Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Pracovní právo

 Odpovědi 1 - 10 z celkem 156
Strana:    1  2  3  4  »  »» 
Dotaz z 29.03.2023 14:14
Dobrý den,
mám dotaz, na kterou jsem prakticky nikde nemohl dohledat žádnou aspoň trochu relevantní odpověď.

O co jde; pracuji jako IT technik, kdy firma pro kterou pracujim funguje jako subdodavatel služeb jiným korporacím. Ač mám v pracovní smlouvě jako benefit služební vůz, z důvodu malého nájezdu (pod 10 000 km měsíčně) nám firma auto k služebním účelům nikdy nepořídila, pro pracovní účely tedy jezdíme vlastními vozy (se souhlasem zaměstnavatele); vzhledem k tomu, že pokrýváme pobočky klienta prakticky po celých jižních Čechách je pro nás tedy vlastnictví vlastního vozu pro výkon práce nezbytností.

K samotnému dotazu; vzhledem k nezbytnosti mít vlastní vůz k samotnému výkonu práce, jaká (jestli vůbec nějaká?) mám práva ohledně případného volna pro věci jako např. vyřízení STK / kontroly emisí pro legální provoz vozidla? Dnes vyřídit emise a STK na autě je záležitost minimálně půlky dne, o víkendu samozřejmě neproveditelné (protože mají všude zavřeno) a dovolenou si kvůli tomu brát též nechci.

Předem děkuji.
Odpověď z 04.04.2023 18:22
Pracovní volno za účelem vyřízení záležitostí souvisejících s používáním soukromého vozidla pro pracovní účely zákoník práce nijak neupravuje.

Při posuzování eventuálního nároku je třeba vycházet z vnitřních předpisů zaměstnavatele a pracovní smlouvy.

Za Bezplatnou právní poradnu JUDr. Adéla Kamenská
Dotaz z 24.03.2023 07:17
Dobrý den, jsem ve výpovědní lhůtě, mám 80 hodin nevyčerpané dovolené. Chtěla bych si jí vyčerpat. Musí mi zaměstnavatel umožnit čerpání dovolené?
Odpověď z 04.04.2023 18:02
Čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody. Nemůže-li být dovolená takto vyčerpána, je zaměstnavatel povinen určit ji zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku. Toto čerpání dovolené musí být určeno nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, poté by měl zaměstnanec sám právo určit čerpání dovolené.

Protože z Vašeho dotazu vyplývá, že již běží výpovědní lhůta, a Váš pracovní poměr tak určitě skončí před 30. 6. 2023, tak Vám, bohužel, toto právo nepřísluší. Pokud Vám tedy zaměstnavatel s ohledem na provozní důvody nemohl čerpání dovolené umožnit a proplatí Vám ji až se skončením pracovního poměru, nelze jeho jednání považovat za protizákonné.
Záleží na zaměstnavateli, zda Vám dovolenou schválí. Pokud by ale k vyčerpání dovolené nedošlo ani během výpovědní doby, máte nárok na proplacení nevyčerpané dovolené po zániku pracovního poměru.

Zákoník práce dále umožňuje, aby zaměstnanec, který po odchodu ze zaměstnání nastoupí tentýž rok k novému zaměstnavateli, čerpal dovolenou, kterou nedočerpal v bývalém zaměstnání, u tohoto nového zaměstnavatele.

Podmínkou je, že o čerpání dovolené je požádáno ještě před uplynutím výpovědní doby u dosavadního zaměstnavatele. Ten se domluví s novým zaměstnavatelem, jak vysoká náhrada mzdy za dovolenou bude v novém zaměstnání zaměstnanci vyplácena.

Nový zaměstnavatel pak určí, v jakém termínu bude zaměstnanec dovolenou čerpat.

Dosavadní a nové zaměstnání na sebe musí neprodleně navazovat, jinak převod dovolené nelze využít. Rovněž pokud by další zaměstnání začalo až 1. ledna nového kalendářního roku, nelze tento postup uskutečnit.

Za Bezplatnou právní poradnu JUDr. Adéla Kamenská

Dotaz z 06.03.2023 20:15
Dobrý den,potřebuji poradit jak dále postupovat v případě,když prodejce ( e-shop) odmítá vrácení zboží dle § 1829 odst.1 Obč.zák. Objednal jsem si zimní pneumatiky, ale po nasazení na ráfky v pneuservisu, byl problém s vyvážením kol (vysoký počet závaží). Po namontování, jsem najel cca 15 km, klepal volant a celé vozidlo vibrovalo, s vyšší rychlostí se vibrace stupňovaly. Proto byly pneumatiky servisem zpětně demontovány a vráceny s odstoupením od Kupní smlouvy prodejci. Ten odstoupení zamítá s odůvodněním, že montáž na vozidlo je úprava zboží na přání zákazníka a nelze jej vracet. Na můj dotaz na spotřebitelském servisu mi bylo sděleno, že pneumatiky nemají vyjímku a lze je po odzkoušení,bez kterého by se vada neprojevila, na základě zmíněného § 1829 vrátit s odstopením od KS. Zároveň mi doporučili podat návrh na ČOI . Z té mi odpověděli, že nejsou kompetentní spor rozhodnout a doporučili řešení soudní cestou. Rád bych od Vás získal radu jak dále v tomto případě postupovat. K poškození pneumatik montáží nedošlo a opotřebení po najetí 15 km je nepodstatné. Po namontování jiných pneumatik na vozidlo k žádným vibracím ani jiným problémům nedošlo a jízda je stále klidná a bez problémů.
Děkuji za odpověď a Váš názor.
S přáním příjemného dne
Milan Haas
Odpověď z 12.03.2023 19:20
K Vašemu dotazu je třeba uvést, že z něj není jasné, po jaké době jste reklamaci uplatnil a zda se pneumatiky nacházejí u Vás nebo u prodejce.

Pokud prodávající nechce reklamaci uznat, je možné mu zaslat (doporučeným dopisem) nesouhlasné stanovisko s odůvodněním a požádat o opětovné posouzení věci. Konkrétně je vhodné se vymezit proti tvrzení, že osazení pneumatik na vozidlo není úprava zboží na přání zákazníka. Bez osazení by ani nebylo možné vadu zjistit.

Pokud prodejce opět reklamaci odmítne, je dalším řešením je zaslání předžalobní výzvy ke splnění povinnosti. Kdyby došlo k případnému soudnímu řízení, je doručení této výzvy žalovanému jednou z podmínek, aby Vám byla přiznána náhrada nákladů na řízení. Předžalobní výzva však nestanovuje povinnost zahájit soudní řízení, jelikož je možné, že již na jejím základě prodejce reklamaci uzná. Vzor předžalobní výzvy lze nalézt na internetu, je třeba ho přizpůsobit danému problému. Požadovat budete, předpokládám navrácení kupní ceny.

Pokud by prodávající na výzvu nereagoval, nezbude Vám než se obrátit na příslušný soud. Tento postup je samozřejmě nutné důkladně zvážit, jelikož soudní řízení je časově i finančně náročné. Obvykle je vhodné si zajistit i znalecký posudek, jak však uvádím výše, z Vašeho dotazu není zcela zřejmé, zda se pneumatiky nacházejí u vás nebo u prodejce.

V případě úspěchu ve sporu hradí veškeré náklady, včetně nákladů znaleckého posudku, prodejce.
Upozorňuji, že pokud je zboží reklamováno do 6 měsíců, je důkazní břemeno na straně prodejce, to znamená, že prodejce musí prokázat, že nejde o vadu existující již při převzetí, nepostačuje pouhé tvrzení. Po uplynutí 6 měsíců musí existenci vady prokázat kupující. V této souvislosti doporučuji pro případ, že uvedená lhůta již z větší části uběhla, nezasílat nesouhlasné stanovisko, ale rovnou zaslat předžalobní výzvu.


Za Bezplatnou právní poradnu JUDr. Adéla Kamenská
Dotaz z 25.02.2023 19:00
Dobrý den,přítelovi bylo soudně přiznána vyzivovaci povinnost 6500,syn je plnolety do školy už nechodí rok.Ma nastoupit 1.9.zpet do školy,myslíme ale že opět nenastoupí. Musí přítel platit výživné.A pokud opět nenastoupí musíme zadat soud o zrušení výživného?Děkuji za odpověď.
Odpověď z 02.03.2023 12:10
Shodný dotaz je zodpovězen výše.
Dotaz z 11.10.2022 10:12
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak pokračovat. Nastoupila jsem do nového zaměstnání, tudíž jsem ve zkušební době. Momentálně jsem v pracovní neschopnosti. Zdravotní stav není dobrý a tudíž se dá předpokládat, že bude pracovní neschopnost trvat. Šéfová mi volala, že bude nucena mi ukončit pracovní poměr, vím, že na to má právo až po 14 dnech. Nevím však jak poté postupovat. Výpověď musí být písemná a co já pak? Mám se i v pracovní neschopnosti nahlásit na ÚP, nebo až po ukončení pracovní neschopnosti. V tuhle chvíli nemohu nastoupit do jiného zaměstnání.

Předem děkuji.
Odpověď z 16.10.2022 11:02
Na úřad práce se nahlásíte až po ukončení pracovní neschopnosti.

Doplňuji, že pokud byla pracovní neschopnost zahájena ještě v průběhu zaměstnání (nebo do 7 dní od skončení pracovního poměru), tak máte nárok na nemocenské dávky i po skončení zaměstnání. V pracovní neschopnosti můžete být až do skončení neschopenky a máte nárok na nemocenské dávky, které vyplácí stát. Po skončení zaměstnání už za vás neplatí zdravotní pojištění zaměstnavatel, po dobu pracovní neschopnosti tak spadáte do kategorie pojišťěnců, za které zdravotní pojištění platí stát. Je tak oznámit potřebné údaje vaší zdravotní pojišťovně (mají na to obvykle na webu příslušný formulář).

Jinak v době pracovní neschopnosti je zaměstnavatel oprávněn ukončit pracovní poměr ve zkušební době, jak správně uvádíte, až po uplynutí 14 dnů (ochranná lhůta). Nejedná se o „klasickou“ výpověď (např. neběží výpovědní lhůta), ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době, důvod zrušení není třeba uvádět. Oznámení o zrušení pracovního poměru musí mít písemnou formu, pracovní poměr skončí jeho doručením. Pokud by vám bylo zrušení doručeno před uplynutím ochranné lhůty, nebylo by platné.


Za Bezplatnou právní poradnu JUDr. Adéla Kamenská


Dotaz z 01.06.2022 10:58
Dobrý den
Chtěl bych se informovat ohledně možností vystěhovaní aktuálního nájemníka v mém bytě.

Nájemníkovy končí nájemní smlouva 30.6.2022 na dobu určitou. ( už teď začínají problémy a předpokládám že se nebude chtít vystěhovat )
Nájemníkovy bude doporučeně zaslané oznámení o neprodloužení nájemní smlouvy na dobu určitou a způsob ukončení nájmu.
Tj. – Označení stran nájemní smlouvy ( pronajímatel , nájemce )
– Oznámení že smlouva ze dne xx se neobnovuje a nebude dále prodloužená a považuje se dne 30.6.2022 v 11:59 hodin za ukončenou.
– Byt užívaný nájemcem se považuje za vyklizený a předaný dne 30.6.2022 v 11:59 hodin, a to i v případě že nebudou pronajímateli předaný klíče od bytu a sepsán předávací protokol bytu.
– Veškeré zanechané movitě věci v bytě, jsou bez dalšího prodlení považovány za věci opuštěné a vlastník bytu má právo je z bytu vyklidit na náklad posledního nájemce daného bytu.
– Do 30.6.2022 v 11:59 hodin proběhne zdokumentovaní ( video, fotografie s časovým údajem ) aktuálních stavu poskytovaných služeb ( voda, elektrika, plyn ) pro vyúčtovaní za dané období xx , které bude vyhotoveno do 31.7.2022.
– Dne 30.6.2022 ve 12:00 hodin bude byt zdokumentovaný ( video, fotografie s časovým údajem ) pro vypracovaní protokolu o stavu předaného bytu a navráceni kauce, který bude vyhotoven do 31.7.2022

A dotaz zní :

– Mohu tedy od 30.6.2022 a 13:00 hodin podepsat novou nájemní smlouvu s jiným nájemcem ( ten by měl byt z logiky věci jediný pravý nájemce ) , který by je mohl ihned vyhodit ze svého nového obydlí ? a pokud ano jakým způsobem.
– Udělá touto cestou policie ČR něco okamžitě? Muže to brát za neoprávněné vniknutí do bytu

Popřípadě muže oprávněně nový nájemce byt užívat , i v případě že starý nájemník neopustil byt ?.. Tj. byt tam sním, vypínat si pojistky, atd.. Protože náklady na energie už platí on ? ..

Děkují za Vaší odpověd Toník
Odpověď z 07.06.2022 10:17
Vážený pane,

pokud nájemce byt nepředá a je zřejmé, že byt neopustil, nejste oprávněn do pronajatého bytu vstoupit, ani nájemci vystěhovat z bytu jeho věci či vyměnit zámek. Pokud byste toto učinil, vystavil byste se riziku trestního stíhání pro neoprávněné vniknutí do obydlí jiného. Nájemce se svým setrváním v bytě po platném skončení nájemního vztahu trestného činu nedopouští.

O vystěhování tak může rozhodnout pouze příslušný soud, na který je třeba se obrátit s žalobou na předání a vyklizení bytu. Žalobou se taktéž může pronajímatel domáhat i pouze předání, pokud je byt vyklizen, ale nepředán.

Teprve po získání pravomocného rozhodnutí příslušného soudu o povinnosti nájemce byt vyklidit a předat máte možnost předat vykonání této povinnosti exekutorům. Ti nájemci stanoví lhůtu k vyklizení. Jestliže ani přesto ke splnění uložené povinnosti byt vyklidit a předat nedojde, jsou již (exekutoři) oprávněni do bytu vstoupit a vyklidit ji sami.

Za dobu, kdy nájemce byt nadále užívá, máte nárok na náhradu ve výši nájemného, a to až do dne, kdy nájemce byt předá.

Z uvedeného tak vyplývá, že rozhodně nelze považovat byt za předaný a vyklizený v případě, že k tomu ze strany nájemce fakticky nedojde.

Policie ČR nemůže nájemce nijak donutit byt opustit, naopak může řešit Vaše neoprávněné vniknutí do bytu, to samé se vztahuje i na nového nájemce.
Smlouvu s novým nájemcem podepsat můžete, ale je třeba si uvědomit, že na základě uzavřené smlouvy jste povinen umožnit nájemci užívání bytu, což v případě, že byt nebude fakticky volný, nejste schopen.

Co se týče odpojování přívodu elektrické energie, či vody do bytu, tak podle ustálené judikatury byste se i v tomto případě mohl dopouštět trestného činu, stejně tak nový nájemce.

K postupu ohledně věcí nájemce je třeba vyčkat, až si je nájemce převezme. Jestliže se tak nestane, je nutné zaslat nájemci písemnou výzvu s poskytnutím přiměřené lhůty k jejich převzetí, teprve tehdy, pokud je nepřevezme, můžete s těmito věcmi naložit dle svého uvážení (např. je prodat).

Závěrem tak shrnuji, že pokud nájemce byt dobrovolně neopustí, nelze ho „vyhodit“ svépomocí, ale je třeba žalovat vyklizení a předání bytu u příslušného soudu.


Za bezplatnou poradnu mezi §§ JUDr. Adéla Kamenská


Dotaz z 24.11.2021 14:07
Dobrý den ,Jde o to že družstvo ma smlouvu s osobou Martinem T. Kterému pronajima staj. V průběhu prepisujeme smlouvu na nás ale uz jsme pronajali boxove uatajeni na nase jméno. Prisla kontrola z živnostenského uradu. Jedna se mi o to jak dale postupovat budeme sjednavat zivnost a najemni smlouva bude na nas v tomhle tydnu. Bohužel nevime co teď kdyz smlouva o ustajeni kone mela byt psana na Martina T., jako provozovatele staji. Jelikož jsme nevedeli ze ustajeni se musi hlasit na živnostenský úřad.A ted nevíme jak postupovat aby následky byli co nejmenší .. Jednoduše smlouva o ustajeni kone mela byt napsana na pronajimatele staje Martina T. Ale napsali jsme ji na sebe.. Coz je podle naseho zjištění podvod.
Odpověď z 01.12.2021 13:38
Vážený pane,
na základě Vašich údajů lze jen těžko poskytnout odpověď. Není jasné, zda se jedná o občanskoprávní problém (uzavření smlouvy k objektu, ke kterému dosud nemáte žádné právo) nebo veřejnoprávní, to znamená, zda k pronájmu boxu je nutné ve Vámi popsaném případě mít živnostenské oprávnění.
Doporučuji proto využít možnost využití telefonické konzultace na čísle 774 110 124 (platí pro všechny pobočky) nebo 380 727 600 (pouze hlavní sídlo poradny v Českém Krumlově v provozních hodinách českokrumlovské poradny, tj. všední dny, kromě středy), případně na e-mailu pravni.poradenstvi@krumlov.cz nebo osobně na některé z našich poboček (viz http://poradna.krumlov.cz/w/pobocky-provozni-doba-30/).

Za bezplatnou poradnu mezi §§ JUDr. Adéla Kamenská
Dotaz z 23.11.2021 14:03
Zdravím,
Můj dotaz zní, jsem v podnájmu a už 3 dny nefunguje topeni a neteče tepla voda ale snaha majitele nebi mic vidět zatím jen slibuje ale ve finále se nic neděje jak dlouho nás může nechat bez tepla a teplé vody?
Odpověď z 24.11.2021 15:34
Dotaz zodpovězen níže.
Dotaz z 17.10.2021 16:36
Dobrý den tady Jarek dnes mi dcera řekla že pi mě nechce vyžívne i když studuje vysokou školu prý mi to pošle i písemně jak se mám dál zachovat děkuji za odpověď
Odpověď z 19.10.2021 12:11
Dotaz zodpovězen.

Adéla Kamenská
Dotaz z 26.08.2021 19:36
Srážky že mzdy ( poškozené bočnice)
V pracovní smlouvě není žádný bod o tom, že by mi zaměstnavatel mohl učinit srážku za poškození či ztrátu svěřených věci.
Jediné zminene srážky jsou jak jste psala na zdravotní sociální atd.
Pak je tam psáno, že se mám starat o svěřené věci, udržovat v čistotě atd. Přičemž tam není nic o tom, že by při poškození či ztrátě mohl ztrhnout částku že mzdy.
Jelikož jde o pozici řidič kamionu, se kterým se jezdí po stavbách tak jediná nečistot v autě byla od bot která byla uklizena.
Čištění které údajně nechal udělat ( od bývalých kolegu vím, že nenechal) říká a chce ztrhnout, aby mi uskodil.
Žádné faktury nic nemá a vinu ani písemnou dohodu mi ne prokázal, neukázal a nic sem o tom nepodepsal.
Dekuji
Odpověď z 30.08.2021 12:43
Dobrý den,
dovoluji si Vás ještě opakovaně informovat ve věci poškozené bočnice na obecnou odpovědnost zaměstnance, kterou upravuje zákoník práce. Dle kterého je zaměstnanec odpovědný za vzniklou škodu zaměstnavateli, až do výše 4,5 násobku svého průměrného měsíčního výdělku. Co se týče čištění interiéru kamionu, není zaměstnavatel oprávněn Vám provést srážky, aniž by Vás předem informoval a tuto skutečnost doložil.

Za Bezplatnou poradnu mezi §§ Mgr. Markéta Kneislová

Strana:    1  2  3  4  5  6  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Září 2023
     2  3 
 4  5  6  7  8  9  10 
 11  13  14  15  17 
 20  21  22  23  24 
 28  29  30  
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz