Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 91 - 100 z celkem 284
Strana:    ««  «  7  8  9  10  11  12  13  »  »» 
Dotaz z 18.11.2009 09:56
Dobrý den.chtěla jsem se zeptat bydlím v pronajatém bytě byl vybavený dcera bydlí u mě a má exekuci muže exekutor zabavit i věci majitele ktery mame sepsané v náj. smlouvě? děkuji solarova
Odpověď z 23.11.2009 08:47
Paní Solarová,
omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.
Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice

Dotaz z 15.11.2009 13:19
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jak by to bylo v dané situaci.V době manželství muž zdědil dům a byt,dům prodává.Notářka mu řekla,že v případě rozvodu manželka nemá nárok na jeho majetek,který zdědil.Z předešlého manželství má dceru a se mnou také dceru.Ty mají nárok?Děkuji za odpověď.
Odpověď z 16.11.2009 12:25
Dobrý den,
omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku. Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Odpověděla:
Ivana Součková, DiS.
poradce Občanské poradny při Jihočeské rozvojové o.p.s.
Dotaz z 14.11.2009 22:04
Dobrý den !

Dovoluji si obrátit se na Vás s následujícím problémem. Shromáždění společenství vlastníků v panelovém domě většinovým hlasováním ( nejedná se o 100% souhlas ) rozhodlo o opravě panelového domu v rozsahu seznamu oprav, část A, programu na podporu oprav " Nový panel " a pověřilo výbor jednáním o zajištění tepelného auditu, projektu, jednáním o úvěru, atd. Seznam osob souhlasících s touto záležitostí je nadepsán " My, níže uvedení uživatelé bytů...." a jsou v něm podepsány nejméně dvě osoby, které ke dni podpisu nebyly vlastníky ani spoluvlastníky bytové jednotky. Většinovým vlastníkem v tomto domě je město Suchdol nad Lužnicí.
OTÁZKY :
- je pro mě takové hlasování zavazující k vydání souhlasu se zástavou bytové jednotky k zajištění úvěru ?
- je formálně nesprávný nadpis písemnosti důvodem její neplatnosti ?
- lze jednání osob, které nemají právo hlasovat a jsou v této listině podepsány, považovat za podvodné ?
- lze takovou listinu považovat za " veřejnou listinu "?
- lze použití takové listiny při žádosti o úvěr považovat za pokus o úvěrový podvod ?

Dále pokud bude tento projekt realizován - konkrétně zateplení neprůsvitného obvodového pláště domu ( obložení vnější stěny izolačním materiálem o síle cca 12 cm ) - dojde tím ke zmenšení podlahové plochy mého balkonu o cca 0.15 metru čtverečního. Tento balkon je v kupní smlouvě definován jako součást bytové jednotky a je zde uvedena konkrétní plocha. V žádném případě se nejedná o prostor společný.
OTÁZKY :
- může vůbec shromáždění rozhodnout hlasováním o tom, že bude realizovat opravy, v jejichž důsledku bude reálně a nevratně zmenšena plocha bytové jednotky, která je v mém osobním vlastnictví ?
- jsem v takovém případě účastníkem stavebního řízení ( bytová jednotka, která sousedí s mým balkonem je právě ve vlastnictví města a lze celkem důvodně předpokládat, že stavební řízení v této věci proběhne rychle, tiše a s vyloučením veřejnosti... )
- pokud nejsem ochoten poskytnout 0.15 metru čtverečního svého osobního vlastnictví na zateplení domu - sousedního bytu - jak mám v této věci postupovat ?
- lze následné komplikace - nekompletní zateplení domu, -> nesplnění podmínek pro získání dotací na krytí úroků z úvěru atd. považovat za škodu, kterou jsem svým nesouhlasem způsobil společenství vlastníků ?
- lze v postupu shromáždění vlastníků případně výboru společenství spatřovat nějaký trestný čin, či pokus nebo přípravu ( neoprávněný zásah do práva k domu a bytu ) ??
- pokud dojde k zahájení stavebních prací, lze se k ochraně tohoto osobního vlastnictví reálně domáhat u soudu předběžného opatření k zastavení stavebních prací a změně postupu a to na náklady toho, kdo toto vlastnictví ohrožuje ( stavební firma, správce nebo statutární zástupce společenství ) ?

Děkuji Vám za odpověď

J.Š.
Odpověď z 16.11.2009 16:40
Dobrý den, vážený pane,
abych Vám mohla podat správné informace, potřebovala bych znát více informací od Vás. Píšete, že na shromáždění společenství vlastníků bytových jednotek došlo k podepsání nějaké listiny, předpokládám, že v listině je jasně stanoveno, s čím souhlasíte a pokud jste ji podepsal, měla by pro Vás být závazná. Nevím, jak jste došel k závěru, že osoby, které se shromáždění účastnily, neměly vlastnická práva k bytu a tudíž jsou jejich podpisy neplatné. Domnívám se, že z podstaty názvu shromáždění, jasně vyplývá, že se jedná o shromáždění vlastníků. Také předpokládám, že formální stránka listiny není vždy důležitá, důležitý je většinou obsah. Pokud se domníváte, že společenství se chystá provést nějaký podvod, či jej už provedlo v souvislosti s žádostí o úvěr, doporučuji se obrátit na Policii ČR a podat trestní oznámení. Pro rozhodování shromáždění o moderznizaci, rekonstrukci, stavebních úpravách či oprav společných částí domů, jsou třeba 3/4 všech hlasů společenství (nemusí tedy být 100% souhlas). Co se týká zástavního práva, společenství nemůže uzavřít smlouvu o zástavním právu bez souhlasu vlastníka této jednotky. K zateplení Vám mohu sdělit jen toto: je i ve Vašem zájmu zvyšovat hodnotu svého majetku a to na úkor 15 cm zmenšení Vaší plochy. Domnívám se, že pokud by pouze Vaše část nebyla zateplena, mohl byste tím způsobit škodu ostatním majitelům jednotek. Pokud se zateplením nesouhlasíte, doporučuji se obrátit k soudu ještě před započetím stavebních úprav, aby nedošlo ke zbytečným ztrátám, které byste nakonec i vy jako člen společenství musel hradit. Neznám stanovy Vašeho společenství a tak jsem Vám mohla poskytnout jen velmi základní informace, pro další postup, doporučuji pročíst stanovy a dále postupovat až podle nich. Doufám, že jsem vše vysvětlila jasně a dostatečně a přeji Vám mnoho úspěchů v řešení Vaší situace.

Odpověděla:
Ivana Součková, DiS.
poradce Občanské poradny při Jihočeské rozvojové o.p.s.
Dotaz z 13.11.2009 14:01
Dobrý den,
obracím se na Vás, protože marně již delší dobu sháním odpověď na mé 2 otázky. Rozváděla jsem se koncem roku 1999 a někdy v té době došlo ke změně v zákoně nebo jen inovaci, že se spolešné jměni manželů již neposuzovalo podle pořizovací hodnoty ,ale začalo se posuzovat podle tržní hodnoty. Nutně bych potřebovala vědět přesně datum, kdy se tato skutečnost změnila. Také jestli vypořádání spol. jmění manželů začíná běžet ode dne, kdy nabyl rozvod právní moci nebo az ode dne, kdy jeden z manželů podá o vypořádání v 3 roční lhůtě žádost. manžel mne obral téměř o vše a ještě i 10 let po rozvodu mne pronásleduje se svými nároky. děkuji za odpověď. R. M.
Odpověď z 16.11.2009 08:38
Paní R.,
změna v občanském zákoníku proběhla myslím k 1.7. nebo 1.8.1998, takže to proběhlo před tímto datem se bere podle starého znění a to co po podle nového a rozděluje se i takto. Možnost vypořádání SJM začíná běžet od prvního dne od pravomocného rozhodnutí či pravomocného razítka je to ve stejný den, tj. 15 dnů od rozvodu, pokud se někdo neodvolá. A od té doby běží 3 roky. Pokud chcete vypořádat SJM můžete podat návrh i poslední den 3-leté lhůty. Myslím si, že manžel porušuje zákon, záleží jakým způsobem jste se vypořádali, pokud žalobou nebo i dohodou a býv. manžel po vás něco pořád požaduje měl by to řešit asi soud.

Za ICOS Český Krumlov,o.s. Bc. Tereza Lysoňková-sociální pracovnice
Dotaz z 09.11.2009 17:00
Dobry den! mam dotaz a potrebuji pomoc.Mam otce ktery dostal od kamarada druzstevni byt,ktery na nej na meho otce napsal a dostal clenska prava na byt,ktery koupil za urcitou sumu.Jelikoz otec,ktery pobiral v tu dobu 4000 kc mesicne nemel na najemne a nezaplatil 3 najmy ytak ho druzstvo dalo k soudu o zaplaceni dluhu.Otec to zaplatil ten dluh cinil 12000 kc az po lhute stanovene a druzstvo ho dalo k soudu a ten rozhodnul i kdyz otec dluh zaplatil o vyklizeni bytu bez nahrady bytu a penez.Nesouhlasim sti jelikoz otec zaplatil dluznou castku,byt druzstevni a neme na nic narok tak potrebuju rady jak postupovat jestli muze podat zalobu o vzeti clenskych prav zpet nebo vyplaceni a dozdovat se prav na byt,ktry zaplatil.Otec je socialni pripad ted je na socialnim uradu bez prace.a jestli to pujde nejak prepsat na dceru ten byt.dekuji s pozdravem Romana.
Odpověď z 16.11.2009 14:54
Dobrý den,
omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku. Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Odpověděla:
Ivana Součková, DiS.
poradce Občanské poradny při Jihočeské rozvojové o.p.s.
Dotaz z 09.11.2009 02:37
Dobrý den.
Moje současné příjmy již nejsou takové jako v minulosti. Chtěl bych se zeptat kde přesně a jak mám podat žádost o snížení výživného a jaké dokumenty po mě budou požadovány.

Děkuji
Odpověď z 10.11.2009 08:42
Vážený pane,
omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.
Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 06.11.2009 15:05
Dobrý den,chci se zeptat jak postupovat při reklamaci reklamaci snubního prstýnku.U prstýnku se mi uvolnil kamínek dali jsme ho do zlatnictví na reklamaci a po dvaceti třech dnech mi prstýnek poslali zpět s neuznanou reklamací,prstýnek jsme nepřevzali protože nesouhlasíme s neuznáním.Tak bych ráda věděla jak postupovat a jestli máme nárok na vracení peněz za oba prstýnky když uplyne třiceti denní reklamační doba.
Odpověď z 18.07.2010 19:41
Dobrý den,
Samotné vyřízení reklamace závisí především na povaze reklamované vady. To znamená, zda jde o vadu odstranitelnou nebo neodstranitelnou.
Jedná-li se o vadu odstranitelnou, může dojít ke dvěma způsobům vyřízení reklamace:
1. kupující může požadovat bezplatné, včasné a řádné odstranění vady (např. opravou vadné součástky věci), odstranění vady však musí být vyřízeno nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace. Po uplynutí této lhůty má spotřebitel stejná práva, jako by se jednalo o vadu, kterou nelze odstranit, tzn. má právo odstoupit od smlouvy nebo žádat výměnu zboží;
2. kupující může požadovat výměnu věci, popřípadě součásti, které se vada týká, ale jen v případě, že požadavek na výměnu věci není vzhledem k povaze vady neúměrný (např. přetrženou tkaničku u bot by bylo neúměrné opravovat, v tomto případě je přiměřená její výměna).
Posouzení toho, jaký způsob bude při odstraňování vady použit, je zásadně na prodávajícím.
Není-li ani jeden z těchto způsobů vyřízení reklamace možný, může kupující buď žádat přiměřenou slevu z ceny, nebo od smlouvy odstoupit. V případě, že kupující nesouhlasí s variantou, kterou nabízí prodávající, neboť podle jeho názoru povede k nedostatečnému odstranění vady, musí se kupující domáhat odstranění vady odpovídajícím způsobem, a to případně i žalobou u soudu.
Jedná-li se o vadu neodstranitelnou, má kupující dvě možnosti:
1. požadovat výměnu věci, přičemž daná věc může být vyměněna pouze za věc stejné značky, typu a provedení;
2. odstoupit od smlouvy - vrátit vynaložené prostředky

Doporučuji Vám obrátit se na:
Akreditované zkušebny a soudní znalce – získaný odborný posudek vám může pomoci ve sporu o kvalitu zboží a následné reklamaci. Rejstřík soudních znalců je vám k dispozici na každém soudu a na http://portal.justice.cz, seznam akreditovaných zkušeben pak naleznete na internetových stránkách http://www.cai.cz.


Odpověděla:
Bc. Lenka Daňhová
poradce Občanské poradny při Jihočeské rozvojové o.p.s.
Dotaz z 05.11.2009 13:29
Dobrý den.Na podzim roku 1998 manželka se manželka dobrovolně odstěhovala ze společné domácnosti.Počátkem roku 2001 bylo naše manželství rozvedeno.Rozdělení movitého majetku bylo jen mezi námi.Já zůstal bydlet v našem družstevním bytě,spolu s nezletilým synem.V loni,2008 se ke mně přistěhoval i druhý syn,který byl do té doby u matky.V létě 2008 bývalá manželka soudně zažádala o zrušení členství v družstvu.Nyní na mě podala žalobu na vypořádání hodnoty bytu,který je stále majetkem družstva.Podotýkám,že za celou dobu,od opuštění bytu 1998 se nepodílela ani nezajímala na placení nájmu a jiných povinností a pohledávek vůči družstvu.jaké mám prosím šance obstát,případně mohu podat žalobu pro její neplnění povinností,a tím i zproštění jejích práv na vypořádání? za radu moc děkuji,M.V.
Odpověď z 05.11.2009 15:25
pane V.M.,
omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.
Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Doporučuji se osobně obrátit na poradnu či právníka.

Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice
Dotaz z 01.11.2009 17:20
Text Vašeho dotazu Dobrý den získala jsem byt před uzavřením snatku.Ted se s manželem rozvádíme a manžel na mě požaduje půlku částky z ceny bytu.Má na to nárok?Děkuji Mališová
Odpověď z 05.11.2009 13:13
Dobrý den,

Omlouváme se, Váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.

Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Odpověděla:
Bc. Lenka Daňhová
poradce Občanské poradny při Jihočeské rozvojové o.p.s.
Dotaz z 01.11.2009 15:39
Dobrý den.Chtěla bych poprosit o radu ve věci sousedských vztahů.Sousedův plynoměr je umístěn na mém wc,které se nachází na chodbě.WC je součástí mého bytu a vše je v mém osobním vlastnictví.Soused sliboval,že plynoměr přemístí,ale zatím se tak nestalo.Bavit se o této záležitosti již nechce.Já musím být přítomna u každého odečtu,opravě,kontrole,výměně plynoměru.Je to pro mě ztráta času.Dokonce mě vynadal,že mu vypínám plyn,to samozřejmě není pravda.Už mě to vše vadí.Nikdy jsem nechtěla žádné peníze za pronájem.Umístění plynoměru zřejmě povolil minulí majitel mého bytu.Žádné věcné břemeno v kupní smlouvě není.Dá se s tím něco dělat?Předem děkuji za odpověď.
Odpověď z 02.11.2009 11:03
Vážená paní,
omlouváme se, váš dotaz nespadá do agendy této webové poradny, která je primárně zaměřena na diskriminační a lidskoprávní problematiku.
Doporučujeme vám pokusit se vyhledat odpověď buď v archivu poradny dle jednotlivých oblastí v sekci „Odpovědi“ či prostřednictvím vyhledávače v dotazech a odpovědích na těchto stránkách, nebo se můžete obrátit přímo na pracovníky poradny. Provozní dobu a kontakty najdete v levém menu.

Za ICOS Český Krumlov, o.s. Bc. Tereza Lysoňková- sociální pracovnice


Strana:    ««  «  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz