Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 61 - 70 z celkem 287
Strana:    ««  «  4  5  6  7  8  9  10  »  »» 
Dotaz z 25.04.2010 12:16
dobrý den,
jaká je možnost zříci se vlastního 19letého syna ?
děkuji za odpověď a právní poradnu zdarma - nemám finanční příjem
hezký den

L.P.
Odpověď z 26.04.2010 20:22
Paní P.,
omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.
Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 22.04.2010 20:02
Dobrý den, mám dotaz, který se týká dědění. Na sklonku minulého roku zemřel švagrův otec. Zanechal manželku-vdovu a zůstaly po něm dvě děti - švagr a jeho sestra. Švagr však při vyklízení bytu našel závěť, kt erá byla sepsaná před notářem, a ve které stálo, že veškeré jmění po smrti jednoho
z manželů dědí universálním způsobem druhý pozůstalý (manžel či manželka). Je závěť platná nebo dědí automaticky všichni pozůstalí podle zákona? Pokud ano, v jakém poměru? Děkuji K.H.
Odpověď z 26.04.2010 08:20
Paní Kočičková,
jestli jsem se dobře orientovala, tak váš švagr syn zůstavitele závěti, našel závěť, která odkazuje vše zůstavitelovu manželovi. Pokud měl zesnulý děti, tak závěť o tom, že je všechno odkázáno manželovi nemůže být v tomto platná, jelikož děti jsou tzv. neopomenutelní dědicové. Proto bych doporučovala zkontaktovat notáře, který dědické řízení řešil a závěť u ukázala. Děti zletilé dědí stejným dílem. Pokud jsou tam tedy dvě zůstavitelovi děti a manželka tak by mel každý dědit 1/3.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková sociální pracovnice
Dotaz z 08.04.2010 17:28
Dobrý den
19, dubna jdu k rozvodovému řízení a mou bývalou partnerkou ke zrušení registrovaného partnerství v čemž problém asi není. Protože majetek v našem případě rozvod neřeší mi nemáme společné jmění manželů protože u registrovaných partnerů to český stát nezná společné jmění reg. partnerů neexistuje, tudíž jsme na listu vlastníku pod zástavním právem hypoteční banky jako spolumajitelé rovnou polovinou.

Nicméně v době našeho svazku jsme si pořídili baráček na hypotéku a úvěr stavebního spoření, kde jsme vedeny obě jako dlužníci či spoludlužníci. Bohužel se nemohu dohodnout s bývalou partnerkou na vypořádání této věci. Navrhuje že si vezme hypotéku a úvěr na sebe s kamarádkou která se jí finančně zaručí. Mne vyváže z dluhů a já jí přenechám barák (vlastně tu mou půlku vezme na sebe ta kamarádka její a ještě jí fin. pomůže), takže budu bez závazků ale i bez baráčku i jakéhokoliv vyrovnání finančního (podle jejích slov na odstupné peníze nemá a dohromady nedá). Nicméně baráček jsme tři roky společně platili a investovali do něho, myslím že mám nárok na nějaké fin. vyrovnání a její návrh je pro mne nevýhodný a nespravedliví. Chci aby to bylo fér, baráček prodat doplatit závazky a popřípadě zbytek rovným dílem rozdělit anebo at' mne vyváže ze závazků tak jak chce ale také mne částečně vyplatí ze spol. doby.

Jenže trvá na svém, že to bude tak jak chce ona anebo přestane platit splátky a tím pádem to budou jako po spoludlužníkovy vymáhat po mne. Také si bohužel v době kdy jsme už byly od sebe napůjčovala peníze (ty se snad na mne nevztahují už bylo dávno podaná rozvod. žádost a já jí nikde nic nepodepsala ani neručila) a tlačí na mne že na to nemá splácet a že jí ta kamarádka nepomůže finančně když to na ní za jejích podmínek nepřepíšu, že nebude strkat peníze do cizího, proto mne chce takhle všeho zbavit aby mne nezadlužila údajně, podle mne je to ale jen výmluva a taktický tah na city (já jsem bohužel v těchto věcech strašná měkota a citlivka ví to protože mne zná jak funguju), a s baráčkem má asi jiný záměr když mne se takhle jednoduše zbaví a pak si ho třeba prodá a doplatí dluhy ještě na tom vydělá.

Bohužel jsem jí při našem rozchodu jednou odsouhlasila ústně její výše navrhovanou variantu, abych měla klid protože mne psychicky tyranizovala dost často, je dost autoritativní a direktivní, nebo hraje na city s pláčem. Já raději volím cestu nejmenšího odporu, jsem v určitém směru slaboch a jak mne zatlačí do kouta a tlačí a tlačí ví že podepíšu, ví že já tlak špatně snáším a povolím (stále když na mne s něčím vyrukuje rozklepu se jak drahý ratlík strachy co bude, už mám strach i když mi zazvoní mobil nebo pípne sms jestli to není od ní zase s nějakým hnusným opakujícím se tlakem ať podepíšu). Já už nechci být ale ten blbec co sklopí hlavu pokaždý kdy ona si něco vymyslí pro sebe výhodného, teď mám nový život a chci ho žít tak jak se má spravedlivě a né pod utlačováním druhých, toho mám už dost ze spol. života 9 let. A proto se obracím na Vás s prosbou o pomoc.

Prosím Vás o pomoc jak se mám zachovat aby došlo ke spravedlivému vypořádání. Nevím co mám dělat zda to radši udělat takhle podle ní nebo podstoupit to riziko že přestane splácet její půlku a budu platit jen já. Já bohužel jsem sama a mé příjmy nejsou takové abych to přeúvěrovala a vyplatila jí, proto to chci nějak spravedlivě vyřešit. Bohužel mám strach z toho že opravdu to přestane splácet a na prodej nepřistoupí a tím mne zadluží tak že to nebudu moci splácet všechno já sama. Nevím jestli to může udělat? Jak se bránit? Nebo se s ní mám soudit ať rozhodne soud? Jaké mám vyhlídky? Budu na to mít finančně? Prostě jsem totálně mimo v této sféře a proto Vás žádám o pomoc. Žádám Vás o brzkou odpověď, protože nevím už kudy kam a v právech se nevyznám.

S pozdravem a díky
Odpověď z 23.04.2010 12:13
Vážená paní,
doporučuji vám kontaktovat bezplatnou právní poradnu osobně. Váš případ je dost komplikovaný a dlouhý na to, aby se řešil jen přes e-mail. Je pravda, že se ve vašem případě bude postupovat dle občanského zákona části o podílovém spoluvlastnictví. Proto pro vás bude zásadní domluvit se o vypořádání a vaší partnerkou. Opravdu doporučuji kontak s odborníky, např. www.obcanskeporadny.cz pokud se nedostanete k nám do ČK nebo ČB.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 07.04.2010 16:34
Text Vašeho Dobrý den,
dne 7.4.2008 jsem byla kontrolována revizorem v Praze. Jelikož mi lístek propadl tak mě pokutoval. jelikož jsme u sebe neměli hotovost, tak pán revizor č. odznaku 7354/3511 udělil blokovou pokutu. Opsal si moje iniciály, ale než jsem to stihla podepsat, tak se nabídl, že se mnou vystoupí u bankomatu a zaplatím mu pokutu na místě. Tak se stalo. Vystoupili jsme u metra Hradčanská, vybrali jsme peníze a zaplatili mu. Mám výpis z účtu. Poté mi přišlo, že mám zaplatit i tu blokovou pokutu. Když jsem tam volala a zjisťovala, co se stalo, že jsem to už zaplatila, tak mi bylo řečeno, že pokuta zaplacená na místě nebyla. Pokutoví lístek jsem zahodila, jelikož jsem nečekala něco podobného. Mezitím to dopravní podnik prodal advokátní kanceláři Mgr. Romana Ambrože a vznikla tam suma už 7540,- Kč. Tak jsem si zažádala kopii zápisu o provedené přepravní kontrole. Protože jsem si byla vědomá toho, že jsem nic nepodepsala. Kopie mi byla zasláná a měla jsem pravdu. Můj podpis tam není. Je tam pouze nějaká parafa, která je stejná jako jeho křížky na tomto zápise.
Jak bych měla postupovat dále?

Předem děkuji, s pozdravem P.L.
Odpověď z 18.07.2010 19:38
Dobrý den, obracím se na Vás v souvislosti s Vaším dotazem ohledně Vámi ne/zaplacené pokuty, která Vám byla udělena při přepravní kontrole. Povinností revizora bylo sepsání zápisu - protokol o provedené přepravní kontrole, kde měly být zaznamenány údaje z Vašeho občanského průkazu, a následně Vám měl dát protokol podepsat. Jak uvádíte, revizor Vám však tento protokol nedal k podepsání a nabídl Vám uhrazení pokuty přímo na místě. K tomuto účelu jste společně vystoupili a Vy jste mu částku zaplatila výběrem z bankomatu. Na tomto místě Vám měl revizor vystavit potvrzení o zaplacení této částky, případně jste jej o to měla požádat. Pokud toto potvrzení nevystavil a Vy jste o něj nepožádala – následně jak sdělujete, Vás podepsal na protokol – očividně Vás poškodil. Druhá strana mince je ta, že své tvrzení budete muset doložit – nevím, zda doklad o výběru jako důkaz bude stačit. Určitě je dobré se o to pokusit. Spojit dohromady – datum a čas na protokolu a místo a částku výběru. Obrátila bych se primárně na dopravní podnik i na Vámi zmíněného revizora.
Nadále uvádíte, že v kopii zápisu o přepravní kontrole jste zjistila, že Vás podepsal tento revizor. Pak bych Vám doporučila zjistit – anonymním zatelefonováním na dopravní podnik – zda je potřeba podpis na protokolu a pokud by pokutovaný odmítl dát svůj podpis, jak má revizor v tomto případě postupovat – třeba najdete pochybení na straně revizora (například – měl by to do protokolu zanést – že jste odmítla se podepsat, či by Vám měl zabavit OP či přivolat Policii – nevím…) Pokud bude Dopravní podnik trvat na tom, že jde o Váš podpis – trvejte na prokázání – grafologický rozbor - zda podpis na formuláři je Váš či nikoliv.
Přeji Vám mnoho štěstí při řešení Vaší situace,
Odpověděla:
Pavla Varechová
poradkyně Občanské poradny při Jihočeské rozvojové o.p.s.
Dotaz z 05.04.2010 12:05
Dobrý den!

Rád bych se dopátral konečné částky, která mi zůstane k dispozici, pokud jsem dostal exekuci na plat ve výši cca 24000,-, když můj průměrný čistý plat činí cca 21000,-, jsem svobodný a bezdětný. Platím dále po dohodě s exekuční firmou splátky 10821,-/měsíčně, kde by mi při porušení platební morálky zřejmě hrozila další exekuce na plat. Bohůžel výklad zákona je pro mě jako pro laika, nečitelný. tudíž touto formou prosím o radu a pomoc! Děkuji, Jan
Odpověď z 07.04.2010 11:34
Pane Jane,
omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.
Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 30.03.2010 13:51
Dobrý den, prosím o radu jak se chová věřitel který nepřihlásil pohledávku v insolvenčním řízení.Po schválení oddlužení mi několik měsíců bral automaticky z účtu splátky úvěru.Já si ponechvála 6900,zbytek zasílala insolvenčnímu správci.Ale z toho zbytku si stihli strhnout čásku úvěru.soud mi sdělil,že je to moje záležitost a že se s nimi musím soudit já jako dlužník.Ale oni to brali z částky pro insolvenčního správce.Je to začarovaný kruh.Když jsem bance volala,nehodlá se se mnou bavit,prý ať se s nimi soudím,ale já na právníka s ponechaným finančním zůstatkem z platu nemám. Co se stane s tímto věřitelem po 5-letech?Bude ze mě stále vymáhat dluh?To mi nikdo nebyl schopen říct.Prostě se jím nezabývají,protože se nepřihlásil do řízení,ale co bude pak...děkuji.R.D.
Odpověď z 31.03.2010 16:40
Paní D.,
omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.
Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 25.03.2010 11:19
Dobrý den,mám na Vás dotaz,v řijnu jsme se z manželem rozvedli,mame společný majetek(dum,ve kterém bydlí s dětma,a ja bydlim v podnajmu.Dům jsme koupili za manželství a je napsán v katastru na oba.Manžel se nechce se mnou vypořádat,prosím o radu co mám dělat.Děkují T.A.
Odpověď z 30.03.2010 10:36
Paní Tóthová,
jelikož jste zakoupili nemovitost v manželství a je napsaná na oba, tak si tento majetek musíte po rozvodu vypořádat. Na vypořádání společného jmění manželů máte po rozvodu dobu do 3 let po rozvodu, abyste situaci řešili. Pokud se tak nestane stáváte se podílovými spoluvlastníky. Jestli rozdělení nepůjde dobrovolně, tak musí jeden z vás podat žalobu na vypořádání společného jmění manželů. Ta se podává k Okresnímu soudu v obci, kde máte bydliště. Za tuto žalobu se platí kolek za nemovitost by to mělo být 3.000,- Kč. Pokud bývalý manžel nechce dobrovolně vyřešit majetkové vypořádání, obávám se, že budete muset situaci řešit vy a to soudně.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 23.03.2010 11:42
Dobrý den.Minulý rok jsme s přítele pronajali byt.Nájemce (již se vystěhoval) nám dluží cca 95 000,- Kč za nájem + škody (nový byt úplně zdevastovali),na smlouvě byli uvedeni dva nájemci.Bohužel tam s nimi bydleli další 4 osoby+pes-na černo.Dlužník se neozývá,nechce platit.Rádi bychom podali žalobu.Potřebovali bychom ale poradit,jakým způsobem-kde a co k tomu bude vše potřeba.Bude nás řešení touto cestou něco stát?Moc děkuji za radu,Patková
Odpověď z 26.03.2010 11:14
Paní Patková,
žalobu je nutné podat k okresnímu soudu, konkrétně v místě bydliště. V žalobě musíte uvést přesnou čásku, kterou vám bývalý nájemník dluží na nájmu a také za zničení bytu. Měla byste také doložit smlouvu o ukončení nájmu, důkazy zda bývalý nájemník v minulosti platit nájemné a v jaké výši a další náležitosti, které se týkají této záležitosti. Ve svém dotatu jste uvedla, že v bytě bydleli se dvěma nájemníky další čtyři nájemníci a pes načerno. Tento fakt byste musela doložit jasnýmy důkazý, např. svědectvím dalších nájemníků.
Podání žaloby k soudu by stálo 3 800 Kč, což jsou 4% z jistiny, pokud jde o celkovou částku 95 000 Kč. Náklady spojené se soudnímy výlohami platí vždy prohrávající strana.
Za ICOS Český Krumlov,o.s. Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 20.03.2010 08:49
dobrý den,bydlíme v panelovém obecním domě.v bytě pod námi bydlí rodina s dětma.prosíme o pomoc v naší zoufalé situaci a o radu jestli máme vůbec právo se nějak bránit. situace je taková,jejich dvě děti dělají nehorázný bordel od rána do večera.začíná to o půl šesté včetně víkendů řevem,běháním,dupáním,tak,že se nám otřásají zdi,ježdění na motorce (dětské)po bytě následné narážení do zdí,hraní si míčem o zeď atd.v noci řvou i pětkrát za noc a nikdo si jich nevšímá.naše devítiletá dcera chodí o víkendech spávat k babičce aby se vyspala.několikrát jsme se s něma o tom snažili promluvit,ale vždy nás poslaly do patřičných míst se slovy vždyť jsou to děcka.toto se děje den co den opravdu pokud jsou doma,tak nonstop. už jsme zoufalí a bezradní.proto se chceme zeptat zda-li máme nějaké právo tuto věc řešit a jak?děkujeme za odpověď bělcovi
Odpověď z 23.03.2010 21:25
Dobrý den,
z Vašeho dotazu je patrné, že Vás situace doma velice znepokojuje. Rámus a křik dětí, který Vás ruší po celé dny a noci. Sdělujete, že jste se již se sousedem snažila promluvit.
Podle §127, Občanského zákoníku, se každý musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Vlastník věci nesmí nad míru přiměřenou obtěžovat prachem, hlukem...

Proti takovému jednání se můžete bránit prostřednictvím:
a) soudu b) správního orgánu c) svépomocí

V občanské poradně doporučujeme klientům v první řadě vše řešit dohodou - můžete zkusit ještě jednou kontaktovat Vašeho souseda - písemně - v dopise popíšete - do kdy byl v domě pokojný stav a kdy se tento stav porušil a jak a jak byste chtěla pokojný stav navrátit zpět. Popište jakým způsobem Vás hluk obtěžuje. Tento dopis můžete dát v kopiích i ostatním sousedům - kterých se to týká. Určitě nebudete jediná, kdo je takto rušen. Do dopisu stanovte dobu pro odpověď a nápravu- cca 14 dní. Do dopisu uveďte, že pokud nebudou věc řešit a nebude v domě klid, využijete další právní kroky k vymožení Vašich práv. Všechny doklady i kopie listin si uschovejte. V případě žaloby máte důkaz, že jste se svých práv chtěla domoci dohodou.
Pokud soused nebude reagovat, obraťte se na příslušný orgán státní správy - ve Vašem případě obecní úřad, místně příslušný, kde došlo k zásahu do pokojného stavu. Ten může předběžný zásah do pokojného stavu zakázat nebo uložit, aby byl obnoven předešlý stav (§ 4-5, Zákona 40/1964 Sb., obč. zákoník, v platném znění). Navíc Váš dům patří do majetku obecního úřadu - obrátit se na obec je v tomto případě více než žádoucí.
Uplatněním ochrany výše zmíněnými cestami - není dotčeno Vaše právo domáhat se ochrany svých práv soudní cestou.


Pokud se domníváte, že se rodiče o děti dobře nestarají - sdělujete, že v noci pláčou a nikdo si jich nevšímá, můžete se také obrátit na Orgán sociálně právní ochrany dětí (dříve Péče o dítě), který sídlí na obecním úřadě v místě Vašeho bydliště, kde můžete sdělit i anonymně Vaše obavy. Sociální pracovnice jsou povinny toto prošetřit.

Přeji Vám hodně štěstí v řešení Vaší situace.

Odpověděla:
Mgr. Miloslava Hanousková
Poradkyně Občanské poradny při Jihočeské rozvojové o.p.s.

Dotaz z 18.03.2010 18:01
Po úmrtí bratra proběhlo 4.10.2005 dědické řízení,které jsem přijal.Dne 18.4.2007 uplatnil magistrát města pohledávku na poplatky z prodlení,které nebyly součástí dědického řízení !Na závěr dopisu jsem byl upozorněn na možné soudní vymáhání.Bál jsem se exekuce a tak jsem poplatky z prodlení městu během 6 měsíců splatil i když jsem s postupem magistrátu nesouhlasil a písemně jsem jim sdělil důvody.Dnes jsem se dozvěděl,že možná magistrát neměl právo je na mne vymáhat obzláště s pohrůžkou soudního výkonu ?! Mám šanci získat částku zpět ?
Odpověď z 30.03.2010 10:56
Vážený pane,
Magistrát se měl přihlásit do dědického řízení pokud tak neučinil je to jeho chyba. Pokud jste zaplatit dlužné peníze, na které neměl mít dle vašich informací Magistrát právo, můžete situaci řešit žalobou o zaplacení částky, kterou po vás magistrát vymáhal. Pozor jen na promlčení. V tomto případě by mělo jít o 3 roky od doby, kdy jste zaplatil dluh či jasně prokázaná skutečnost, kdy jste se dozvěděl o skutečnosti, že Magistrát nemá na peníze nárok. Doporučuji se obrátit osobně na poradnu či právníka.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice

Strana:    ««  «  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz