Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Bytová oblast

 Odpovědi 11 - 20 z celkem 62
Strana:    ««  «  1  2  3  4  5  »  »» 
Dotaz z 09.12.2010 13:42
Dobrý den, asi před čtyřmi lety si moji rodiče nechali v bytě vyměnit stoupačku na odpad, domluvené to bylo i s majitelkou bytu nad námi, ta si to ale na poslední chvíli rozmyslela, rodiče si tedy nechali udělat jen svoji část na vlastní náklady, ted jsem byt zdědila a v místnosti s wc je na stropě neustálé vlhko, plíseň, zřejmě už se jí to tam rozbíjí, informována o tom sousedka byla, viděla to, ale žádná náprava, svůj byt darovala vnučce, takže už není majitelkou a já nevím, za kým jít, na koho se obrátit, nebo ještě zkusit domluvu, děkuji Iva
Odpověď z 13.12.2010 19:26
Paní Ivo,
rozhodně byste v první fázi měla jednat s majitelkou bytu. V tomto případě se jedná o vnučku vaší sousedky. Měla byste jí písemně vyzvat, aby napravila situaci. Pokud to ona neudělá, můžete řešit situaci přes soud a to náhradou škody, kterou vám nefunkční stoupačky způsobily.
Pokud tedy budete něco opravovat tak si vždy uschovejte doklady o tom, kolik jste za opravu zaplatili. Pokud na mimosoudní výzvu nebude majitelka bytu reagovat, bude muset na váš návrh rozhodnout soud, který je místně příslušný. Buď je to okresní nebo městský soud.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková
Dotaz z 07.12.2010 12:19
Dobrý den, máme dost závažný problém, zatíká nám do bytu, máme to všude, dokonce i v elektrickém rozvodu. Nájemce to odmítl řešit, dokonce nám zvedl nájemné bez toho, aby bral ohled na stav bytu, který je prakticky neobyvatelný. jsme ve vážné finanční krizi, proto si nemůžeme dovolit odstěhovat a zaplatit další nájem a s tím spojené další náklady
Odpověď z 09.12.2010 13:50
Vážená paní,
pronajímatel musí řešit situaci s neobyvatelným bytem. Doporučuji vám obrátit se na odborníky a to buď naší poradnu, jakoukoli Občanskou poradnu v republice, adresu najdete na www.obcanskeporadny.cz nebo na Sdružení nájemníků. Váš problém je dost komplikovaný a je důležité vyjednávat s pronajímatele a žádat slevu na nájmu, opravu případně náhradní bydlení. Může se také stát, že se budete muset obrátit na soud, aby ten nařídil opravu bytu případně slevu na nájmu. Rozhodně se osobně obraťte na jednu z výše jmenovaných institucích. Je dost komplikované vysvětlovat tak náročnou situaci přes e-mail.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 03.12.2010 13:12
Dobrý den, asi před rokem jsem koupila RD od rozvedených partnerů, dům měli v SJM oba s prodejem souhlasili a vše proběhlo v pořádku, já svým závazkům dostála, ale bohužel jsem za prodávající ze strachu z komplikací či dluhu zaplatila i daň z prodeje(převodu) nemovitosti. Lze zpětně od bývalých vlastníků vymáhat již zaplacenou daň? Po případě na jaký úřad/soud se mohu obrátit. Částka to nebyla malá, je vůbec reálná šance, že se mi peníze vrátí?
Děkuji za odpověď
Odpověď z 09.12.2010 13:50
Vážená paní,
dle zákona opravdu v případě, že prodávající nezaplatí daň z prodeje nemovitosti musí jí zaplatit kupující. Ten zase může prostřednictvím soudu požadovat náhradu škody, která mu byla způsobena. Proto to pro vás vyplývá, že můžete podat návrh k soudu o náhradu škody. Návrh se podává k soudu, kde máte trvalé bydliště. Buď je to okresní nebo městský soud. S žalobou musí být zaplacen i kolek, který je vypočítán dle sazebníku. Do 15.000,- Kč je to 600,- Kč a nad tuto částku jsou to 4% z celkové služné částky. Pokud bude rozhodnuto pro ve váš prospěch, tak náklady na soudní jednání i kolek platí prohrávající strana. Pokud by dlužník neuhradil dlužnou částku, můžete se pak obrátit na exekutora, který by jí vymáhal. To jsou z obecného hlediska základní informace, které byste měla vědět.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 02.12.2010 17:22
Text Vašeho dotazu


Dobrý den,
soused na mě podal stížnost městskému stavebnímu úřadu.Následně jsem na souseda podal stížnost také .Úřad nám uložil dohodou odstranění závad v termínu do 31.10.2010.S tímto jsme oba souhlasili.Já splnil vše v termínu, soused ale ne.
Úřad mu stanovil termín nový 30.11.2010,který opět nesplnil.Nyní jsem obdržel od úřadu email, kde mi oznamuje, že soused byl na úřadě osobně, a že úřad nebude nadále řešit naše sousedské spory a pokud se mi to nelíbí mám se obrátit na soud.Domníval jsem se, že když úřad pošle dvakrát úřední dopis s doručenkou, kde ukládá úkoly, tak by měl taky trvat na jejich splnění.Pokud se úřad rozhodne jinak, měl by podle mne mi úředné oznámit z jakého důvodu ,se po osobní návštěvě souseda rozhodl změnit své původní rozhodnutí.Prosím Vás, abyste mi poradili, jak mohu postupovat dál, a jestli je proti tomu nějaké odvolání.
děkuji za odpověd
s pozdravem V.N.
Odpověď z 09.12.2010 12:46
Pane N.,
pokud úřad rozhodl a soused stále neplní co by měl, budete se muset sám obrátit na soud, aby ten rozhodl v žalobě na přikázání, co a jak má váš soused učinit.
Spor se bude muset řešit v občansko-právním sporu a to jak jsem již výše napsala tzv. přikazovací žalobou, kde budete jako navrhovatel požadovat po sousedovi napravení situace a na základě rozhodnutí soudu se bude muset napravit vše co soused svým jednáním zničil. V tomto případě můžete vyčíslit i Škodu, která vám vznikla a požadovat po sousedovi náhradu škody.
Za ICOS Český Krumlov Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 21.11.2010 09:46
Dobrý den!
Před 8 měsíci se nad nás nastěhovali nový sousedé. Je to mladý, bezdětný pár. Bohužel od doby jejich nastěhování neustále řešíme hrozný dupot, stěhování nábytku, luxování a jiné činnosti prováděné běžně kolem 23hod. a déle. Mnohokrát se také stalo, že ráno v 7hod začne vrtat a na prosbu zda by to nešlo odložit argumentuje nočním klidem, kterým končí v 6hod.
Poslední dobou je také pravidlem, že každý víkend či svátek od brzkého rána do 22hod někdy i déle nepřetržitě vrtá, bouchá a provádí jinak velmi hlučné činnosti. Já jsem nyní na rizikové graviditě a manžel pracuje ve státní správě ve směnách.
Zkoušeli jsme si s ním promluvit, poprosit ho o vstřícnost,ale bohužel bez odezvy.
Před nimi tam bydlela rodina s dětmi, o těch jsme skoro nevěděli, též prováděli rekonstrucki bytu, ale vždy jsme se dohodli a měli možnost po noční směně spát! Nechali jsme si udělat sádrokartonové stropy, neboť nám bylo řečeno, že to bude menší izolace. Bohužel víc už udělat nemužeme.
Má tato situace nějaké řešení, když nepomáhá domluva?

Velmi děkuji za odpověď

s pozdravem Kamila Chloubová
Odpověď z 22.11.2010 15:46
Paní Chloubová,
problémy vašeho typu jsou vždy komplikované na řešení. Pokud máte v domě něco jako správce budovy nebo "fungující" sousedy, mělo by stačit, aby všichni promluvili s dotyčnými hlučnými sousedy. Pokud nic takového nepomůže můžete se obrátit na přestupkovou komisy na příslušném správním úřadu. Buď městský úřad nebo magistrát. Mohl by pomoci mediátor, který by dohodou řešil domluvu ohledně klidu v bytě. Podívejte se na internetové stránky Asociace mediátorů.
To je asi vše co jsem schopná k vašem u případu říci.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 15.11.2010 09:38
dobrý den,
byl jsem nějakou dobu v zahraničí,nyní jsem se vrátil a zjistil jsem že moje matka,která se léčí na psychiatrii(bere silné prášky,má uznaný invalidní důchod) nadělala spousty dluhů..je vlastníkem rodinného domu-teda vlastně už není cca před 2měsíci podepsala někde nějakou smlouvu o prodeji s tím,že ji dohodnutá cena bude zaplacena po přepisu bude mít nárok ještě 2roky bydlet v nemovitosti než si najde něco jiného-ale když jsem po ní smlouvu vyžadoval abych se podíval na podmínky-protože nemovitost je přepsaná a matka nedostala zaplaceno řekla mi že smlouvu nemá a že jí tu smlouvu ten"hodný pán" pošle až bude zapsán v katastru(tam už zapsán je-smlouva a ostatní věci matce nepřišly)prosím poraďte mi dá se nějak zpětně matku prohlásit za nesvéprávnou,nebo nějak odstoupit od smlouvy-kterou jsem ale neviděl a vůbec nevím jak došlo k přepsání??
děkuji ing.Suchý
Odpověď z 16.11.2010 15:51
Pane Suchý,
ve vašem případě doporučuji okamžitě oslovit právníka, který by danou situaci řešil. Ohledně zbavení svéprávnosti mohu říci jen to, že můžete podat návrh na soud pro neplatnost smlouvy, ale neznám dobu, kdy byla smlouva podepsána. Proto doporučuji okamžitě oslovit advokátní kancelář, aby začala situaci řešit. Opětné zbavení svéprávnosti bývá problém, ale pokud je stav vaší matky stabilní již několik let, nemusel by to být zádrhel.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 14.11.2010 19:24
Bydlíme s manželkou v rodinném domku. Stavebníkem jsem byl já, avšak postavili jsme ho v době trvání manželství, proto je asi součástí společného jmění manželů. Často nás navštěvuje má nevlastní dcera (stáří 30 let), kterou jsem přiženil, a která se již živí sama. Dcera se ke mně soustavně chová neurvale a drze, a proto si nepřeji, aby nás nadále v domku navštěvovala - se svou matkou se může setkávat v bytě 4+1, který nám též patří, je v jiném místě než domek a je nyní obýván pouze naším společným synem. Manželka však trvá na tom, že dcera nás bude nadále v domku navštěvovat. Mám možnost se tomu bránit? Může manželka proti mé vůli trvat na tom, že dcera bude v domku pobývat, přestože já jakožto spolumajitel jsem jednoznačně proti a přestože manželka s dcerou mají jiné místo, kde se mohou setkávat?
Odpověď z 16.11.2010 15:45
Vážený pane,
ve vašem případě bych doporučila řešit situaci prostřednictvím nezávislého mediátora, který by domluvil nějaký kompromis. Jako spoluvlastník samozřejmě nemusíte souhlasit, aby se daná osoba na vašem pozemku a ve vaší nemovitosti objevovala, ale toto pak musíte řešit u soudu případným zákazem vstupu, ale to by proti vám musela dotyčná vykonat nějaký trestný čin apod. V případě rodinných problémů jsou často tyto situace neřešitelné.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 13.11.2010 08:25
Dobrý den, můj dům se nachází v obci nad 2999 obyvatel, je v územním plánu, ale né v jeho zastavěné ani zastavitelné části. Asi 5 let již žádám město o vybudování městské kanalizace , abych se mohla připojit, ale bohužel marně.Stále mě odbývají různými argumenty a realizaci se vyhýbají.Město má vlastní čističku odpadních vod a nejbližší kanalizační potrubí je od mého domu vzdáleno asi 200 metrů.Ráda bych se zeptala , jestli existuje ze zákona nějaká právní nebo jiná povinost města umožnit mi připojení na městský kanál (a pokud v daném místě není vybudovat ho ) a zdali má město právo po mě vyžadovat jakoukoliv finanční spoluúčast spojenou s jeho realizací ?Děkuji
Odpověď z 24.11.2010 14:37
Vážený pane,
dotazu uvádím, že nám není známa žádná zákonná povinnost obce připojit rodinný dům na kanalizaci. Dle našich zkušeností se tato situace řeší zpravidla dohodou tak, že vlastník nemovitosti, tedy domu vybuduje kanalizaci ke svému domu na svůj náklad a po té jí bezplatně předá do užívání obci či společnosti, která vodovod či kanalizaci provozuje. Obec hradí vybudování kanalizace zpravidla v případech, kdy je ve veřejném zájmu pro rozvoj obce zastavět určité území, které je zpravidla ve vlastnictví obce. Obec tedy není povinna kanalizaci svým nákladem vybudovat.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza LYsoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 09.11.2010 13:04
Dobrý den, mám dotaz ohledně trvalého pobytu. Dcera se po rozvodu odstěhovala do podnájmu, ale majitel si nepřeje, aby tam měla trvalý pobyt. Nájemní byt, ve kterém žila s maželem, byl psaný na něho ještě před svadbou (byt je ve vlastnictví města). Chtěla se z něj odhlásit (býv. manžel je často bez práce a má strach z jeho exekuček), ale na úřadě jí řekli, že s ní má přijít i její bývalý manžel, jinak ten trvalý pobyt nemohou zrušit. Protože však její bývalý manžel je "darebák" a rozvod byl pro dceru dosti drsný, máme obavy, že to bude těžké, dostat ho na úřad. Můžete poradit jak dále? Za odpověď moc děkujeme.
Odpověď z 15.11.2010 16:40
Vážená paní,
no v tomto případě je velký problém jak zrušit trvalé bydliště, když bývalý manžel nereaguje. Trvalé bydliště může zrušit majitel bytu to znamená i město. Dle zákona o evidenci obyvatel musíte doložit, že se dcera již nezdržuje v místě trvalého bydlení a to prohlášením dalších nájemníků. Ale obávám se, že pokud neuženete bývalého manžela nebudete moci odhlásit trvalé bydliště. Majitel nemovitosti v případě vaší dcery opravdu nemusí dát souhlas k uznání trvalého bydliště, ale pokud se vaše dcera bojí exekuce,tak z hlediska trvalého bydliště by jí neměla žádná hrozit, spíše z hlediska vypořádání společného jmění manželů. Na toto doporučuji projít si již naše některé zodpovězené dotazy na tuto tématiku.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 07.11.2010 20:59
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak postupovat při pronájmu bytu v přízemí našeho rodinného domku, byt je sice oddělený, ale vodu, elektřinu i topení budeme mít společné. CHtěla bych to řešit paušální částkou, lze to? Jak tuto skutečnost uvést ve smlouvě o pronájmu a jak tuto částku vypočítat? Budu muset tuto paušální částku nějak vyúčtovat? Děkuji
Odpověď z 15.11.2010 16:18
Vážená paní,
no bylo by vhodné abyste dala podnájemníkům jasně najevo, jak budou platit služby ohledně elektřiny a topení. Buď to jde započítat rovnou do nájmu a nájem navýšit tak, že v něm budete mít schované i služby nebo udělat paušál. Ten by měl být vytvořen buď podle využívaných metrů čtverečních nebo osob, které využívají byt. Toto vždy musíte zapsat do nájemní smlouvy a po roce vždy vyúčtovat. Nájemníci mají právo nahlížet do těchto vyúčtování a mohou je případně reklamovat.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice

Strana:    ««  «  1  2  3  4  5  6  7  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz