Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Sociální systém

 Odpovědi 21 - 30 z celkem 73
Strana:    ««  «  1  2  3  4  5  6  »  »» 
Dotaz z 05.02.2009 14:12
Dobrý den, prosím o radu. Som Slovenka a žijem v Čechách už 12 rok. celý čas som bola zamestnaná a všetky odvody platím v českej republike, mám tu povolenie k trvalému pobytu. Mám dceru ktorá v říjnu 2009 bude mať tri roky. Jej otec je občan českej republiky ale nežijeme spolu, platí na nu alimenty. ja som bola zamestnaná a ešte stále mám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú ale s dcerou som na rodičovskej dovolenej. Preože od května nebudem mať kde bývať, plánujem sa presťahovať na Slovensko. Zaujímalo by ma čo bude ked v říjnu skončí rodičovský príspevok na dceru. V práci budem musieť dať výpoveď, pretože budem na Slovensku. mám nárok na odporu v nezamestnanosti a ak áno bude ju vyplácať úrad práce z Čiech alebo Slovenska? Ak nárok nemám z čoho mám žiť? Mám nárok aspoň na nejaký príspevok v hmotnej núdzi a ako sa vypočítava? mám 31 rokov. V dobe za posledné 3 roky, po ukončení rodič.dovolenej, budem mať platené odvody od zamestnávateľa alebo nie? ako mám potom postupovať aby som s dcerou mala aspoň nejaký príjem kým si nájdem prácu na Slovensku. ďakujem za odpoveď DANKA
Odpověď z 09.09.2009 14:59
Vážená Danko,
ve vašem případě vám nemohu opmoci, protože nemáme zkušenosti se sociálním dsystémem na Slovensku. Proto by pro vás bylo nejlepší zeptat se ne úřadu práce na Slovensku. Určitě se vám bude započítávat odpracovaná doba v ČR. Jestli budete mít nárok na sociální dávky na Slovenstku bohužel nevím.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 04.02.2009 18:04
Prosím o informaci,dcera žije ve Francii,má české občanství a trvalé bydliště v České republice, je těhotná a gynekologa navštěvuje v zahraničí, tam platí i zdravotní pojištění,může požádat o příspěvek na rodičovskou dovolenou v ČR ? Děkuji Lenka
Odpověď z 09.09.2009 15:00
Vážená paní Lenko,
dle mého názoru vaše dcera o rodičovský příspěvek může žádat a to na úřadu práce ve městě, kde má trvalý pobyt.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 04.02.2009 10:48
Dobrý den,syn je již plnoletý,nedostudoval,byl evidován na Úřadu práce,poté vyloučen.Zaměstnání neustále hledá.Zdravotní pojištění mu zatím platím já.Má nárok na podporu nebo nějaké dávky?Je bez jakéhokoliv příjmu.Děkuji moc za odpověď.J.
Odpověď z 09.09.2009 15:01
Vážená paní J.,
byl-li váš syn vyřazen z ÚP nemá nárok na podporu, ale může být na základě nové písemné žádosti znovu zařazen do evidence ÚP, pokud splňuje podmínky §30 zákona č.435/2004 Sb., o zaměstnanosti . Za této situace váš syn na žádné jiné dávky nemá nárok, další možností je zeptat se na Městském úřadě, kde by mu mohli poskytnout dávkyna sociálním odboru.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 03.02.2009 19:51
Dobrý večer,dcera ukončila nástavbové studium a nemuže sehnat práci.Vím že by se měla přihlásit na pracovni uřad.Má nárok na nějaké dávky nebo na podporu?Jsem rozvedená bez partnera nemužu jí živit.Děkuji za odpovědˇ.
Odpověď z 14.09.2009 16:53
paní A.,
vaše dcera má nárok na podporu v nezaměstnanosti pokud se přihlásí na ÚP a splní podmínky § 27-28 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti a není-li vaši dceři 25 let náleží ji od ÚP zvýšená péče dle § 33 zmiňovaného zákona. Pokud nebude mít nárok na porporu v nezaměstnanosti, tak má nárok alespoň na dávky v hmotné nouzi a tam záleží na životním minimu posuzovaných osob.
Dotaz z 01.02.2009 20:55
Dobrý den.Jsem samoživitelka s vlastním domem.Pobírám sociální příspěvek a příspěvek na bydlení.V loňském roce mi zemřel otec a při vyřizování dědictví mi matka nechala napsat její dům,který má s tím mým společnou zahradu.Matka má v tomto domě doživotní schránku,takže papírově dům patří mě,ale nemám z něj žádný příjem.Zatím jsem měla pouze výdaje.Chci se zeptat,jestli toto dědictví musím přiznávat při nároku na sociální dávky a jestli to tyto dávky nějak ovlivní?Můj příjem a výživné na děti jsou nízké,takže jsem na dávky zatím nárok měla.Děkuji za odpověď Jana
Odpověď z 09.09.2009 15:01
Vážená Jano,
podívejte se na internetové stánky ministerstva práce a sociálních věcí. Tam nejdete podmínky přiznání sociální dávky příspěvku na bydlení i sociálního příplatku. Dle mého názoru dědictví přiznávat nemusíte, ale pokud ano mělo by stačit napsat čestné prohlášení o tom, že z tohoto dědictví nemáte žádný příjem a že na domě máte věcné břemeno, kvůli čemuž není dům prodejný.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 29.01.2009 09:52
Text Vašeho
Dobrý den,
měla bych na Vás takový dotaz. V letošním roce mi bude 54 let a jsem něco přes 2 roky vedena na Úřadu práce.
Dnes mi nabídla paní, která je na mateřské dovolené a chtěla by nastoupit do práce, abych jí hlídala dítě. Pokud bych tuhle nabídku přijala, musela bych se z ÚP odhlásit, aby to nebránilo případné nabídce. Tím pádem bych si musela platit sama zdravotní pojištění.
Hlídání dítěte by bylo na nějakou dohodu (smlouvu) např. 5 dní v týdnu, 8 hodin denně za 40 Kč/hod. Teď mi jde o to, zda paní, která by mě platila za hlídání dítěte nebo já musíme tuhle dohodu někam hlásit nebo ještě něco odvádět - není podnikatelka.

S pozdravem
Sedláková
dotazu
Odpověď z 09.09.2009 15:03
Paní Sedláčková,
můžete si i v případě, že jstee evidována na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání v určité míře přivydělat. Jestliže však jstee rozhodnuta případné zaměstnání, které by vám bylo úřadem práce zprostředkováno nepřijmout a dále pokračovat v hlídání dítěte, pak by zřejmě se jednalo o určitou formu podnikání. Podnikání je definováno jako soustavná činnost za účelem získání zisku. Jestliže by tedy hlídání dítěte bylo možno považovat za soustavnou dlouhodobou činnost, pak by se jednalo o podnikání a vy byste si měla na tuto činnost zařídit živnostenský list. Je tedy otázkou, zda postupovat hned v počátcích tímto způsobem a zařadit se mezi podnikatele či nejdříve na zkoušku provádět hlídání dětí na základě určité dohody s matkou dětí a v případě, že se tato spolupráce bude jevit jako přínosná a dlouhodobá, pak poté až přistoupit k dlouhodobé úpravě tohoto vztahu.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 28.01.2009 20:54
V září 2008 jsem absolvovala střední školu (maturita). Od této doby jsem evidována na úřadu práce. Nepobírala jsem žádné sociální dávky ale nyní jsem těhotná tudíž už mě nikdo nezaměstná. Prosím o radu zda mám nárok na nějakou sociální podporu v těhotenství. Jsem svobodná a bydlím u rodičů. Děkuji za odpověď. Michaela
Odpověď z 09.09.2009 15:03
Vážená Michaelo,
pokud jste nepracovala tak nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Máte právo být registrovaná na úřadu práce a požádat o dávky hmotné nouze. O tyto dávky můžete žádat, ale jelikož bydlíte u rodičů, může se stát, že budete mít vysoké životní minimum rodiny a nemusíte dostat žádné dávky. Bylo by také dobré požádat o sociální dávky na městském úřadu ve vašem městě, kde bydlíte.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 27.01.2009 18:30
dobrý den chtěla bych se zeptat, jsem pátým rokem na mateřské dovolené, jsetli mám nárok na podporu a v jaké výši a jak dluho ji můžu pobírat nnebo jak dlouho mě bude vyplácená. Předem děkuji. Lucie Nettlová
Odpověď z 09.09.2009 15:04
Vážená paní Nettová,
váš dotaz je poměrně obecný. Zřejmě v současné době pobíráte rodičovský příspěvek, avšak vzhledem k délce 5 leti let se bude jednat o rodičovský příspěvek na druhé dítě. V případě délky pobírání rodičovského příspěvku je na vás, abyste si zvolila, jak dlouho tento rodičovský příspěvek bude pobírat, zda 2,3 nebo 4 roky. Toto již zřejmě učinila.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 26.01.2009 19:37
Dobrý večer, syn v loňském roce pobíral 6 měsíců podporu v nezaměstnanosti a pak byl ještě 3 měsíce evidován na ÚP. Od 1.9.2008 nastoupil do zaměstnání na dobu určitou (do 31.1.2009). Bude mít nárok na další podporu v nezaměstnanosti? Má sice odpracováno 12 měsíců za poslední 3 roky, ale nevím jak dlouho musí být zaměstnán po ukončení v evidenci na ÚP, aby měl nárok na další peněžitou pomoc, než si sežene nové zaměstnání - což je momentálně v našem regionu veliký problém. Děkuji za odpověď Lenka
Odpověď z 09.09.2009 15:04
Vážená Lenko,
V zákoně o zaměstnanosti se píše toto:
§ 39
(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který
a) vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období (§ 41) zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti21) (dále jen "předchozí zaměstnání"),
b) požádal úřad práce, u kterého je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti a
c) ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, není poživatelem starobního důchodu.
(2) Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání,
a) se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem33); to platí i v případě skončení jiného pracovního vztahu z obdobného důvodu,
b) kterému vznikl nárok na výsluhový příspěvek podle zvláštních právních předpisů34) a tento příspěvek je vyšší než podpora v nezaměstnanosti, která by uchazeči o zaměstnání náležela, pokud by neměl nárok na výsluhový příspěvek.
(3) O podpoře v nezaměstnanosti rozhodne úřad práce.

Pokud váš syn nic z toho co je vyjmenované v odstavci 2 neučinil tak by na podporu nárok měl mí, ale z vašeho dotazu není patrné jak dlouho pracoval a kdy, tak vám odpovídám takto obecně.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 25.01.2009 17:48
ja a moje sesnactileta dcera jsme mame trvaly pobyt v cesku.momentalne jsme italii.dcera ma 16 let a je tehotna s italskym obcanem.ma narok na porodne a materskou,.nebo ne.
Odpověď z 09.09.2009 15:06
Vážená paní,
nejsem schopna vám na tento dotaz odpovědět jelikož se nezabýváme problematikou našich občanů v cizině. Myslím si, že by vám měli poradit na Úřadě pro mezinárodněprávní ochranu dětí viz kontakty níže. Společné kontakty pro celý Úřad
SOS 24 hodinový pohotovostní telefon pro únosy dětí a krizové situace: 00420 733 365 349
e-mail: info@umpod.cz
fax: 00420 542 212 836
Sekretariát
pevná linka: 00420 542 215 522
klientská účtárna: 00420 542 215 443
Právní oddělení
pevná linka: 00420 542 215 523
Mezinárodní osvojení
pevná linka: 00420 542 215 524
mobilní telefon pro sms: 00420 731 654 881
fax pro oddělení mezinárodního osvojení: 00420 542 217 900
Adresa

Josefská 15, 5. patro
Brno 602 00
Úředním dnem je středa od 13:00 do 17:00.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková


Strana:    ««  «  1  2  3  4  5  6  7  8  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Září 2023
     2  3 
 4  5  6  7  8  9  10 
 11  13  14  15  17 
 20  21  22  23  24 
 28  29  30  
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz