Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Bytová oblast

 Odpovědi 31 - 40 z celkem 62
Strana:    ««  «  1  2  3  4  5  6  7  »  »» 
Dotaz z 21.10.2010 16:51
Dobrý den,
chtěla bych vás poprosit o radu. Před sňatkem mi moji rodiče darovali půlku nemovitosti (darovací smlouva atd..u notářky). Po svatbě mi bývalý manžel řekl, že do nemovitosti nehodlá vkládat peníze dokud nebude vlastnit část nemovitosti. Tak opět u notářky a darovací smlouva se rozšířila do společného jmění manželů a je i spoludlužníkem. Nýní jsme rok a půl rozvedení, z manželství jsou 2 nezletilé děti, které mám v péči. Bývalý manžel už přez rok v tomto domě nežije, ale má tu trvalé bydliště. Tedy veškeré náklady, platby na dům hradím já s rodiči, on se o nic nestará a vždy jen dojede na kontrolu jestli jsme tu neprovedli něco co by se mu nelíbilo. Chtěla bych se zeptat, jaké jsou moje práva jakož to obadrovaná vlastními rodiči a jestli je nějak možné bývalého manžela vyškrtnout z listu vlastníků, aby jsme měli od něj klid.
Moc děkuji Baštařová
Odpověď z 25.10.2010 16:21
Vážená paní Baštařová,
pokud je Váš manžel veden jako spoluvlastník nemovitosti, tak není žádný legální způsob, jak ho vlastnictví proti jeho vůli zbavit. Ve Vašem případě máte povinnost respektovat ho jako spoluvlastníka nemovitosti, dokud se tohoto práva sám dobrovolně nevzdá. Máte však také právo na to, aby na platby a náklady na dům přispíval v souladu se svým podílem. Také jste zmiňovala, že jste již nějakou dobu rozvedeni. Na Vašem místě bych si tedy zkontrolovala, jaké bylo majetkové vypořádání (zda nedošlo k úpravě majetkových práv na nemovitost).
Pokud nemáte majetek po rozvodu vypořádán, tak je to nejlepší udělat do 3 let od rozvodu
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 20.10.2010 20:52
Dobry den, chtela bych vas pozadat o radu.Pred 7lety jsem koupila dum ze spotrebitelskeho uveru a jelikoz muj partner na nem tvrde pracoval a spalecel uver, darovala jsem mu polovinu domu. Pred 3roky jsme se rozesli, ale jelikoz nema na vyplaceni me ci uveru (ktery je pouze na me jmeno), tak se stale nemohu zavazku zbavit. On s prodejem nesouhlasi a si chce dum nechat-coz je v poradku, ale ja chci doplatit uver (uz jen 100.000)a konecne byt bez zavazku. Je nejaka moznost uvalit na dum zastavu a on by mohl doplatit muj uver a sam by si dal splacel svuj?musi prokazat najaky prijem? Prosim poradte.Dekuji Petra
Odpověď z 02.11.2010 09:59
Paní Petro,
váš dotaz je napsán tak obecně a nekonkrétně, že i já budu odpovídat obecnější formou. S bývalým přítelem jste stále podílovými spoluvlastníky. Záleží také na tom, jak velký máte každý podíl. Forma řešení by byla opravdu si vzít úvěr na nemovitost, ale bývá problémem, že pokud má váš bývalý přítel pouze malou část nemovitosti, může se stát, že mu nikdo úvěr nedá. Jinak nevím co myslíte zástavou. Na zástavu vám nikdo peníze nedá. Muselo by se to řešit půjčkou. Buď hypotékou nebo klasickou. V současné chvíli se u bank příjmy dokládat musí a pokud má nějaký majetek tak se opravdu dává do zástavy, aby dostal úvěr. 100.000,- Kč není zas tak velká částka tam se dá předpokládat, že by musel pouze doložit příjem a nebyla by uvalena zástava na nemovitost. Doporučuji se obrátit na finančního poradce.
Za CSS Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 20.10.2010 18:42
Dobrý den, podepsali jsme rezervační smlouvu na nemovitost s platností na 2 měsíce. Za tu dobu jsme byli asi na třech prohlídkách této nemovitosti, podívat se na vybavení,smlouvy a přeměřit si pokoje. Po uplynutí této doby jsme teprve dostali na posouzení smlouvu o smlouvě budoucí ke které jsme měli námitky a s poznámkami ji vrátili na předělání. Čas plynul a nic se nedělo. Smlouvu jsme doposud neviděli.Teď chceme vrátit rezervační zálohu a realitka se příčí. Poradíte předem děkuji.
Odpověď z 21.10.2010 12:18
Vážený pane,
často se stává, že realitní kancelář požaduje podepsání rezervační smlouvy na nemovitost co nejdříve, proto makléři velmi často tlačí na kupce, aby smlouvu podepsali už při první schůzce. Podepsáním rezervační smlouvy se však kromě získání přednostního práva na koupi nemovitosti zavazujete k zaplacení nevratného rezervačního poplatku. Dle § 51 občanského zákoníku se jedná o smlouvu tzv. nepojmenovanou, která zavazuje obě strany k nějaké činnosti. Pro vás je to rezervace nemovitosti a pro realitní kancelář jistota, že právě vy si nemovitosti koupíte. Jelikož neznám přesné znění smlouvy nemohu vám k tomu říci více informací.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková
Dotaz z 19.10.2010 13:23
Dobrý den,babička koupila dům,v katastru je zapsaná jako majitelka.Jenže si tam nastěhovala příživníka,který tam má napsané trvalé.bydliště.Je nezaměstnaný,veškeré poplatky hradí babička ze svého důchodu.Nyní skončila v nemocnici,do domu se již nevrátí,vyřizuje se jí domov důchodců.Jedná se o to,že druh co tam s ní žije,mezitím poprodával veškeré její zařízení,a uvnitř domu vše bourá,takže dům ,je prakticky neobývatelný.Navíc babičce strhávají veškeré zálohy na dům-elektřina,voda atd.z důchodu,takže on tam žije zadarmo,a ještě vše ničí a prodává majetek.Jedná se nám o to,abychom,-babička nám podepsala plnou moc ho mohli vystěhovat z domu.Jenže veškeré papíry k domu,kupní smlouva adt,má u sebe a nikoho dovnitř nepustí.Jak máme dále postupovat?chceme podat návrh na vystěhování k soudu,jenže nemáme žádné papíry k domu,-kupní smlovu.Vyžádá si soud,tuto smlouvu v katastru,nebo jak máme postupovat dále?Moc děkuji za pomoc,s pozdravem BODNÁROVÁ
Odpověď z 21.10.2010 11:07
Paní Bodnárová,
důležité je opravdu co nejrychleji zajistit si plnou moc. Na základě tohoto můžete rozjet žalobu na soudní vystěhování. Jako první můžete udělat to, že zrušíte trvalé bydliště dotyčné osobě a případně pokud opravdu ničí majetek, který mu nepatří řešte situaci trestním oznámením. V návrhu na soudní vystěhování opravdu musíte vysvětlit proč nemáte kupní smlouvu, ale z výpisu z katastru nemovitostí se dá zjistit vlastnictví, proto si myslím, že nemusíte žádat soud, by si vyžádal dotyčnou smlouvu. Hlavně situaci řešte co nejrychleji.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková
Dotaz z 19.10.2010 09:10
Text Vašeho dotazu:Dobrý den.chtěla bych se zeptat.Manželova babička má pět dětí,ale rozhodla se že byt ve kterém bydlí a který vlastní chce po své smrti odkázat jemu.Pokud bude tedy manžel uvedený v závěti jako dědic babiččina bytu,bude mít i tak jejích pět dětí nárok na
nějaký podíl anebo tím jejich nárok zaniká?Ještě by mě zajímalo jakou výši z hodnoty bytu činí dědická daň,která se bude muset zaplatit.
Odpověď z 21.10.2010 10:50
Vážená paní,
ve vašem případě si myslím, že dědictví situaci neřeší. Jelikož děti jsou neopomenutelní dědicové, závěť by v tomto případě nebyla platná a ostatní dědicové by jí mohli u soudu napadnout. Lepší varianta by byla, kdyby babička darovala vašemu manželovi byt s věcným břemenem a to na dožití. Tím by byl byt darován a nebyl by následně předmětem dědictví. Darovací daň se v tomto případě neplatí, protože se vychází z dědických skupiny. Jelikož jsou děti a prarodiče v II. skupině je od daně osvobozena, jediná daň co se bude muset platit je daň z převodu nemovitosti.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková
Dotaz z 18.10.2010 10:22
Dobrý den,
prosím Vás, můžete mi sdělit, kolik zaplatí v procentech darovací daň syn, který daruje své matce byt?
Děkuji Koželuhová
Odpověď z 20.10.2010 13:11
Paní Koželuhová,
darovací daň je stále v této skupině osvobozena od daně darovací. V dani se hledí na skupiny dle dědických skupin dle občanského zákona, jelikož děti a rodiče jsou v I. dědické skupině jsou proto osvobozeni.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková
Dotaz z 18.10.2010 09:39
Vážení,
měla bych dotaz a prosím o radu, jakým způsobem ošetřit investici
do rod. domu. Po povodních jsme s manželem na vlastní náklady a svépomocí zrekonstruovali a přistavili domek jeho matky.Tím se jeho hodnota několikrát zvýšila. Nyní maminka manžela darovala domek mému manželovi. Do rekonstrukce jsme vložili jednak společné peníze,vetší část peněz, které mi z dědictví darovala má matka a stavební spoření naší starší dcery. Netrvám na přepsání části domku na mě a ani na dceru, ale chci ošetřit naší investici pro případ rozvodu, nebo úmrtí jednoho z nás. A jakým způsobem v takovém případě probíhá řízení dědictví, máme dvě dcery a manžel dceru z prvního manželství, která žije v zahraničí a finančně se nepodílela.Doufám, že je můj dotaz srozumitelný a děkuji velmi za odpověď.
Odpověď z 20.10.2010 13:06
Vážená paní,
váš dotaz je velmi komplikovaný a ptáte se na mnoho otázek. 1) záleží na tom, jakým způsobem tchýně dům vašemu manželu darovala. Záleží co je napsáno na darovací smlouvě. 2) Pokud jste vložila do rekonstrukce peníze z dědictví, tyto peníze by při rozvodu měly být z majetku vyňaty, ale zase záleží kdy jste peníze získala. 3) Teoreticky by pěníze ze stavebního spoření po vás mohla dcera požadovat zpět. V případě dědictví se bude postupovat dle dědických skupin. Ty jsou ve vašem případě jasné a to, pokud máte zletilé děti dědí stejným dílem společně s manželkou případně obráceně. To znamená, že by dědila i dcera, která je v zahraničí, protože je neopomenutelný dědic.
Za ICOS Český Krumlov, o.s.
Dotaz z 16.10.2010 10:25
Text Vašeho dotazu Dobrý den mám smlouvu na byt na dobu určitou z roku 2005 kočila 31.12.2005 v té do bě platilo že pokud nám nikdo nenakázal vystěhovat se automaticky se prodlužovala smlouva o rok avšak v novele občanského zákoníku z roku 2006 je že smlouva na dobu určitou končí dnem na jakou dobu byla sjednána pokud neni smlouva sepsaná nová je tato smlouva již neplatná pomozte mi týká se to i té mojí smlouvi nebo ne když byla sepsána již před tou novelou platí právo v té době kdy byla sepsaná nebo se na ni vztahuje ta novela občanského zákoníku zpětně děkuji za odpověď
Odpověď z 21.10.2010 10:37
Vážený pane,
novela občanského zákoníku z roku 2006 říká to co jste napsal a je pravda, že se vás novelizace týká. Měl byste se tedy s majitelem domluvit na sestavení písemného dodatku ke smlouvě. Jinak pokud nebude majitel bytu chtít situaci řešit bude muset řešit vystěhování soudně.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková
Dotaz z 13.10.2010 17:57
Mám byt v osobním vlastnictví,ve kterém bydlí trvale můj otec.Je shánčlivý a celý ho zaplnil různými věcmi které někde najde. Je to jak na skládce.Není s ním rozumná řeč, nechce byt od nepořádku vyklidit a mám obavy,že až si začne v zimě topit v kamnech něco zapálí. Mám nějakou právní možnost jak ho k vyklizení donutit?
Odpověď z 18.10.2010 15:55
Vážený/á,
trvalé bydliště Vašeho otce neopravňuje k tomu, aby měl užívací právo k Vašemu bytu. Pokud na Vaše výzvy dosud nereagoval, obraťte se na něj s písemnou žádostí, kde bude jasně řečeno, že si přejete, aby harampádí z bytu vyklidil. Pokud by nereagoval ani na písemnou výzvu, doporučuji předat tuto věc soudu a požadovat případně soudní vystěhování a náhradu škody.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková - sociální pracovnice
Dotaz z 12.10.2010 16:58
Dobrý den, prosím o radu.
Babička bydlela u majitele, je těžce nemocná a špatně chodí. Dostala sociální byt od obce, kam se chtěla přestěhovat, majitel nechtěl přistoupit na dohodu, ačkoliv věděl, že , nechodí a žije jen z důchodu a nemůže tedy 3 měsíce platit dva nájmy.Napsala tedy v červnu majiteli výpověď z bytu, ale bohužel to jen hodila do schránky/bydlí ve stejném domě. Poté byla hospitalizována v rehabilitačním zařízení a z důvodu pohyblivosti se přestěhovala až v září.
Majitel domu nyní tvrdí, že nedala výpověď z bytu, nechce přebrat klíče a trvá na 3 měsíční výpovědi od října a zaplacení nájemného.

Musím ještě podotknout, že v domě bydlela 50 let a tento majitel ji nakonec na prahu stáří a nemoci svým šikanózním jednáním donutil se nakonec přestěhovat.
Je nějaká cesta, jak z toho ven?
Děkuji za radu Nová
Odpověď z 18.10.2010 16:00
Paní Nová,
z Vašeho dotazu vyplývá, že na ukončení nájemní smlouvy se s pronajímatelem nelze dohodnout. Jediná možnost tedy je podat písemnou výpověď z nájmu, kterou Vaše babička sice podala, ale velmi nešťastně, protože k tomu nemá žádný doklad. V tomto případě nelze nijak dokázat, že babička v červnu výpověď opravdu podala. Majitel bytu má ze zákona právo na tříměsíční výpovědní lhůtu, pokud není ve smlouvě sjednáno jinak. Pečlivě si proto prostudujte nájemní smlouvu, zda není sjednána jiná výpovědní lhůta.
Za ICOS Český Krumlov, o.s. Tereza Lysoňková - sociální pracovnice

Strana:    ««  «  1  2  3  4  5  6  7  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz