Vaše dotazy a odpovědi

Na téma: Občanské právo

 Odpovědi 221 - 230 z celkem 284
Strana:    ««  «  20  21  22  23  24  25  26  »  »» 
Dotaz z 29.08.2008 14:21
co je přechodné bydliště
Odpověď z 09.09.2009 17:39
Vážený,
přechodné bydliště už dlouhou dobu neexistuje. V současné době existuje pouze trvalé bydliště, ktré můžete mít buď v bytě či domě, kde bydlíte nebo nemusíte bydlet a další je na městském úřadu města, toto je většinou u bezdomovců. Ale města na toto nechtějí moc přistupovat, jelikož jim trvalé bydliště dělá spíše problémy. Existuje tedy trvalé bydliště a adresa pro korespondenční doručování.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 26.08.2008 20:44
Mám rodiný domek v osobnim vlasnictví 1/2 je moje a každý syn má 1/4 synové 2. Těd jsem zjistil že je na dum exekuce vydána já v domě nebydím žiji se svou přitelkyni a take jsem u ní hlašen . V domě je hlašen k trvalému pobytu jen 1 syn ten který nemá dluhy. Co vtakové situa mám podniknout nebo radu děkuji A.
Odpověď z 09.09.2009 17:39
Vážený pane,
pokud je na domě jedna exekuce je dobré ji vyplatit a požadovat po synovi, nahradit dlužnou částku darem 1/4 nemovitosti, kterou dluží. Může dojít k dražbě nemovitosti a to startovací cena 1/4 bude velice nízká. To byste ale měli s druhým synem právo v dražbě prvního návrhu. Tzn. kdybyste nabídli stejnou částku jako nejvyšší nabídka měli byste přednost vy. Nemůžete jinak nakládat s nemovitostí v tom smyslu, že sice můžete prodat své části, ale nikdo ji asi nekoupí, protože je to poměrná část nemovitosti a ještě k tomu je tam exekuce. Existují ale firmy, které odkupují nemovitosti i s exekucí, ale to je na vás jestli byste do takovéto situace chtěli jít.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 26.08.2008 14:24
Dobrý den,
mám s otcem dům v osobním vlastnictví, každý jednou polovinou.Otec neplatí dluh u vzp a ta na jeho nemovitost uvalila exekuci.Jak se mě to bude dalece dotýkat?Děkuji
Odpověď z 09.09.2009 17:39
Vážený,
může se stát, že půjde otcova polovina domu do dražby a pak byste měl radši dům dražit a v této situaci byste měl přednostní právo danou polovinu domu vydražit. Pro vás by to neměla mít exekuce na domě nějaké těžké následky, ale nemůžete počítat s tím, že kdybyste chtěl prodat dům tu vaši polovinu tak ho nikdo nekoupí, protože je tam ta exekuce.
Obecně lze říci, že pokud se dostává dům do dražby ta začíná na 1/3 ceny nemovitosti. Tzn. bylo by lepší domluvit se s otcem a dluh zaplatit, ale s tím, že vám prostřednictvím darovací smlouvy přenechá část domu. Ale pokud má na domě víc exekucí nebude moci vám dům prostřednictvím daru přenechat. Nejlepší by bylo dluh zaplatit a žádat po VZP o oproštění od penále apod.


Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 26.08.2008 08:59
Dobry den , mam prosim dotaz v roce 1998 jsem byl obviněn a byl mi přidělen obhajce od statu exofo , jelikož jsem neměl penize .21.10.1998 jsem dostal podminěny trest a měl jsem zaplatit naklady na obhajobu , penize jsem neměl , tak jsem podal do podatelny dopis o odpuštěni a nebo o splatky cele častky. Po celou dobu od podani se mi nikdo neozval a až dnes teměř po desiti letech jsem našel ve schrance dopis ( nedoporučeny ) abych zaplatil okamžitě častku 102.975,00 Kč , za naklady obhajoby .Penize zamozřejmě nemam , žiju sam a ve sve peči mam po rozvodu dva nezletile syny , navic jsem v současne době evidovan na uřadě prace a ani nemam žadny majetek ktery bych mohl prodat . Nemam ani penize , na to abych si zašel za nějakym pravnikem pro radu , jak pokračovat dal . Veškere doklady již nemam , byvala manželka je vyhodila . Prosim touto cestou o jakou koliv radu a pomoc , pokud to pujde , děkuji moc
Odpověď z 14.09.2009 16:45
Vážený pane H.,
povinnost zaplatit částku přiznanou pravomocným rozhodnutí se promlčuje, resp. zaniká uplynutím 10-ti let. Z dotazu vyplývá, že vám byla uložena povinnost zaplatit náklady obhajoby buď v roce 1998 nebo v roce 1999. Předpokládám proto, že z důvodu právě končící této lhůty jste byl proto vyzván k úhradě dluhu. Lze těžko předpokládat, zda by stát zahájil proti vám exekuci. S tímto postupem jsem se ještě nesetkal. Navrhoval bych proto, abyste buď na výzvu nereagoval a nebo reagoval tak, že nemáte žádné peněžní prostředky, které byste mohl použít k úhradě dluhu. Případně uvést až se vaše finanční situace zlepší, tak dluh budete hradit.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 17.08.2008 11:41
Dobrý den, prodala jsem domek než si koupím byt, kde si mám nahlásit trvalé bydliště?Nyní bydlím u přítele, ale tam se přihlásit nemůžu.Slyšela jsem, že zatím mohu být přihlášená na obecním úřadě,ale na kterém u přítele nebo tam, kde jsem prodala domek?Děkuji Text Vašeho dotazu
Odpověď z 09.09.2009 17:41
Vážená slečno,
pokud jste prodala dům můžete se domluvit s novými majiteli, aby vám tam prozatím nechali trvalé dbydliště. Pokud je nepřesvědčíte můžete si dát trvalé bydliště pouze na městském úřadě. Bylo by nejlepší na tom, kde jste měla to předešlé, ale obávám se, že to nebude jednoduchá záležitost, jelikož se úřadům do přihlašování na radnici moc nechce.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 04.08.2008 14:17
Dobrý den,

prosím o zodpovězení následujícího dotazu:
Minulý rok jsem si vzal hypotéku na byt, hypotéka by měla být na 25 let. Tento krok jsem učinil ještě před manželstvím. Čili byt je psaný na mě, i splátky hypotéky splacím ze svýho příjmu. Cca 3 měsíce od koupi bytu jsem se oženil. Ptám se zda může mít manželka nějaký nárok, v případě rozvodového řízení, na byt, který je psaný na mě? Zda se přihlíží i k tomu, že i přesto, že je hypotéka hrazena z mých prostředků, vedeme domácnost oba a tudíž by v případě rozvodu, měla žena nárok na nějakou část bytu.
Děkuji Vám za zodpovězení dotazu.
Odpověď z 09.09.2009 17:42
Vážený pane,
jelikož jste nabyl byt před manželstvím a jste zapsán v katastru nemovitostí jako výlučný vlastník nemá manželka na byt nárok.
Jelikož platíte splátky na hypotéce z vlastního účtu, je i hypotéka vaše záležitost, ale neměl byste žádat po manželce, aby vám na hypotéku přispívala. Pokud tak učiníte soud asi rozhodne, že manželka bude mít nárok na tu část peněz, kterou vám na hypotéku dala.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 01.08.2008 12:46
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tento problém.Týká se to trvalého bydliště ,které mám uvedené na jiné adrese ,než můj manžel, který bydlí v rodinném domku, který je naším společným majetkem.Neztrácím nárok na rodinný domek?
Odpověď z 09.09.2009 17:42
Vážená paní,
trvalé bydliště má v současné době pouze evidenční charekter. Proto vám nemůže být upírán nárok na rodinný domek. Tato skutečnst se dá zjistit také z výpisu katastru nemovisti, tam byste měla být napsána jako spoluvlastník, pokud domek nemá manžel z dřívější doby než jste se vzali nebo ho nedostal jako dar či dědictví.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 29.07.2008 20:06
Dobrý den. Prosím Vás chtěl jem se zeptat na promlčecí lhůtu. V roce 1994 jsem uzavřel leasingovou smlovu s Moravskoslezkou leasingovou společností která zkrachovala a soud v Brně rozhodl dne 21.12.2007 o prohlášení konkurzu na majetek úpadce. Ůdajně nemám zaplacené pohledávky a teď je po mně požadují. Prosím Vás vztahuje se na mně nějaká promlčecí lhůta? Děkuji Jílek
Odpověď z 09.09.2009 17:43
Vážený pane Jílku,
promlčecí lhůta v tomto případě by měla být 4-letá a začíná běžet od okamžiku, kdy jste byl povinen leasingové splátky hradit. Předpokládám proto, že pohledávka věřitele je již v současné době promlčena a proto v případě, že by se konkurzní správce obrátil na soud s žalobou na zaplacení této pohledávky, byste se této žalobě ubránil námitkou promlčení.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 29.07.2008 12:03
Dobrý den,jsem vdova a za manželství v roce1980 jsme si pořídli rodinný dům.Za manželství se narodila dcera, dnes již má vlastní rodinu.Manžel zemřel v roce 1995.Nyní 10 let žiji s druhem,jež je rozvedený a má 2 dospělé děti.S partnerem bydlíme v mém rod.domku.Chci se zeptat,zda v případě mého úmrtí má nárok na můj majetek můj druh,potažmo jeho děti.Dědicky bylo ustanoveno vlastnictví RD 5/6 mé a 1/6 mé vlastní dcery. Děkuji za odpověď.
Odpověď z 09.09.2009 17:43
Vážená paní,
druh jako takový má možnost dědit, ale přednost mají před ním vaše děti. Jelikož jsou tzv. neopomenutelní dědicové. Pokud byste všechno odkázala prostřednictvím závěti svému druhovi je tato závěť neplatná, jelikož nesmíte opomenout děti. Pokud nezanecháte závěť tak budou dědici dědit ze zákona a tam jsou děti v 1. dědické skupině tzn. měli by přednost před vaším druhem.
Máte možnost darovat prostřednictvím darovací smlouvy část vašeho majetku, ale je nejlepší tuto smlouvu nechat napsat právníka. Od nového roku nemusíte platit darovací daň proto je tato možnost podle mne pro vás nejvýhodnější.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková
Dotaz z 25.07.2008 17:58
Dobrý den,
chtěla bych se zaptat, jak mohu vystěhovat člověka z bytu, který mám v osobním vlastníctví. Uživatel bytu nemá nájemní smlouvu a byt užívá neoprávněně. Zatím platí nájem a říká, že v příštím roce nebude mít peníze, že si lehne na zem a že s ním nikdo nehne. Co mám dělat. Soudit se nechci, protože to trvá dlouhu. A. Juklíčková
Odpověď z 09.09.2009 17:44
Vážená paní Juklíčková,
v tomto případě lze uvést, že jediná legální cesta, jak vyklidit byt proti vůli jeho uživatele je prostřednictvím soudního rozhodnutí a vedení exekuce. Jiným způsobem tento byt vyklidit nelze, neboť pouze soudy jsou povolány k tomu, aby posoudily zda uživatel skutečně užívá byt neoprávněně či oprávněně. Pro vás se toto může zdát jednoznačná záležitost, nicméně vždy je třeba soudního rozhodnutí. Je pravdou, že soudní řízení je poměrně zdlouhavé, nicméně jestliže již v současné době užívá uživatel byt neoprávněně, nic vám nebrání, abyste podala žalobu už nyní, a nikoliv až poté, co nebude mít uživatel na zaplacení úplaty za užívání. Z tohoto důvodu bych vám tedy doporučoval, abyste podala k příslušnému soudu vlastnickou žalobu, kterou byste se domáhala ochrany svého vlastnického práva k bytu vyklizením neoprávněného uživatele.

Za CSS projektové pracoviště ICOS Bc. Tereza Lysoňková

Strana:    ««  «  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  »  »» 


Kalendář akcí ICOSu:
Kontakty ICOSu
ICOS Český Krumlov, o.p.s.
ulice 5. května 251
381 01 Český Krumlov
telefon: 380 712 202
e-mail: icos@krumlov.cz
Podporují nás:

© 2001, 2015 ICOS Český Krumlov - all rights reserved.
Realizoval: WA.cz