu, který je upraven v občanský zákoník. Podle soudní praxe vás můžeme odkázat na rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 13.4.2004, sp.zn. 22 Cdo 1668/2003 má právo na převod právo na převod bytu do osobního vlastnictví pouze vy a nikoliv váš manžel. Vlastníkem bytu se tedy stanete vy a byt se nestane součástí společného jmění manželů. Dle tohoto rozhodnutí pak v případě že nevzniklo společné členství manželů v bytovém družstvu, což jak je výše uvedeno nevzniklo, pak byt, který nabyl do vlastnictví podle § 23 odst.1 věta první zák. o vlastnictví bytů a podle § 24 zák. č. 42/1992 Sb. ten z manželů, který je členem družstva není ve společném jmění manželů a náleží pouze členu družstva. Na základě uvedeného se tedy domnívám, že vlastníkem budete výlučně vy a nikoliv i váš manžel.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.04.2008 12:45
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby na adresu mého trvalého bydliště chodili exekutoři, a to kvůli mému bývalému manželovi, s kterým jsem od r. 2000 rozvedená a on u mě už 6 let nemá trvalé bydliště. Teoreticky nejspíš ne, ale prakticky se mi to stalo už asi třikrát. Jediné, co mě zachránilo před sebráním mých věcí z bytu bylo to, že moje děti byly doma, exekutorům neotevřely, zavolaly mě a já přijela z práce, abych situaci řešila. Mohlo se ale také stát a nebo může, že nikdo z nás nebude zrovna přítomen doma a pak mi věci odvezou, zamknout byt a já se nebudu moci dostat ani domů. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné, aby na moji adresu chodili nadále nebo co mám dělat, abych tomu zabránila. O tom, že jeho trvalý pobyt je od r. 2002 úředně zrušen jsem informovala i příslušný soud, který nakonec exekuci na tuto adresu stejně poslal. Jak jsem se pak na soudu přímo ptala, jde prý jen o tzv. ověřování bývalých adres. Nevím, co si pod tím pojmem mám představit nehledě na to, že pokud tam trvalé bydliště nemá, tak snad soud nemůže vydat takovéto rozhodnutí. Jsem už z toho zoufalá, nehledě na to, že nevím, jak se tomu bránit. Nechci kvůli tomu byt měnit a stěhovat se někam jinam, protože to je to jediné, co mě v téhle situaci napadá. Děkuji Vám za odpověď a zároveň přeji pěkný den Renata J., Plzeň
Odpověď z 09.09.2009 18:02
Vážená paní Renato,
ohledně vašeho dotazu je to složitější. Pokud dluhy, kvůli kterým k vám domů chodí exekutoři, vznikly za manželství, tak jsou součástí SJM. Pokud to tak je, tak bohužel i vy byste měla část nákladů exekuce řešit. To je ale pouze obecný názor.
Pokud se ptáte na "ověřování bývalých adres" tak toto není žádný právnický termín. Spíše to je praktika soudu, jak zjišťovat informace o trvalém nebo "přechodném" bydlišti.
Vy nemusíte pouštět exekutory do bytu. Pokud otevřou děti, tak je samozřejmě nemusí pouštět do bytu. Pokud se tohoto obáváte, tak ať vaše děti zavolají na Policii ČR. Ta by to měla řešit. Je určitě zbytečné se stěhovat.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 13.03.2008 18:18
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, přítel podnikal do roku 2005 v autodopravě. Má dluh na zdr. pojištění u VZP částku cca 40 000,- kč+ náklady na exekutora 24 000,- kč. To už je třetí exekuce. Jako jeho přítelkyně jsem už dvě zaplatila společně s přítelem, protože vyhrožoval exekutor prodejem 1/2 nemovitosti , kterou přítel vlastní. Při třetí jsem byla domluvena na splátky po 10 000,- kč. Dohodu jsem porušila, jelikož jsem byla se synem v nemocnici. Volala jsem s omluvou se zpožděním 10 dnů a soudní vykonavatel mě arogantním způsobem odmítnul, zrušil mi splátkový kalendář a položil mi telefon. Prosím o radu, jelikož už nejsem schopna si půjčit částku výše uvedenou a nechci přijít o dům, který by v případě neuhrazení šel do dražby. Jsem schopna měsíčně splácet , ale tak arogantní přístup jsem nezažila. Poradíte mi prosím, jak dál postupovat? Děkuji za odpověď.-
Odpověď z 09.09.2009 18:02
Vážená paní,
pokud chcete platit dluh za svého přítele a jste schopna plácet plnou částku, mělo by být exekutorovi jedno, kdo za dlužníka finanční částku platí. Pokud máte, ale problémy se splácením ohledně výše, splátka 10.000,- je vysoká musel by váš přítel žádat exekutora o snížení splátky. Pokud by u exekutora neuspěl musel by váš přítel podat žádost na příslušný soud.
Buhužel nejste sama, kdo má problémy s exekutory. Pokud chcete postup exekutora vůči vám nějakým způsobem řešit můžete podat stížnost na Exekutorskou komoru, která by vaši stížnost měla řešit.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 22.01.2008 18:25
Dobry den mam veliky problem prosim muzete poradit.Moje pritelkyne s kterou bydlim u sve matky a jejiho pritele ma exekucni problem.Tento exekutor se snazi vymoci si sve pravo u me matky co stim nema vubec nic spolecneho.Moje pritelkyne zde nema trvale ani prechodne bydliste. Prosim poradte co nejdrive jinak prijdu o jedine utociste co v tomto hektickem svete mam. Predem moc dekuji za radu nemam se na koho jineho obratit nemam penize. S uctou P.K
Odpověď z 09.09.2009 18:03
Vážený pane K.,
děkujeme, že jste využil naši internetovou poradnu, ta je ale určena pouze k řešení problémů v diskriminačních sporech. Bohužel váš problém se nedá zařadit do diskriminační problematiky, pro dotazy na právní poradnu využijte prosím e-mail pravni.poradenstvi@krumlov.cz, nebo kontaktní formuláře v sekci právní poradenství na těchto stránkách. Protože na vás ale nemáme kontakt připojujeme odpověď na váš dotaz. Příště, ale prosíme, využijte k dotazům, které se netýkají diskriminační problematiky, výše uvedenou cestu. Děkujeme.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková


Odpověď:
Obecně lze říci, že exekutor se snaží zajistit majetek povinného tam, kde předpokládá, že by ho měl mít. Z tohoto důvodu je vcelku běžnou praxí, že exekutor navštěvuje domácnosti, kde se povinný zdržuje i když zde nemá hlášen trvalý pobyt. Jestliže tedy vaše přítelkyně žije ve společné domácnosti s matkou, pak se domnívám, že exekutor ničeho neporušuje v případě, že se snaží zjistit, zda v tomto bytě má povinná svůj majetek. V případě však, že exekutor nějakým způsobem vyzývá či nějak působí na matku v tom směru, aby tato za povinnou dluh uhradila, tak porušuje exekutor zákon.
V takovém případě by bylo vhodné exekutorovi písemně sdělit, že matka považuje toto jednání za nevhodné a protizákonné a vyzvat exekutora, aby s okamžitou platností tohoto svého jednání zanechal. Také je možné podat stížnost na postup exekutora, a to Exekutorské komoře ČR, Husova 8, Brno, která by měla zkoumat postup exekutora. Zde ale upozorňuji, že je pravděpodobné, že exekutor toto své protiprávní jednání bude popírat a proto by bylo vhodné si nejdříve ujasnit, zda jste schopen popsané jednání exekutora prokázat. Nicméně lze uzavřít, že nepodařilo prokázat i v případě protiprávní jednání exekutora, mohl a by mít případná stížnost preventivní charakter.


Strana:    ««  «  23  24  25  26  27  28 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz