Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Bytová oblast

 Odpovědi 21 - 30 z celkem 61
Strana:    ««  «  1  2  3  4  5  6  »  »» 
Dotaz z 04.11.2010 20:06
Dobrý den,měla bych dotaz,babička je hospitalizovaná v nemocnici,ze které se do rodinného domu již nevrátí,zařizuje se domov důchodců ..Dům tedy darovala bez věcného břemena své dceři,vše je uloženo na katastrálním úřadu.Jenže tam žije druh,který celý dům uvnitř bourá a devastuje.Dcera dala žádost o jeho zrušení trvalého bydliště,které tam má nahlášené,s tím,že dům se bude prodávat.jenže on mezitím bourá a bourá.Trestní oznámení bylo na něj podáno,a prověřeno,z výsledkem,že pokud tam má vlastně ještě pořád trvalé bydliště,tak může.Tím se pomalu uvnitř dům stává neobývatelný,zničený přesto,že to není jeho majetek.Měla bych dotaz,jestli toto může dělat,pokud dům není jeho majetek,a druhý jestli pokud mu obec zruší trvalé bydliště,ho můžeme na základě toho vystěhovat?Děkuji vnučka
Odpověď z 15.11.2010 14:33
Vážená paní,
jednejte rychle a to nejlépe tímto způsobem:
odhlaste dotyčného pána z trvalého bydliště, to může udělat majitel. To znamená dcera. Při odhlašování předložte i trestní oznámení, které by vám mělo pomoci. Pak podejte k soudu žalobu o soudním vystěhování. Pokud dotyčný zdemoloval majetek natolik, že jeho cena se mnohonásobně sníží, můžete na dotyčného podat k soudu žalobu o náhradu škody. To ale musíte prokázat znaleckým posudkem.
Proto doporučuji obrátit se na advokáta.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 04.11.2010 16:05
Text Vašeho dotazuDobrý den chci se zeptat nemáme s majitelem už 5let platnou smlouvu celou dobu sme o ni žádali nyní nám jí chce předložit ale s nájemným od nového roku s jehož výší mi nesouhlasíme protože je vysoké a bydlíme na vesnici a majitel se o nemovitost nějak moc nestará stará okna rozpadající se kotel atd máme tu trvalé bydliště musíme mu novou nájemní smlouvu podepsat píši za celou bytovku paní M.může nás jen tak vystěhovat SOS
Odpověď z 15.11.2010 16:11
Vážená paní,
je problém, že opravdu tak dlouhou dobu nemáte nájemní smlouvu. Nejlepší bude, když se osobně dostavíte k nám do poradny nebo se obrátíte na Občanskou poradnu ve vašem okolí. Adresy najdete na www.obcanskeporadny.cz. Je to z toho důvodu, že je důležité vyřešit problém s tím, že nemáte nájemní smlouvu. Jinak se dá situace ohledně zvyšování nájmu od příštího roku stává pro nájemníky jednodušší. Protože pokud nebudete souhlasit s výší nájmu, budete platit to co platíte nyní a majitel nemovitosti bude muset podat návrh k soudu, aby vám bylo nájemné zvýšeno. Proto pokud vám bude majitel chtít zvýšit nájemné odpovězte mu písemně, že s výší nesouhlasíte bude se muset obrátit na soud sám.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.11.2010 16:53
Dobrý den.Bydlíme v panelovém domě a našimi sousedy je romská rodina s ročním dítětem.Já i můj manžel pracujeme na směny(denní a noční 12 hodinové služby).Po směnách se potřebujeme vyspat a odpočinout v klidu svého domova, ale neustále nás ruší velmi hlasitá hudba,křik a pláč dítěte od romské rodiny(od 8.00 hodiny ranní až do večera).Naše snaha se s rodinou domluvit byla marná,na klepání a zvonění nereagujou,dělají že nejsou doma.Toto se opakuje téměř denně!Prosím o radu.Děkuji
Odpověď z 15.11.2010 16:11
Vážená paní,
panelové domy bohužel skýtají velkou nevýhodu v tom, že je vše slyšet. Chápu, že tento druh rušení vám může způsobovat potíže, ale pokud ruší rodina v hodinách 8- večer, tak je to v mezích zákona. Pokud se s dotyčnými sousedy nemůžete domluvit budete se muset obrátit na příslušný správní úřad na trestní komisy. Pokud jde o rušení nezl. dítětem můžete se obrátit na OSPOD Oddělení právní ochrany dětí, kde by vaše podněty měli řešit. Ale pozor nejde o rušení nočního klidu, ale jde o narušování sousedských vztahů a poškozování vašich vlastnických práv.
Za ICOS Český Krumlov Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 30.10.2010 13:33
Text Vašeho dotazu DOBRY DEN,BYDLIME S PRITELEM V DRUZSTEVNIM BYTE,JA MAM ČLENSKA PRAVA,SEPSALI JSME DOHODU O UZNANI DLUHU,JA JSEM DLUŽNIK.PRITEL TVRDIL ,AT MA JISTOTU ŽE HO NEVYHODIM Z BYTU,DLUH MI ODPUSTI,POKUD NA NĚJ PŘEPIŠU ČLENSKA PRAVA.TED ASI VIM ŽE JSEM SE DOSTALA DO ŠPATNE SITUACE.VEŠKERE ZAŘIZENI BYTU JE NAPSANE NA MĚ,TED PRITEL CHCE AT SE ODSTĚHUJ.VZALI JSME SI UVĚR NA BYT 500 000kc REKONSTRUOVALI CELY BYT.PAK MI PRITEL NAPSAL DOPIS,ŽE PENIZE ZE SMLOUVY NECHCE A ŽE ME FINANČĚ ZNIČI A ŽE NEBUDU MIT NIC.DOPIS MAM SCHOVANY,PTAL SE NA NĚJ.UVĚR JE NAPSANY NA MĚ,SPLACI HO PRITEL,SPLACIME I AUTO,JA PLATIM NAJEM ATD.CJTĚLA BYCH SE ZEPTAT,KDYBY TO DAL PRITEL K SOUDU,JESTLI SE BERE I NA ZŘETEL ,ZE ZARIZENI BYTU UZIVAL CELOU DOBU I ON,JESTLI PRI VYPORADANI MAJTEKU SE BERE NA ZŘETEL ODHAD BYTU .MAM STRACH ,ŽE SE ODTSEHUJE A JA BUDU MUSET MU VYPLATI PENIZE HNED.TED SE ROZCHAZIME.PROSIM PORADTE,NEBO JESTLI BUDE LEPSI BYT PRODAT A PULKU MU VYPLATIT.DEKUJI ZA ODPOVED.DENISA
Odpověď z 02.11.2010 14:51
Paní Deniso,
určitě vám doporučuji řešit situaci osobně buď v naší poradně nebo v Občanské poradně, kontakty jsou na www.obcanskeporadny.cz. Váš dotaz je velmi komplikovaný a sama ho píšete dost roztržitou formou, proto vám nemůžu poradit co v dané situaci dělat, protože je váš dotaz velmi neurčitý a nevím kdy se co stalo. Ohledně prodeje bytu: záleží na tom jaké máte celkové dluhy, jak vypadá smlouva o převodu práv apod. Rozhodně nyní nic příteli nepodepisujete alespoň do doby kdy se poradíte.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 27.10.2010 13:25
Mám problém s nájemníky. Měsíc z nich nemohu dostat nájem a potřebuji je vystěhovat....Mohu nějak urychlit ukončení smlouvy? nebo je opravdu jediná možnost posílat jim dopisy na trvalé bydliště a čekat měsic? Nebo je informovat že mají třeba týden na vystěhování a pak vyměnit zámek? Byt akorát devastují,ani neplati.
Odpověď z 02.11.2010 14:30
Vážený/á,
ve vašem případě můžete pro hrubé porušení nájemního vztahu ukončit nájem i bez přivolení soudu, ale nejlepší je to v době, kdy má nájemník dluh na nájemném ve výši 3 nájmů. I v tomto případě je lepší řešit situaci soudním vystěhováním, kdy vy sice zaplatíte kolek ve výši 1.000,- Kč, ale ten vám budou muset uhradit vaši nájemníci. Opravdu nedoporučuji vyměnit zámky apod. protože na dluh případně nebude brát policie zřetel.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 26.10.2010 19:17
Text Vašeho dotazu Dobrý den, po smrti ¨manžela vlastním s dcerou rod. dům já 3/4 dcera1/4. V létě se odstěhovala a změnila si trvalý pobyt. I potom mi nechce vrátit klíče od domu s tím,že když část vlasní může si v něm dělat co chce. Nemáme spolu žádnou smlouvu a odmítá se podílet na provozu a opravách. Chtěla jsem se zeptat jestli má na to právo a když ne jak se můžu bránit. Děkuji za odpověď.
Odpověď z 02.11.2010 14:12
Vážená paní,
dcera opravdu klíče od nemovitosti vracet nemusí, ale i dle vašeho dotazu si musíte udělat smlouvu o dodržování vzájemných vztahů k nemovitosti. Pozor ale na tom, že máte mít stejná práva a povinnosti. Dcera má povinnost spolupodílet se na nákladech z nemovitosti, ale může mít i právo na případné nájemné z její 1/4. Proto vám doporučuji mluvit s ní o tom, že byste se chtěla dohodnout ohledně nákladů a pokud to nepůjde budete muset řešit situaci přes soud nebo tzv. mediací. To je mimosoudní řešení sporu s nezávislým odborníkem.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 26.10.2010 17:10
matka-82let,totální endoprot.kyčel.kloubu,angina pectoris,diabet,2.stupně.Problémy s úklidem spol.prostor.Musí za ni uklidit rod.příslušníci,nebo si musí případně zjednat a zaplatit úklidovou službu?
Má též ZTP 1.(snad je to dobře) děkuji M. Hanzlíková
Odpověď z 02.11.2010 13:44
Paní Hanzlíková,
pokud vaše matka nemůže vykonávat službu úklidu, která se v domě běžně dělá, má právo na to, aby za ní uklízela rodina případně odborná služba. Je také možno, aby si zařídila pečovatelskou službu,. která by jí jednou za určitou dobu pomohla s tímto úkolem.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 26.10.2010 16:46
Dobrý den pane doktore prosím Vás jsem rozvedená 5 let kde jsme byli vlastníky s býv. manželem rodinného domu.Přítel jeho polovinu odkoupil takže jseme každý byli vlastníkem ideální poloviny tohoto domu.Před půl rokem mě přítel fyzicky napadl a spůsobil mi zranění jenž jsem byla měsíc a půl v léčení.Rozhohd se dům prodat s čím jsem také souhlasila.Ale nárokuje si abych mu zaplatila celou částku Euro oken kterou financoval do celého domu.požaduje aby byla tato celá částka kterou zaplatil teda i do své pulky domu aby mi byla odečtena s prodeje oného domu.Prosím Vás má nárok abych mu vrátila tuto částku a bylo mi toto odečteno s prodeje?Mnohokráte vám děkuji za Vaší odpověď.S pozdravem Jana
Odpověď z 02.11.2010 13:37
Paní Jano,
jelikož jste podíloví spoluvlastníci, vždy se v tomto rozdělení podílů řeší kdo jakými prostředky nemovitost financoval. Pokud není s přítelem domluva ohledně Euro oken a dle toho co píšete má opravdu přítel pravdu. Při vypořádání podílu se i u soudu řeší, kdo a kolik peněz do nemovitosti vložil, pokud přítel vložil celou částku za okna sám a neměli jste nějakou dohodu o společných penězích, obávám se, že po vás částku za okna může chtít. I přesto, že jste podílovými spoluvlastníky byste se měli podílet společně na údržbě domu. Pokud ale někdo z vás vložil větší částku do nemovitosti, může ji chtít zpět.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 22.10.2010 06:14
Dobry den,obracim se na Vas s prosbou...po petiletem souziti s pritelem,mame 8mes.miminko od nej odchazim,na zacatku vztahu jsem mela byt 1+1,ktery jsem po 3letech vlastnicvi prodala..vzali jsme si hypoteku na 2300000Kc a koupili dum..ktery prosel rozsahlou rekonstrukci,priblizne za 1400000kc...ja jsem investovala s prodeje bytu veschny penize,zrusila 2stavebni sporeni atd.On zainvestoval 350000kc a ted kdyz to prodame,chce polovinu penez co dostaneme.Ma na to narok??penize z bytu mi prisly na ucet a pak jsem platila vetsinu plateb na rekonstrukci z toho,mohu to tedy dolozit,ikdyz ne vsechny faktury ,ktere jsem zaplatila nesou me jmeno..dekuji za odpoved
Odpověď z 25.10.2010 16:30
Vážená paní,
vzhledem k tomu, že s Vaším bývalým přítelem nejste manželé, tak není důvod k tomu vypořádat se dle spoluvlastnických práv vyplývající ze společného jmění manželů. Můžete situaci řešit podílovým vypořádáním, ale záleží na tom, kdo je vlastníkem nemovitosti – zda vy, nebo Váš bývalý přítel a na koho je napsaná hypotéka – zda na Vás, nebo na přítele. Tyto informace z Vašeho dotazu nejsou zřejmé a proto svou odpověď nemohu blíže specifikovat.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 21.10.2010 16:51
Dobrý den,
chtěla bych vás poprosit o radu. Před sňatkem mi moji rodiče darovali půlku nemovitosti (darovací smlouva atd..u notářky). Po svatbě mi bývalý manžel řekl, že do nemovitosti nehodlá vkládat peníze dokud nebude vlastnit část nemovitosti. Tak opět u notářky a darovací smlouva se rozšířila do společného jmění manželů a je i spoludlužníkem. Nýní jsme rok a půl rozvedení, z manželství jsou 2 nezletilé děti, které mám v péči. Bývalý manžel už přez rok v tomto domě nežije, ale má tu trvalé bydliště. Tedy veškeré náklady, platby na dům hradím já s rodiči, on se o nic nestará a vždy jen dojede na kontrolu jestli jsme tu neprovedli něco co by se mu nelíbilo. Chtěla bych se zeptat, jaké jsou moje práva jakož to obadrovaná vlastními rodiči a jestli je nějak možné bývalého manžela vyškrtnout z listu vlastníků, aby jsme měli od něj klid.
Moc děkuji Baštařová
Odpověď z 25.10.2010 16:21
Vážená paní Baštařová,
pokud je Váš manžel veden jako spoluvlastník nemovitosti, tak není žádný legální způsob, jak ho vlastnictví proti jeho vůli zbavit. Ve Vašem případě máte povinnost respektovat ho jako spoluvlastníka nemovitosti, dokud se tohoto práva sám dobrovolně nevzdá. Máte však také právo na to, aby na platby a náklady na dům přispíval v souladu se svým podílem. Také jste zmiňovala, že jste již nějakou dobu rozvedeni. Na Vašem místě bych si tedy zkontrolovala, jaké bylo majetkové vypořádání (zda nedošlo k úpravě majetkových práv na nemovitost).
Pokud nemáte majetek po rozvodu vypořádán, tak je to nejlepší udělat do 3 let od rozvodu
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice

Strana:    ««  «  1  2  3  4  5  6  7  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Září 2023
     2  3 
 4  5  6  7  8  9  10 
 11  13  14  15  17 
 20  21  22  23  24 
 28  29  30  
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz