Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Bytová oblast

 Odpovědi 1 - 10 z celkem 55
Strana:    1  2  3  4  »  »» 
Dotaz z 28.12.2010 10:00
Dobrý den,po smrti babičky zdědil dům můj otec s podmínkou ( v závěti), že 2 roky po babiččině smrti má její syn ( otcův bratr) možnost v domě bydlet. Tato doba uplynula před více než půl rokem, a strýc se odmítá vystěhovat. Dům je ve vlastnictví mého otce, strýc neplatí nájem, jen 500 kč na elektřinu. Neplatí ani dřevo a uhlí, kterým topím, nepomáhá při opravách,údržbě domu. Obývá dolní patro, které chci rekonstruovat, ale on o stěhování nechce slyšet. Nabídli jsme mu, že najdeme podnájem, ale žádost leží několik měsíců na stole tak, jak jsme mu ji dali. Bohužel zde má trvalé bydliště. Dá se nějak tento člověk vystěhovat? Už jsem z toho zoufalá. Dohoda není možná. Odmítá to řešit, platit...Děkuji za radu.
Odpověď z 04.01.2011 11:14
Vážená paní,
nejlepší je začít tím, že písemně vyzvete strýce, aby začal platit nájemné, přispíval na otop a staral se o domácnost. Pokud nebude reagovat, může majitel nemovitosti podat k příslušnému soudu (okresnímu nebo obvodnímu) žalobu na vystěhování s přivolením soudu. Jde o to, že strýc nemá nájemní smlouvu ani užívací právo k nemovitosti. To mu zaniklo s závětí.
Proto může váš otec podat na soud návrh na vystěhování. Na základě tohoto pak můžete podat žádost na zrušení trvalého bydliště. Trvalé bydliště má pouze evidenční charakter, proto dle něho nemá váš strýc právo na nájem či podnájem nemovitosti.
Soudní poplatek se v tomto případě hradí dle platného sazebníku.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 20.12.2010 16:30
Dobrý den, odeslali jsme majiteli bytu výpoved z nájmu doporučeným dopisem, který ale nepřevzal a zaslal zpet. Nyni trva na jiném datu ukončení nájemní smlouvy než která byla sdělena v dopise. Z bytu jsme se již odstehovali a trvale bydliště máme jinde. Majitel vyžaduje placení 3 nájmů dle OZ a navíc placení služeb.
dekuji
Odpověď z 04.01.2011 11:23
Vážený/á,
dle občanského zákoníku musí být výpověď z nájmu sepsána a doručena. Z toho vyplývá, že v tomto směru má majitel pravdu a mělo by se postupovat dle občanského zákoníku. Proto po vás může požadovat nájemné i za dobu kdy už tam nejste. Co se týče plateb, ty by měly být ukončeny v předáváním bytu. Pokud se tak nestalo můžete se obrátit na soud případně na Sdružení na ochranu nájemníků, kteří by vám v tomto mohli pomoci.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 16.12.2010 12:12
Dobrý den,
na začátku letošního roku se do našeho domu nastěhovala paní co má velké problémy se sluchem, televizy má zapnutou tak že slyšíme každé slovo, ale naší televizy neslyšíme... Paní bydlí v patře nad námi, ale ve vedlejším bytě. Několikrát jsme ji žádali ať televizy ztišší, vždycky řekla že to udělá, ale druhý den to bylo to samé. Ke všemu její sousedka (paní co bydlí přímo nad námi) si také začala zasilovat televizy, takže už nám nad hlavou "řvou" dvě televize. Jedna sousedka teď svádí na druhou, která má televizy víc nahlas, ale neztlumí jí ani jedna. Za pár dní se nám má narodit miminko, neumím si představit, že v takém hluku může miminko vůbec spát. Můžeme s tím něco udělat? Domovník nám radí ať po 22hod. zavoláme policii, ale miminko chodí spát okolo 18hod. a potom je mi nepřijemná představa, že na někoho volám každý den policii. Děkuji za radu.
Odpověď z 20.12.2010 12:30
Vážení,
tyto problémy by měl řešit domovník případně byste je měli řešit na domovních schůzích. Pravda je v tom, že pokud neruší sousedé po 22 hodině neměla by to policie řešit. Jelikož hlukem budou obě sousedky rušit výchovu nezl. dítěte mohli byste se dle mého soudu na policii obrátit. V zákoně je sice určité hodiny, kdy by měl být hlídán noční klid, ale je jasné, že malé dítě má jiné nároky na klid než ostatní.
Toto je bohužel vše co vám k dané situaci mohu říci.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 09.12.2010 13:42
Dobrý den, asi před čtyřmi lety si moji rodiče nechali v bytě vyměnit stoupačku na odpad, domluvené to bylo i s majitelkou bytu nad námi, ta si to ale na poslední chvíli rozmyslela, rodiče si tedy nechali udělat jen svoji část na vlastní náklady, ted jsem byt zdědila a v místnosti s wc je na stropě neustálé vlhko, plíseň, zřejmě už se jí to tam rozbíjí, informována o tom sousedka byla, viděla to, ale žádná náprava, svůj byt darovala vnučce, takže už není majitelkou a já nevím, za kým jít, na koho se obrátit, nebo ještě zkusit domluvu, děkuji Iva
Odpověď z 13.12.2010 19:26
Paní Ivo,
rozhodně byste v první fázi měla jednat s majitelkou bytu. V tomto případě se jedná o vnučku vaší sousedky. Měla byste jí písemně vyzvat, aby napravila situaci. Pokud to ona neudělá, můžete řešit situaci přes soud a to náhradou škody, kterou vám nefunkční stoupačky způsobily.
Pokud tedy budete něco opravovat tak si vždy uschovejte doklady o tom, kolik jste za opravu zaplatili. Pokud na mimosoudní výzvu nebude majitelka bytu reagovat, bude muset na váš návrh rozhodnout soud, který je místně příslušný. Buď je to okresní nebo městský soud.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková
Dotaz z 07.12.2010 12:19
Dobrý den, máme dost závažný problém, zatíká nám do bytu, máme to všude, dokonce i v elektrickém rozvodu. Nájemce to odmítl řešit, dokonce nám zvedl nájemné bez toho, aby bral ohled na stav bytu, který je prakticky neobyvatelný. jsme ve vážné finanční krizi, proto si nemůžeme dovolit odstěhovat a zaplatit další nájem a s tím spojené další náklady
Odpověď z 09.12.2010 13:50
Vážená paní,
pronajímatel musí řešit situaci s neobyvatelným bytem. Doporučuji vám obrátit se na odborníky a to buď naší poradnu, jakoukoli Občanskou poradnu v republice, adresu najdete na www.obcanskeporadny.cz nebo na Sdružení nájemníků. Váš problém je dost komplikovaný a je důležité vyjednávat s pronajímatele a žádat slevu na nájmu, opravu případně náhradní bydlení. Může se také stát, že se budete muset obrátit na soud, aby ten nařídil opravu bytu případně slevu na nájmu. Rozhodně se osobně obraťte na jednu z výše jmenovaných institucích. Je dost komplikované vysvětlovat tak náročnou situaci přes e-mail.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 03.12.2010 13:12
Dobrý den, asi před rokem jsem koupila RD od rozvedených partnerů, dům měli v SJM oba s prodejem souhlasili a vše proběhlo v pořádku, já svým závazkům dostála, ale bohužel jsem za prodávající ze strachu z komplikací či dluhu zaplatila i daň z prodeje(převodu) nemovitosti. Lze zpětně od bývalých vlastníků vymáhat již zaplacenou daň? Po případě na jaký úřad/soud se mohu obrátit. Částka to nebyla malá, je vůbec reálná šance, že se mi peníze vrátí?
Děkuji za odpověď
Odpověď z 09.12.2010 13:50
Vážená paní,
dle zákona opravdu v případě, že prodávající nezaplatí daň z prodeje nemovitosti musí jí zaplatit kupující. Ten zase může prostřednictvím soudu požadovat náhradu škody, která mu byla způsobena. Proto to pro vás vyplývá, že můžete podat návrh k soudu o náhradu škody. Návrh se podává k soudu, kde máte trvalé bydliště. Buď je to okresní nebo městský soud. S žalobou musí být zaplacen i kolek, který je vypočítán dle sazebníku. Do 15.000,- Kč je to 600,- Kč a nad tuto částku jsou to 4% z celkové služné částky. Pokud bude rozhodnuto pro ve váš prospěch, tak náklady na soudní jednání i kolek platí prohrávající strana. Pokud by dlužník neuhradil dlužnou částku, můžete se pak obrátit na exekutora, který by jí vymáhal. To jsou z obecného hlediska základní informace, které byste měla vědět.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 02.12.2010 17:22
Text Vašeho dotazu


Dobrý den,
soused na mě podal stížnost městskému stavebnímu úřadu.Následně jsem na souseda podal stížnost také .Úřad nám uložil dohodou odstranění závad v termínu do 31.10.2010.S tímto jsme oba souhlasili.Já splnil vše v termínu, soused ale ne.
Úřad mu stanovil termín nový 30.11.2010,který opět nesplnil.Nyní jsem obdržel od úřadu email, kde mi oznamuje, že soused byl na úřadě osobně, a že úřad nebude nadále řešit naše sousedské spory a pokud se mi to nelíbí mám se obrátit na soud.Domníval jsem se, že když úřad pošle dvakrát úřední dopis s doručenkou, kde ukládá úkoly, tak by měl taky trvat na jejich splnění.Pokud se úřad rozhodne jinak, měl by podle mne mi úředné oznámit z jakého důvodu ,se po osobní návštěvě souseda rozhodl změnit své původní rozhodnutí.Prosím Vás, abyste mi poradili, jak mohu postupovat dál, a jestli je proti tomu nějaké odvolání.
děkuji za odpověd
s pozdravem V.N.
Odpověď z 09.12.2010 12:46
Pane N.,
pokud úřad rozhodl a soused stále neplní co by měl, budete se muset sám obrátit na soud, aby ten rozhodl v žalobě na přikázání, co a jak má váš soused učinit.
Spor se bude muset řešit v občansko-právním sporu a to jak jsem již výše napsala tzv. přikazovací žalobou, kde budete jako navrhovatel požadovat po sousedovi napravení situace a na základě rozhodnutí soudu se bude muset napravit vše co soused svým jednáním zničil. V tomto případě můžete vyčíslit i Škodu, která vám vznikla a požadovat po sousedovi náhradu škody.
Za ICOS Český Krumlov Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 21.11.2010 09:46
Dobrý den!
Před 8 měsíci se nad nás nastěhovali nový sousedé. Je to mladý, bezdětný pár. Bohužel od doby jejich nastěhování neustále řešíme hrozný dupot, stěhování nábytku, luxování a jiné činnosti prováděné běžně kolem 23hod. a déle. Mnohokrát se také stalo, že ráno v 7hod začne vrtat a na prosbu zda by to nešlo odložit argumentuje nočním klidem, kterým končí v 6hod.
Poslední dobou je také pravidlem, že každý víkend či svátek od brzkého rána do 22hod někdy i déle nepřetržitě vrtá, bouchá a provádí jinak velmi hlučné činnosti. Já jsem nyní na rizikové graviditě a manžel pracuje ve státní správě ve směnách.
Zkoušeli jsme si s ním promluvit, poprosit ho o vstřícnost,ale bohužel bez odezvy.
Před nimi tam bydlela rodina s dětmi, o těch jsme skoro nevěděli, též prováděli rekonstrucki bytu, ale vždy jsme se dohodli a měli možnost po noční směně spát! Nechali jsme si udělat sádrokartonové stropy, neboť nám bylo řečeno, že to bude menší izolace. Bohužel víc už udělat nemužeme.
Má tato situace nějaké řešení, když nepomáhá domluva?

Velmi děkuji za odpověď

s pozdravem Kamila Chloubová
Odpověď z 22.11.2010 15:46
Paní Chloubová,
problémy vašeho typu jsou vždy komplikované na řešení. Pokud máte v domě něco jako správce budovy nebo "fungující" sousedy, mělo by stačit, aby všichni promluvili s dotyčnými hlučnými sousedy. Pokud nic takového nepomůže můžete se obrátit na přestupkovou komisy na příslušném správním úřadu. Buď městský úřad nebo magistrát. Mohl by pomoci mediátor, který by dohodou řešil domluvu ohledně klidu v bytě. Podívejte se na internetové stránky Asociace mediátorů.
To je asi vše co jsem schopná k vašem u případu říci.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 15.11.2010 09:38
dobrý den,
byl jsem nějakou dobu v zahraničí,nyní jsem se vrátil a zjistil jsem že moje matka,která se léčí na psychiatrii(bere silné prášky,má uznaný invalidní důchod) nadělala spousty dluhů..je vlastníkem rodinného domu-teda vlastně už není cca před 2měsíci podepsala někde nějakou smlouvu o prodeji s tím,že ji dohodnutá cena bude zaplacena po přepisu bude mít nárok ještě 2roky bydlet v nemovitosti než si najde něco jiného-ale když jsem po ní smlouvu vyžadoval abych se podíval na podmínky-protože nemovitost je přepsaná a matka nedostala zaplaceno řekla mi že smlouvu nemá a že jí tu smlouvu ten"hodný pán" pošle až bude zapsán v katastru(tam už zapsán je-smlouva a ostatní věci matce nepřišly)prosím poraďte mi dá se nějak zpětně matku prohlásit za nesvéprávnou,nebo nějak odstoupit od smlouvy-kterou jsem ale neviděl a vůbec nevím jak došlo k přepsání??
děkuji ing.Suchý
Odpověď z 16.11.2010 15:51
Pane Suchý,
ve vašem případě doporučuji okamžitě oslovit právníka, který by danou situaci řešil. Ohledně zbavení svéprávnosti mohu říci jen to, že můžete podat návrh na soud pro neplatnost smlouvy, ale neznám dobu, kdy byla smlouva podepsána. Proto doporučuji okamžitě oslovit advokátní kancelář, aby začala situaci řešit. Opětné zbavení svéprávnosti bývá problém, ale pokud je stav vaší matky stabilní již několik let, nemusel by to být zádrhel.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 14.11.2010 19:24
Bydlíme s manželkou v rodinném domku. Stavebníkem jsem byl já, avšak postavili jsme ho v době trvání manželství, proto je asi součástí společného jmění manželů. Často nás navštěvuje má nevlastní dcera (stáří 30 let), kterou jsem přiženil, a která se již živí sama. Dcera se ke mně soustavně chová neurvale a drze, a proto si nepřeji, aby nás nadále v domku navštěvovala - se svou matkou se může setkávat v bytě 4+1, který nám též patří, je v jiném místě než domek a je nyní obýván pouze naším společným synem. Manželka však trvá na tom, že dcera nás bude nadále v domku navštěvovat. Mám možnost se tomu bránit? Může manželka proti mé vůli trvat na tom, že dcera bude v domku pobývat, přestože já jakožto spolumajitel jsem jednoznačně proti a přestože manželka s dcerou mají jiné místo, kde se mohou setkávat?
Odpověď z 16.11.2010 15:45
Vážený pane,
ve vašem případě bych doporučila řešit situaci prostřednictvím nezávislého mediátora, který by domluvil nějaký kompromis. Jako spoluvlastník samozřejmě nemusíte souhlasit, aby se daná osoba na vašem pozemku a ve vaší nemovitosti objevovala, ale toto pak musíte řešit u soudu případným zákazem vstupu, ale to by proti vám musela dotyčná vykonat nějaký trestný čin apod. V případě rodinných problémů jsou často tyto situace neřešitelné.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice

Strana:    1  2  3  4  5  6  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Leden 2021
     1  2  3 
 4  5  6  7  8  9  10 
 11  12  13  14  15  16  17 
 18  19  20  21  22  23  24 
 25  26  27  28  29  30  31 
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz