Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Sociální systém

 Odpovědi 61 - 70 z celkem 73
Strana:    ««  «  4  5  6  7  8  »  »» 
Dotaz z 23.09.2008 17:20
Dobrý den.Dokdy otec mého syna, by měl platit alimenty,když syn ukončil školu a je na pracovním ůřadě,bez podpory.Děkuji
Odpověď z 09.09.2009 17:06
Vážená paní,
pokud syn ukončil školní docházku a nechce už studovat tak i přes to, že je evidován na úřadu práce tak nemusí manžel platit výživné, jelikož se už syn soustavně nepřipravuje na budoucí zaměstnání. Váš syn má právo požádat městský úřad o dávky v hmotné nouzi.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 22.09.2008 18:16
dobrý den,chci se zeptat když jsem zrovna nastoupila na mateřskou dovolenou17.09 08(mimichodem předtím jsem byla celých 8měsíců na rizikovce doma na nemocenské),tak do jaké kolonky ted budu vyplňovat tu mateřskou jak dokládám čtvrtletní příjmy?Před tím se vyplňovala že pobírám nemocenské dávky od OSSZ,ale teď nevím jak vyplňovat formulář,tak děkuji předem za radu
Odpověď z 09.09.2009 17:07
Vážená paní,
z vašeho dotazu není vůbec zjistitelné co máte za problém. Proto se budu snažit psát obecně. Nevím jaký formlář máte namysli, ale budu vycházet z toho, že je to formulář např. pro státní sociální podporu. Jelikož budete pobírat rodičovský příspěvek, psala bych být vámi dávky státní sociální podpory a budete muset být evidovaná i na úp.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 21.09.2008 18:53
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké je současné životní minimum,jaké jsou odpočty na děti a nezaopatřenou matku dítěte.
Dostal jsem exekuci na plat i přesto, že jsem se proti tomu odvolal k příslušnému soudu a nevím kolik mi budou strhávat. Mám 2 děti z prvního manželství, na které platím alimenty 4500 Kč měsíčně a 1 dítě 1rok s partnerkou na mateřské, se kterou žijeme ve stejné domácnosti, ale nejsme manželé. Dále bych se chtěl zeptat, jestli je povinností soudu mi poslat „Usnesení o exekuci“ do nějaké doby po jeho vydání. Stalo se mi to, že jsem ho dostal až po roce od exekutora, už s nařízenou exekucí.
Odpověď z 09.09.2009 17:08
Vážený pane,
zcela jsem nepochopila váš dotaz ohledně živostního minima, ale na níže uvedené internetové stránce jsou kalkulačky dle kterých můžete dojít k potřebným výpočtům. http://www.jobzurnal.cz/kalkulacky/
Pokud už vám zaměstnavatel strhává peníze z platu tak musí mít rozhodnutí o exekuci proto by bylo dobré podle jednacího čásla napsat na soud jestli je vůbec exekuce pravomocná, pokud tak není nemůže vám zaměstnavatel peníze strhávat. Soud by vám měl rozhodnutí o exekuci poslat je divné proč vám ho nezaslal. Mohlo dojít k nějakému omylu.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 19.09.2008 22:03
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda stát přispívá nějakou poměrnou částkou na výživné za rodiče-neplatiče ( do roku 2006 přispíval stát dle příjmu druhého rodiče). Měl být schválen zákon, který v těchto případech měl vyplatit na jedno dítě částku 1600,- Kč, s tím, že si pak tuto částku od dlužníka-rodiče, který na děti výživné neplatí bude soudně vymáhat. Děkuji za odpověd.
Odpověď z 09.09.2009 17:08
Vážená paní,
příspěvek na výživu, který byl vyplácen do konce června 2007 již není v zákoně upraven. V současné době je tento příspěvek podřazen pod příspěvkem na živobytí, a to s účinností od 1.7.2007, jehož přiznání je závislé na hranici životního minima, resp. existenčního minima. V říjnu 2007 poslanecká sněmovna na návrh ČSSD projednávala návrh, že by za neplatiče výživného platil výživné stát, tento návrh byl však většinou poslanců zamítnut. V současné době je proto možné postupovat výše uvedeným příspěvkem na živobytí. Bližší informace by poskytl příslušný sociální odbor městského úřadu.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 17.09.2008 18:02
Je nájemce povinen vydat stvrzenku o zaplacení nájmu a poskytnout informace o výměře pronajatého bytu?
Odpověď z 09.09.2009 17:33
Vážený,
z vašeho dotazu mi není jasné s čím máte problém. Jestli jste nájemník máte právo na to dostat od pronajímatele stvrzenku o zaplacení nájmu. Nevím komu byste měl poskytovat informace o výměře bytu, ale pokud žádáte o dávky v hmotné nouzi tak toto se do formuláře vyplňuje.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 08.09.2008 19:38
Syn ukončil ve dvaceti letech studium, od 1.9.2008 je registrován na úřadu práce, kde podle jeho sdělení nepobírá ždnou podporu.
Mohli byste mi poradit, zda je možno ukončit vyživovací povinnostk výše uvedenému datu.
Děkuji
Odpověď z 09.09.2009 17:35
Vážený,
pokud syn je evidován na ÚP a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, protože neodpracoval jeden rok zaposlední 3 roky, má ale právo na sociální dávky v hmotmé nouzi o které by měl požádat. Proto si myslím, že můžete dát k soudu návrh o ukončení vyživovací povinnosti. Sice nemá vysoký příjem, ale už se nepřipravuje na zaměstnání a je starší 18 let.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 06.08.2008 11:43
Dobrý den!Potřebovala bych poradit.Jaký je pro mne postih,pokud jsem zdřejmě pobrala neoprávněně příspěvek na bydlení a soc.příspěvek?Jsem na mateřské,ale za duben až červenec jsem již dostala výplatu-začala jsem prac.na živnost.list.Nepřiznala jsem příjem a zažádala o dávky zpětně.Nebylo to úmyslně!dávky budu muset vrátit,ale dostanu pokutu???Děkuji moc za vaši odpověd!!Ptáčníková Hana
Odpověď z 09.09.2009 17:41
Vážená paní Ptáčníková,
pokud jste neuvedla příjem i když to nebylo úmyslně tak budete muset dávky vrátit. Být vámi vrátím je sama, abyste nedostala nějaké penále. Pokud penále dostanete můžete požádat o zproštění poplatků, ale musíte mít pádný důvod. Tzn. že byste musela doložit proč jste nepřiznala příjem.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 21.07.2008 22:04
Dobry den.Mam dotaz.Mam 2a pul letou dceru.pobiram RP a DP.Od 3let ditete budu pobirat RP3800KC aDP500kc.Jsem samozivitelka vyzivne na dite nepobiram.Muzete me prosim informovat na co vse mam narok a kolik budu s ditetem pobirat?Dekuji za odpoved M.J
Odpověď z 09.09.2009 17:45
Vážená paní,
konkrétní informace o sociálních dávkách by vám měli sdělit sociální pracovníci na městském a pracovním úřadě v místě bydliště. Proto vám nesdělím přesné částky příspěvků pro vaši rodinu.
Podle toho co píšete máte právo na sociální příspěvek, příspěvek na bydlení, pokud budete evidovaná na ÚP tak dávky hmotné nouze. Ale pouze tehdy, když využijete všech dávek sociálních. Životní minimum vaší rodiny je 4.480,- Kč a váš příjem bude činit 4.300,-Kč což znamená, že jako rodina nedosáhnete ani životního minima. Tzn. že budete pobírat vy nejvyšší částky a můžete požádat na sociálním odboru městského úřadu o dorovnání životního minima, ale na podmínky viz níže.
Pozor na to. Píšete, že jste samoživitelka, ale pokud žijete v domácnosti s dalšími osobami, které mají ve vašem bytě trvalé bydliště budete všichni posuzováni jako členové rodiny, i když vy od dalších osob nedostáváte žádné peníze. Protože obecné pravidlo platí, že nejdříve se máte zabezpečit sama, pak rodina a až v poslední chvíli stát. Dále vás s největší pravděpodobností budou žádat na sociálním odboru, abyste požádala otce dítěte o alimenty. Může se vám také stát, že pokud nemáte uvedeného otce v rodném listě dítěte, budou ho sociální pracovnice z městského úřadu vyžadovat. Mohou to mít jako podmínku přiznání dávky. Ale toto je vše individuální a toto vše by vám měli sdělit úřadníci úřadu práce a městského úřadu.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 10.07.2008 08:25
Text Vašeho dotazuDobrý den chtěla jsem se zeptat,jsem samoživitelka mám tříletou dceru,žiji ve společné domácnosti s maminkou která je v důchodu,mamince byla svěřena soudem do péče má neteř,prosím Vás na jaké měsíční příjmi mám já s dcerou nárok,moc děkuji za odpověd
Odpověď z 09.09.2009 17:47
Vážená paní,
na tuto otázku by vám měl poradit jakákoli sociální pracovník na městském úřadě.
Máte nezletilé dítě tak máte právo na přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, pokud jste evidovaná na ÚP tak máte nárok na hmotnou nouzi, ale jen tehdy, když už máte vyčerpané dávky státní sociální podpory. Dále máte právo na příspěvek na bydlení, ale jelikož s vámi bude jako osoba posuzovaná vaše matky a neteř, nejsem si jistá jestli na dávku dosáhnete.
Můžete samozdřejmě využívat celou škálu těchto dávek, ale pozor na to, žijete ve společné domácnosti s dalšími osobami a pokud tam máte trvalé bydliště jste posuzovaní na jednu dávku všichni. Obecně platí, že si nejdřív musíte pomoci sama, pak rodina a naposled stát.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 08.07.2008 21:08
Text Vašeho dotazu Dobry den.Chtela jsem se jen informovat na co budu mit narok.K 13.2.2009 bude mit me dite 3roky.Tudiz bych mela pobirat RP 3800 DP 500kc.Jsem samozivitelka Bydlim v druzstevnim pronajatem byte - je rodinneho znameho je jiz vice nez5let pracovne mimo republiku-povolil mi zde trvale bydliste ale nejsem vlastnikem ani najemcem-tudiz mi na urade rekli ze na prispevek na bydleni nemam narok ani kdyz jsem donesla cestne prohlaseni ze zde bydlim sama s ditetem.byt platim i s elektrinou a plynem 3200kc.Muzete mi zdelit na co a kolik mam narok -pobirat penez a co vse mam udelat pro pobirani prispevku na bydleni.Dekuji za odpoved
Odpověď z 09.09.2009 17:47
Vážená paní,
bohužel vám musím sdělit, že pokud budete bydlet v bytě, kde je přihlášena další i když cizí osoba nebudete mít nárok na žádné sociální dávky. Jako jsou dávky hmotné nouze ani příspěvek na bydlení. V tomto případě nestačí ani čestné prohlášení.
Samozřejmě až vám skončí rodičovská dovolená přihlašte se na ÚP a budete pobírat půl roku podporu v nezaměstnanosti.
Co můžete udělat proto, abyste dostala více přídavků? To je složitá otázka jelikož jste stále vázaná bytem a trvalým pobytem další osoby. V současné době jste posuzována jako 3- členná rodina a sociální odbor vám výjimku neudělí.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  2  3  4  5  6  7  8  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Září 2023
     2  3 
 4  5  6  7  8  9  10 
 11  13  14  15  17 
 20  21  22  23  24 
 28  29  30  
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz